Nauka

Nastoletni polscy naukowcy zdobyli E(x)plory

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2015 11:11
Są nastolatkami, a już teraz stworzyli wynalazki, które mogą zrewolucjonizować życie naszej cywilizacji. To laureaci zorganizowanego po raz czwarty konkursu dla młodych naukowców - E(x)plory.
Audio
  • Nastoletni naukowcy zdobyli E(x)plory - Informacyjna Agencja Radiowa / Kamil Szwarbuła (3)
  • Nastoletni naukowcy zdobyli E(x)plory - Informacyjna Agencja Radiowa / Kamil Szwarbuła (2)
  • Nastoletni naukowcy zdobyli E(x)plory - Informacyjna Agencja Radiowa / Kamil Szwarbuła (1)
Nastoletni polscy naukowcy zdobyli E(x)plory
Foto: Vall d'Hebron Institut de Recerca VHIR/Flickr

16-letni Wojciech Różowski z Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Krzeszowicach stworzył system operacyjny, który może być konkurencją dla Windowsa, Maca czy Linuxa. Zwracał uwagę, że technologie komputerowe w ciągu kilkunastu rozwijały się z ogromną szybkością, podczas gdy wnętrze najpopularniejszych systemów operacyjnych, właściwie się nie zmieniło. Jego system charakteryzuje się dużą stabilnością i niezawodnością, czyli się nie wiesza.

Jan Przybyłowicz jest na pierwszym roku medycyny, ale jeszcze w liceum zajął sie badaniem egzopolisacharydów występujących w kefirze. Dzięki jego pracy produkty mleczne mogą stać się zdrowsze, bo będzie w nich mniej sztucznych dodatków. Egzopolisacharydy naturalnie polepszają smak i teksturę produktów, przez co można będzie zrezygnować z syntetycznych ulepszaczy smaku. Dodatkowo najnowsze badania wskazują, że obniżają one poziom cukru we krwi, ciśnienie krwi czy nawet zmniejszają rozmiary niektórych guzów nowotworowych.

Trzecie miejsce zajęły Asia Jurek z Piotrkowa Trybunalskiego i Dominika Bakalarz z Opola. Dziewczyny zaprojektowały Origami Biobandage. Być może w przyszłości pozwoli on szybciej chorym dochodzić do zdrowia. Dziewczyny podejrzewają, że ten bandaż będzie mógł regenerować tkankę kostną, uszkodzenia związane z wadami genetycznymi, a może nawet choroby cywilizacyjne takie jak osteoporoza.

Główna nagroda w konkursie to 10 tysięcy złotych. Dodatkowo laureaci i wyróżnieni otrzymali możliwość zaprezentowania swoich projektów na międzynarodowych konkursach naukowych w Stanach Zjednoczonych, Belgii, Holandii i Rumunii.

E(x)plory to pierwszy w Polsce Festiwal promujący młodzież o zainteresowaniach naukowych i firmy oparte na innowacjach i technologiach.

E(x)plory to m.in. konkurs naukowy, targi naukowo-technologiczne, staże, konkursy międzynarodowe.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: edukacja NAUKA technologie