Nauka

CERN obchodzi rok światła

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2015 00:01
Rok 2015 został ogłoszony przez ONZ Światowym Rokiem Światła. Specjalne obchody odbywają się dziś w prestiżowym europejskim ośrodku naukowym CERN w Genewie.
Audio
  • Rok 2015 CERN obchodzi jako rok światła (IRA / Rafał Motriuk)
CERN obchodzi rok światła
Foto: Wikipedia/CC/BOY


O świetle naukowcy mówią w tym roku, bo mija sto lat od opublikowania przez Alberta Einsteina ogólnej teorii względności. Oparta jest ona m,.in. na fakcie, że światło zawsze porusza się po linii prostej i zawsze z tą samą prędkością.

Odkrycia Einsteina są kluczowe dla ośrodka CERN i dla tamtejszego Wielkiego Zderzacza Hadronów, który ma odpowiedzieć na najbardziej palące pytania fizyki. - By uzyskać istotne dane naukowcy zwiększają tzw.świetlność Zderzacza - tłumaczy IAR polski fizyk w CERN, Paweł Bruckman de Renstrom. - To trochę jakby do lampy wkręcić mocniejszą żarówkę. My tam nie operujemy światłem, tylko strumieniami cząstek, ale z punktu widzenia fizyki mikroskopowej różnica nie jest aż tak duża - dodaje.

Dzięki temu być może uda się potwierdzić supersymetrię czyli hipotezę zakładającą, że znane nam cząstki, te z których zbudowanych jest wszechświat, mają swoje niewidzialne - supersymetryczne - odpowiedniki.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: CERN fizyka NAUKA
Czytaj także

LHC: poznaliśmy dwie nowe cząstki

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2014 15:00
Dwie nowe cząstki elementarne, składające się z kwarków dolnego (d), dziwnego (s) i pięknego (b) zaobserwowano dzięki analizie danych z Wielkiego Zderzacza Hadronów. LHC na razie jest nieczynny, ale wznowi prace za kilka miesięcy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Znajdź bozon Higgsa. CERN udostępnił dane

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2014 19:00
CERN czyli Europejska Organizacja Badań Jądrowych udostępniła w sieci dane z eksperymentów prowadzonych w LHC. Każdy może je za darmo przeanalizować.
rozwiń zwiń
Czytaj także

2015: LHC ruszy ponownie

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2015 21:00
Rok 2015 może okazać się kluczowym dla nauki i naszej wiedzy o wszechświecie. Ważnych odpowiedzi może dostarczyć uruchamiany ponownie europejski akcelerator cząstek - Wielki Zderzacz Hardonów.
rozwiń zwiń