Nauka

Plamy na Słońcu biją rekordy

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2011 09:50
Po raz pierwszy w tym cyklu aktywności słonecznej liczba Wolfa określająca liczebność plam na Słońcu przekroczyła bardzo wysoki poziom 200 - informuje serwis SpaceWeather.com.

Najstarszym i bardzo prostym sposobem określania aktywności Słońca jest liczba plam, która jest opisywana tzw. liczbą Wolfa. Oblicza się ją w ten sposób, że do całkowitej liczby plam dodaje się liczbę grup plam pomnożoną przez dziesięć. W maksimum aktywności naszej dziennej gwiazdy liczba ta może wyraźnie przekraczać poziom 200, a w minimum spadać do zera.

Po bardzo głębokim minimum, które obserwowano w latach 2008-2009, kiedy to tygodniami liczba Wolfa wynosiła zero, teraz Słońce "obudziło się" na dobre i jego aktywność od kilkunastu miesięcy jest spora. W miniony weekend, po raz pierwszy w tym cyklu aktywności słonecznej, liczba Wolfa przekroczyła bardzo wysoki poziom 200. Wszystko to za sprawą dużej liczby grup plam (było ich aż osiem) oraz bardzo obfitej w plamy grupy nr 1324.

W poniedziałek liczba Wolfa nie była już tak wysoka. Aż cztery grupy o numerach 1314, 1316, 1317 i 1319, które jeszcze w sobotę i niedzielę znajdowały się przy zachodnim skraju tarczy słonecznej, obecnie schowały się za nią. Liczba grup i plam uległa więc znacznemu zmniejszeniu, bo zza wschodniego skraju wyłoniła się tylko jedna duża grupa o numerze 1330. Zawiera ona dwie bardzo duże plamy (każda wyraźnie większa od Ziemi), które wraz z przesuwaniem się w kierunku środka tarczy mogą znacznie się rozbudowywać.

Największa aktywność Słońca ciągle przed nami.

Zobacz więcej na temat: astronomia słońce
Czytaj także

Słońce w plamach

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2011 12:50
Na powierzchni Słońca znajdują się obecnie aż cztery grupy plam słonecznych, w tym trzy duże. Prym wiedzie ogromna grupa nr 1263 - informuje serwis SpaceWeather.com.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Słońce znów aktywne. Zobaczymy zorze polarne?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2011 12:00
W ostatnich godzinach Słońce popisało się dwoma sporymi wybuchami. Wyrzucona w nich materia dotrze do Ziemi około 8-10 września i można wówczas liczyć na wystąpienie intensywnych zórz polarnych.
rozwiń zwiń