Nauka

Ukryte (odkryte) tajemnice obłoków Oriona

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2017 20:37
To spektakularne zdjęcie obłoku molekularnego Orion A, najbliższej znanej, masywnej fabryki gwiazd, położonej ok. 1450 lat świetlnych od Ziemi zostało wykonane przy pomocy teleskopu VISTA.
Orion A
Orion AFoto: ESO

Zdjęcie jest składanką obrazów uzyskanych w zakresie widma zwanym bliską podczerwienią, przy pomocy teleskopu do przeglądów nieba VISTA* w należącym do Europejskiego Obserwatorium Południowe (ESO) Obserwatorium Paranal w Chile.

Pokrywa cały obłok molekularny Orion A, jeden z dwóch gigantycznych obszarów w kompleksie obłoków molekularnych w Orionie. Orion A rozciąga się na ok. 8 stopni na południe od fragmentu konstelacji Oriona zwanej mieczem [innym olbrzymim obłokiem molekularnym w obłoku molekularnym Oriona jest Orion B, który znajduje się na wschód od Pasa Oriona].

Czytaj więcej:
nauka 1200 free
Nauka w portalu PolskieRadio.pl

Nowe zdjęcie to kolejny krok w stronę uzyskania kompletnego obrazu procesów gwiazdotwórczych w obłoku Orion A, zarówno dla gwiazd małomasywnych, jak i masywnych.

Najbardziej spektakularne obiekty w słynnej Mgławicy w Orionie, zwanej także Messier 42, są widoczne po lewej stronie zdjęcia. Obszar ten tworzy fragment miecza znanej, jasnej konstelacji Oriona.

W innym miejscu na zdjęciu możemy spojrzeć w ciemne obłoki molekularne kompleksu Orion A i dostrzec wiele ukrytych "skarbów", w tym dyski materii, z których mogą narodzić się nowe gwiazd (dyski przedgwiazdowe), mgławice związane z nowo narodzonymi gwiazdami (obiekty Herbiga-Haro), mniejsze gromady gwiazd, a nawet gromady galaktyk leżące daleko poza Drogą Mleczną.

* VISTA jest największym teleskopem dedykowanym przeglądom nieba. Ma duże pole widzenia pokryte czułymi detektorami podczerwieni, co czyni instrument idealnym do uzyskiwania głębokich, dobrej jakości obrazów w podczerwieni.

VISTA może obserwować światłom, którego nie dostrzega ludzkie oko, pozwalając astronomom na identyfikowanie wielu obiektów zazwyczaj ukrytych przed nami w gwiezdnym mateczniku.

***

Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) jest międzyrządową organizacją astronomiczną. Wspiera je 16 krajów: Austria, Belgia, Brazylia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Polska, Portugalia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania oraz Włochy.

ESO prowadzi programy dotyczące projektowania, konstrukcji i użytkowania silnych naziemnych instrumentów obserwacyjnych, pozwalając astronomom na dokonywanie odkryć naukowych. Zarządza trzema obserwatoriami w Chile: La Silla, Paranal i Chajnantor.

ESO, kk
Zobacz więcej na temat: NAUKA kosmos astronomia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Atrakcja na niebie w styczniu - noworoczna kometa

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2017 20:30
Choć kometa C/2016 U1 NEOWISE minęła Ziemię 13 grudnia (w bezpiecznej odległości 106 mln km), to dopiero w pierwszy tygodniu stycznia będzie tak jasna, że da się ją w nocy dostrzec przez lornetkę - poinformowała amerykańska agencja kosmiczna NASA.
rozwiń zwiń