Nauka

Festiwal Nauki. Oglądaj na żywo pierwszą debatę!

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2013 00:02
Portal Polskiego Radia zaprasza do oglądania na żywo streamingu wideo z otwarcia XVII Festiwal Nauki, który inauguruje debata "Gaz w łupkach – szanse i obawy".
Festiwal Nauki 2012
Festiwal Nauki 2012Foto: Festiwal Nauki (festiwalnauki.edu.pl)

W dniach 20 do 29 września w Warszawie odbywa się XVII Festiwal Nauki. Wielkim zainteresowaniem cieszą się zawsze debaty główne imprezy. W tym roku będzie ich aż siedem. Pierwszą  -"Gaz w łupkach – szanse i obawy" - możecie już teraz oglądać na naszej stronie.

Udział w debacie wezmą: dr  Andrzej Kassenberg, Instytut na rzecz Ekorozwoju, mgr Paweł Poprawa, Instytut Studiów Energetycznych, dr Andrzej Sikora, Instytut Studiów Energetycznych, Bogusław Sonik, poseł do Parlamentu Europejskiego. Spotkanie poprowadzi prof. dr hab. Marek Lewandowski, Instytut Nauk Geologicznych PAN.

Dyskutanci odpowiedzą na pytania o to, gdzie może być gaz w Polsce, ile może go być i jak go wydobyć? Jak zapewnić bezpieczeństwo środowiska przyrodniczego w procesie wydobycia gazu? Uczestnicy wyjaśnią też rolę gazu z łupków w kontekście bezpieczeństwa energetycznego kraju i bilans przewidywalnych zysków i strat  wydobycia gazu z łupków w Polsce. - Odpowiemy na wszelkie pytania zarówno zwolenników jak i przeciwników wydobywania gazy z łupków - zapewniają Organizatorzy.

To już jutro! Startuje Festiwal Nauki w Warszawie
W dniach 20 do 29 września w Warszawie odbędzie się XVII Festiwal Nauki. Organizatorzy przygotowali setki imprez i atrakcji. Nauka jeszcze niegdy nie była tak blisko ciebie!
Impreza odbywa się pod hasłem: „Brak inwestycji w naukę to inwestycja w ignorancję”. - Nauka poznaje człowieka i otaczającą go rzeczywistość zgodnie z wypracowanymi przez siebie metodami. Chociaż nie odpowiada na wszystkie pytania, jakie myślący człowiek może sobie zadać, jest najbardziej uniwersalnym osiągnięciem ludzkości. Wykorzystywanie jej wyników zmienia życie każdego z nas i oblicze naszej planety. Dlatego uważamy, że wyniki badań naukowych, stosowane w nauce metody, ich możliwości i ograniczenia powinny być bardziej zrozumiałe dla wszystkich - piszą w Manifeście Organizatorzy imprezy.
Jak zwykle, swoje podwoje otworzą główne instytucje naukowe stolicy. Będzie można spotkać naukowców i porozmawiać z nimi na temat ich badań i osiągnięć. Na zwiedzających czekają setki lekcji, wykładów i pokazów. Szczegółowy program znajduje się tutaj. http://www.festiwalnauki.edu.pl/program-browser
Wielkim zainteresowaniem cieszą się zawsze debaty główne Festiwalu. W tym roku będzie ich aż siedem. Każdą z nich zapowiemy na naszych stronach, a pierwszą będzie można zobaczyć na żywo na Polskieradio.pl!
Pamiętaj! „Gaz w łupkach – szanse i obawy”, debata inaugurująca XVII Festiwal Nauki - 20.09.2013, godzina 18.00 -  na żywo na portalu Polskieradio.pl
Udział wezmą: dr  Andrzej Kassenberg, Instytut na rzecz Ekorozwoju, mgr Paweł Poprawa, Instytut Studiów Energetycznych, dr Andrzej Sikora, Instytut Studiów Energetycznych, Bogusław Sonik, poseł do Parlamentu Europejskiego. Spotkanie poprowadzi prof. dr hab. Marek Lewandowski, Instytut Nauk Geologicznych PAN.
Dyskutanci odpowiedzą na pytania o to, gdzie może być gaz w Polsce, ile może go być i jak go wydobyć? Jak zapewnić bezpieczeństwo środowiska przyrodniczego w procesie wydobycia gazu? Uczestnicy wyjaśnią też rolę gazu z łupków w kontekście bezpieczeństwa energetycznego kraju i bilans przewidywalnych zysków i strat  wydobycia gazu z łupków w Polsce. - Odpowiemy na wszelkie pytania zarówno zwolenników jak i przeciwników wydobywania gazy z łupków - zapewniają Organizatorzy.

XVII Festiwal Nauki odbywa się pod hasłem: "Brak inwestycji w naukę to inwestycja w ignorancję”. - Nauka poznaje człowieka i otaczającą go rzeczywistość zgodnie z wypracowanymi przez siebie metodami. Chociaż nie odpowiada na wszystkie pytania, jakie myślący człowiek może sobie zadać, jest najbardziej uniwersalnym osiągnięciem ludzkości. Wykorzystywanie jej wyników zmienia życie każdego z nas i oblicze naszej planety. Dlatego uważamy, że wyniki badań naukowych, stosowane w nauce metody, ich możliwości i ograniczenia powinny być bardziej zrozumiałe dla wszystkich - piszą w Manifeście Organizatorzy imprezy.

Jak zwykle, swoje  podwoje otworzą główne instytucje naukowe stolicy , m.in. Uniwersytet Warszawski, PAN czy Politechnika Warszawska . Będzie można spotkać naukowców i porozmawiać z nimi na temat ich badań i osiągnięć. Na zwiedzających czekają setki lekcji, wykładów i pokazów.

(ew)

Zobacz, jak było na debatach w zeszłym roku:

Zobacz więcej na temat: Festiwal Nauki 2013

Czytaj także

XVII Festiwal Nauki - ostatnie odliczanie

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2013 15:04
Już 20 września po raz kolejny rozpocznie się w Warszawie Festiwal Nauki. Głównym hasłem imprezy będzie, jak co roku, stwierdzenie "Brak inwestycji w naukę to inwestycja w ignorancję".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperymenty i debaty - czas na XVII Festiwal Nauki

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2013 17:20
Lekcje festiwalowe, debaty, spotkania, warsztaty, gry edukacyjne…. I wiele innych atrakcji czeka podczas XVII Festiwalu Nauki. O imprezie porozmawiamy w czwartek, w "Czwartym wymiarze".
rozwiń zwiń