Nauka

Sztuczna meduza z komórek... szczura (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2012 15:38
Pomysłowość naukowców nie zna granic. Właśnie stworzyli meduzę, która potrafi pływać i pulsować, gdy wystawi się ją na działanie impulsów elektrycznych. Niemal jak żywa...
Sztuczna meduza z komórek... szczura (wideo)
Foto: Acoma/Wikimedia Commons
Sztuczna meduza z komórek... szczura
Pomysłowość naukowców nie zna granic. Właśnie stworzyli sztuczną meduzę, która potrafi pływać i pulsować, kiedy wystawi się ją na działanie impulsów elektrycznych. Dokładnie jak żywa. 
Meduza powstała jednak z komórek szczura, a dokładniej - ze szczurzego serca. Jej autorami są badacze z Uniwersytetu Harwarda i Caltech. Nałożyli oni szczurze komórki na model z tworzywa sztucznego, którym te komórki mają poruszać. Po co? Chciali zbadać, jak działają mięśnie serca, które bez przerwy pompują krew. Najprostszym przykładem pompy w naturze są zaś meduzy. Właśnie dlatego zabawili się w bioinżynierię. Zamiast stali i betonu, użyli prawdziwych komórek.
Szczurza meduza "działa" jak prawdziwa, młoda meduza. Reaguje na impulsy elektryczne, które powodują, że wykonuje charakterystyczne meduzie ruchy, pompując wodę. - Morfologicznie i funkcjonalnie to meduza. Genetycznie to szczur - mówi jeden z autorów badań, Kit Parker. 
Powstało nietypowe sztuczne życie. Dotąd myśleliśmy o takim głównie w kategoriach pojedynczych komórek i badań Craiga Ventera, okazuje się jednak, że można stworzyć całe sztuczne zwierzę. Kit Parker chce teraz zbudować ośmiornicę. Jeśli naukowcy dobrze rozpracują ten mechanizm, kiedyś będzie można zbudować sztuczne serce.
(ew/Nature/Guardian)

Meduza powstała jednak z komórek szczura, a dokładniej - z serca gryzonia. Jej autorami są badacze z Uniwersytetu Harwarda i Caltech.

Nałożyli oni szczurze komórki na model z tworzywa sztucznego, którym te komórki mają poruszać. Po co? Chciali zbadać, jak działają mięśnie serca, które bez przerwy pompują krew. Najprostszym przykładem pompy w naturze są zaś meduzy. Właśnie dlatego zabawili się w bioinżynierię. Zamiast stali i betonu, użyli prawdziwych komórek i stworzyli sztuczne zwierzę.

Szczurzy "meduzoid" działa jak prawdziwa, młoda meduza. Reaguje na impulsy elektryczne, które powodują, że wykonuje charakterystyczne ruchy, pompując wodę. - Morfologicznie i funkcjonalnie to meduza. Genetycznie to szczur - mówi jeden z autorów badań, Kit Parker.

  Powstało zatem nietypowe sztuczne życie. Dotąd myśleliśmy o tym zagadnieniu w kategoriach pojedynczych komórek i badań Craiga Ventera. Okazuje się jednak, że można stworzyć cały sztuczny organizm wielokomórkowy. Kit Parker chce teraz zbudować ośmiornicę. Jeśli naukowcy dobrze rozpracują ten mechanizm, kiedyś będzie można zbudować sztuczne serce.

(ew/Nature/Guardian)

Zobacz więcej na temat: Guardian pływania
Czytaj także

Plaga meduz w Hiszpanii. Zamykają kolejne plaże

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2011 15:06
W wielu hiszpańskich kurortach zakazano kąpieli z powodu parzących meduz w Morzu Śródziemnym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ożywili gen sprzed setek milionów lat!

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2012 12:10
Do wskrzeszania dinozaurów jeszcze daleko. Na razie zajmujemy się bakteriami i roślinami. Naukowcy wykorzystali właśnie geny bakterii sprzed 500 mln lat.
rozwiń zwiń