Nauka

"Nicnierobienie" jest drogie

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2015 22:22
Brak ćwiczeń powoduje choroby, które kosztują Europę 80 miliardów euro rocznie. Z tego samego powodu na naszym kontynencie umiera co roku pół miliona osób.
Audio
  • Brak ruchu jest drogi - Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Arkadiusz Augustyniak (1)
  • Brak ruchu jest drogi - Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Arkadiusz Augustyniak (2)
W grupie ćwiczy się przyjemniej. Łatwiej też... zacząć trening
W grupie ćwiczy się przyjemniej. Łatwiej też... zacząć treningFoto: Glow Images/East News

Tak wynika z raportu przygotowanego na zlecenie Międzynarodowego Stowarzyszenia do spraw Sportu i Kultury przez Centrum Badań Ekonomicznych i Biznesowych.

Profesor Jadwiga Charzewska z Instytutu Żywności i Żywienia powiedziała IAR, że jeśli otyłość pojawi się w młodości, szanse na pozbycie się jej w późnym wieku maleją. W dodatku nadwaga przekłada się na spore koszty, bo zwiększa ryzyko chorób układu krążenia, nadciśnienia, cukrzycy i nowotworów. Ekspert podkreśla, że są to koszty osobiste i ponoszone przez służbę zdrowia. Profesor Jadwiga Charzewska dodaje, że osoby z nadwagą sporo tracą między innymi dlatego są postrzegane jako mniej pracowite.

Ekspert podkreśla, że tylko niewielki odsetek osób otyłych ma problem z nadwagą ze względów genetycznych lub z powodu choroby. W zdecydowanej większości powodem jest zbyt duża ilość przyjmowanych pokarmów i brak aktywności fizycznej.

(ew)

Zobacz więcej na temat: NAUKA zdrowie