Nauka

Curiosity wywiercił dziurę w drugiej skale

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2013 16:35
Łazik dokonał drugiego wiercenia w swojej karierze badawczej. Aparatura badawcza przeanalizuje teraz skład chemiczny próbki z nawiertu.
Dziura, którą wywiercił Curiosity  w skale Cumberland
Dziura, którą wywiercił Curiosity w skale CumberlandFoto: NASA/JPL-CALTECH.
Curiosity wywiercił dziurę w drugiej skale 
Łazik dokonał kolejnego wiercenia w swojej karierze badawczej. Aparatura badawcza przeanalizuje teraz skład chemiczny próbki z nawiertu. 
Skała, w której teraz wierci Curiosity, nazywa się “Cumberland” i znajduje się w depresji zwanej “Yellowknife Bay”. Łazik stacjonuje tam od dłuższego czasu.
Trzy miesiące temu robot NASA wiercił w innej skale, “John Klein”, znajdującej się zaledwie 2,75 m dalej. 
Wyniki próbek pobranych ze skały John Klein wskazywały, że w tym miejscu były kiedyś warunki sprzyjające rozwojowi życia na poziomie mikroskopowym. Okolice kratery Gale były bowiem mokre, o czym świadczy obecność minerałów, które tworzą się jedynie w obecności wody. 
Właśnie dlatego NASA postanowił zbadać najbliższą okolicę, aby potwierdzić te wyniki. Dziura, którą wykonał 19 maja ma 6,6 cm głębokości i ma 1,6 cm średnicy. Jak widać na zdjęciu, jest wyjątkowo piękna.
Teraz łazik musi zbadać skład chemiczny skały.

 Skała, w której teraz wierci Curiosity, nazywa się “Cumberland” i znajduje się w depresji zwanej “Yellowknife Bay”. Łazik stacjonuje tam od dłuższego czasu.

Trzy miesiące temu robot NASA wiercił w innej skale, “John Klein”, znajdującej się zaledwie 2,75 m dalej. Wyniki próbek pobranych ze skały John Klein wskazywały, że w tym miejscu były kiedyś warunki sprzyjające rozwojowi życia na poziomie mikroskopowym. Okolice krateru Gale były bowiem mokre, o czym świadczy obecność minerałów, które tworzą się jedynie w kontakcie z wodą. 

Właśnie dlatego NASA postanowił zbadać najbliższą okolicę, aby potwierdzić te wyniki.

Dziura, którą łazik wykonał 19 maja ma 6,6 cm głębokości i ma 1,6 cm średnicy. Jak widać na zdjęciu, jest wyjątkowo piękna.Teraz maszyna musi zbadać skład chemiczny skały.

(ew/NASA)

Dziura
Dziura wywiercona przez Curiosity

Czytaj także

Za miesiąc NASA ma wolne. Koniunkcja Marsa ze Słońcem

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2013 02:00
Nasza gwiazda znajdzie się pomiędzy Ziemią i Czerwoną Planetę, uniemożliwiając komunikację z urządzeniami na tej ostatniej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Curiosity zostawiony sam sobie

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2013 00:01
NASA przerwała nadawanie w kierunku Marsa. Proszę się nie martwić - tylko na miesiąc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Curiosity: koniec wakacji

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2013 02:25
Łazik ma już łączność z NASA. Zanim ponownie podejmie pracę, Agencja wysyła mu nieco aktualizacji oprogramowania.
rozwiń zwiń