Nauka

Prywatna firma chce umieścić teleskop na Księżycu

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2013 00:02
A dokładniej na oświetlonym przez Słońce biegunie południowym Srebrnego Globu. Pierwsze obserwatorium ma stanąć już w 2015 roku.

Moon Express (prywatna firma) oraz International Lunar Observatory Association (ILOA), organizacja nonprofit, która chce zbudować na Księżycu bazę, zjednoczyły siły, aby wysłać na Księżyc antenę o średnicy 2 metrów: International Lunar Observatory.

Teleskop będzie miał za zadanie obserwację naszej Galaktyki bez zakłóceń powodowanych przez ziemską atmosferę.

W 2015 roku na Księżyc poleci mniejszy, testowy teleskop, a pełna wersja zacznie być wysyłana w częściach od 2016 roku. Takie przynajmniej na razie są plany.

Firma Moon Express chce również wysłać na Księżyc łazik, który będzie szukał tam metali i innych surowców naturalnych, w tym wody. Cenne zasoby miałyby kiedyś trafiać na Ziemię i być tu sprzedawane. Koszt misji jest szacowany na 100 milionów dolarów.

Moon Express ma także chrapkę na ufundowaną przez Google’a nagrodę Google Lunar X-Prize dla pierwszej prywatnej firmy, która z sukcesem wyśle na Księżyc robota. Misja z 2015 roku, kiedy na Księżyc poleci obserwatorium wielkości buta, ma im zapewnić nagrodę w wysokości 30 mln dolarów. Potem być może pojawią się inni inwestorzy.

(ew/Wired)

Czytaj także

Kiedy wrócimy na Księżyc?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2013 14:20
Już dawno nie interesowano się Księżycem tak bardzo jak teraz. Jest on celem różnych programów i misji. Czy szykuje się powrót człowieka na Srebrny Glob? Posłuchaj.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prywatny samolot do lotów orbitalnych pomyślnie przeszedł test (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2013 00:12
Należący do firmy Virgin Galactic samolot SpaceShipTwo odpalił swój silnik odrzutowy i wykonał pierwszy testowy lot.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak umyć włosy w stanie nieważkości? Zobacz

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2013 14:00
Mycie włosów w kosmosie to wielka przygoda, co dokumentuje wideo.
rozwiń zwiń