X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

W rzeczywistym świecie nieskończoności nie ma

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2013 17:19
Bardzo często mówi się, że przyroda nie znosi próżni. Wydaje się jednak, że nie znosi nieskończoności.
Audio
  • W rzeczywistym świecie nieskończoności nie ma (Jedynka)
W rzeczywistym świecie nieskończoności nie ma
Foto: NASA

Bo chyba nie jest nigdzie realizowana, bo wszystko z czym mamy do czynienia w przyrodzie jest skończone.

Już dawno temu filozofowie zdali sobie sprawę, że istnieją dwa rodzaje nieskończoności: potencjalna, czyli możliwa sobie do wyobrażenia, oraz aktualna, która jest realizowana w przyrodzie.

Oznacza to, że w wyniku jakiegoś pomiaru i jakiegoś procesu liczenia uzyskalibyśmy wynik, który byłby nieskończony. Tymczasem jeżeli zaczniemy liczyć ziarenka pasku na Ziemi, to w wyniku dostaniemy ogromną, ale skończona liczbę. Jeżeli zaczniemy mierzyć jakiekolwiek odległości, objętości i masy, to wynik zawsze będzie skończony. Dopiero rozwiązania niektórych równań fizyki, np. równań ogólnej Teorii Względności, dają odpowiedzi, które są równe nieskończoności. Takie miejsca nazywamy osobliwościami.

Wydaje się, że taka osobliwość powinna istnieć we wnętrzu Czarnej Dziury. Tam gęstość materii  powinna być nieskończona. Ale taka osobliwość zawsze jest zakryta horyzontem Czarnej Dziury. Nie można zajrzeć do jej wnętrza. Również z jej środka nic nie może się wydostać.  Nie można więc nawet wyobrazić sobie żadnego pomiaru, który dałby w wyniku tę nieskończoność.

Mówi się też, że Wszechświat jest nieskończony. Jeżeli spróbujemy zmierzyć jego rozmiar np. wysyłając promień radarowy i czekając aż odbity od końca Wszechświata powróci do nas, to nigdy się nie doczekamy. Bo on do tej nieskończoności będzie leciał przez nieskończony czas.

Większość fizyków i astronomów uważa, że choć potencjalne nieskończoności jak przestrzeń są wygodne do naszego wyobrażenia sobie jak Wszechświat jest zbudowany, to w rzeczywistym świecie nieskończoności nie ma. Żaden wynik nie będzie równy nieskończoności.

Zobacz więcej na temat: astronomia matematyka
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak