X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

ESA bada ziemskie albedo

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2013 00:02
Europejska Agencja Kosmiczna zanalizowała dokładnie zdolności naszej planety do odbijania światła.
ESA bada ziemskie albedo
Foto: Glow Images/East News

Powstała najbardziej szczegółowa mapa w historii. Dane pochodzą z obserwacji satelitarnych w ramach projektu GlobAlbedo, zebranych przez satelity Envisat oraz Spot-Vegetation. Utworzono mapy globalnego albedo powierzchni Ziemi dla lat 1998-2011.

- GlobAlbedo jest pierwszą wolną od dziur mapą lądowej powierzchni Ziemi, z rozdzielczością 1 km i z podaną niepewnością pomiarową dla każdego piksela. Takie dane mogliśmy uzyskać tylko dzięki satelitom - mówi profesor Jan-Peter Muller z University College London, kierownik projektu GlobAlbedo.

Współczynnik odbijania światła ma spore znaczenia. Pozwala oszacować, ile energii słonecznej jest absorbowane, a ile odbijane przez naszą planetę.

Albedo nie jest stałe. Mają na nie wpływ m.in. zmiany w pokrywie śniegowej czy wzrost obszarów produkcji rolniczej.  ESA będzie kontynuować monitorowanie albedo Ziemi za pomocą niedawno wystrzelonego satelity Proba-V oraz planowanej misji Sentinel-3.

Mapy albedo Ziemi są dostępne w internecie na stronie http://www.globalbedo.org/.

(ew/PAP/ESA)

Zobacz więcej na temat: astronomia NAUKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak