Nauka

Drugie czytanie ustawy o Polskiej Agencji Kosmicznej

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2014 23:00
Ma ona koordynować przedsięwzięcia związane z sektorem kosmicznym i uczestnictwem Polski w europejskiej agencji ESA.
Drugie czytanie ustawy o Polskiej Agencji Kosmicznej
Foto: NASA/ISS.

W uzasadnieniu projektu wskazano, że do Europejskiej Agencji Kosmicznej Polska płaci ok. 60 mln euro rocznie składki, natomiast polski sektor kosmiczny, mimo potencjału i chęci, w minimalnym stopniu uczestniczy w programach ESA. Dlatego Polska Agencja Kosmiczna (POLSA - od Polish Space Agency) ma się przyczynić do usuwania barier w rozwoju firm i instytucji badawczo-rozwojowych z sektora kosmicznego.

W pierwszym czytaniu projekt poparły wszystkie kluby parlamentarne, w czasie prac w komisjach gospodarki i obrony nie wprowadzono do propozycji żadnych merytorycznych zmian.

Przedstawiciel wnioskodawców Waldemar Pawlak w czasie prac przypominał, że dziś sektor kosmiczny to m.in. telekomunikacja, geopozycjonowanie czy obserwacja zjawisk na Ziemi, a więc dziedziny pozostające w ścisłym związku z codziennym życiem. Pawlak argumentował też, że rozwój technologii kosmicznych nie podlega tylko prawom rynku, bo dominują w nim środki publiczne. POLSA ma koordynować działania sektora, które dziś są rozproszone pomiędzy różne instytucje i resorty, identyfikować ciekawe i ważne zastosowania, tworzyć własne laboratoria, usprawniać dzielenie się wiedzą itp. Wnioskodawcy oszacowali koszty funkcjonowania Agencji na 5-10 mln zł rocznie.

(ew/PAP-Nauka w Polsce)

Zobacz więcej na temat: astronautyka POLSA technologie
Czytaj także

Astronauci będą drukować jedzenie

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2013 00:02
NASA chce ułatwić życie na orbicie. Obecnie przechowywanie jedzenia na orbicie jest jednym z głównych problemów Agencji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prywatna firma chce umieścić teleskop na Księżycu

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2013 00:02
A dokładniej na oświetlonym przez Słońce biegunie południowym Srebrnego Globu. Pierwsze obserwatorium ma stanąć już w 2015 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W kosmos poleci PW-Sat2, kolejny satelita studencki

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2013 00:02
Będzie przesyłał zdjęcia Ziemi z kosmosu. Urządzenie, zbudowane przez studentów z Politechniki Warszawskiej, jeszcze w 2015 roku ma szansę wyruszyć w podróż kosmiczną.
rozwiń zwiń