Nauka

Naukowcy wiedzą, jak "odgotować" jajka

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2015 20:00
Rozbite jajko nadal jest stratą nie do naprawienia. Ale naukowcy wiedzą już, jak sprawić, żeby ugotowane jajko przestało być ugotowane.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: East News/Glow Images

Proces gotowania jajka polega na zmianie konsystencji protein - pod wpływem temperatury zbijają się one w gęściejszą, stałą strukturę.

Jak wynika z badan naukowców z Uniwersity of California Irvine, opublikowanych na łamach "ChemBioChem", można odwrócić ten proces dzięki zastosowaniu odpowiednich środków chemicznych.

- Tak, znamy sposób na to, by "odgotować" jajko - mówi biochemik Gregory Weisssaid, jeden z autorów badań. - W naszym artykule opisujemy urządzenie, które odciąga od siebie ściśnięte proteiny.

Badacze z UCI nie szli na łatwiznę. Zmagali się nie z jajkami gotowanymi 10 minut, ale aż 20 minut. Udało im się przywrócić wnętrze jaj do stanu płynnego dzięki mocznikowi i swojemu wynalazkowi. Proces trwał kilka minut.

Przedziwny wynalazek ma znaczenie praktyczne. Znajdzie zastosowanie w wielu branżach - od serownictwa po farmację.

(ew/PopSci)

Zobacz więcej na temat: NAUKA chemia fizyka
Czytaj także

Chemia w slow motion

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2013 01:45
Naukowcy z Uniwersytetu z Nottingham wzięli się za popularyzację nauki. Zobacz wspaniałe filmy, które podbijają anglosaski internet.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grafen prosto z kuchni

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2014 22:10
Europejscy naukowcy stworzyli grafen metodą domową, a dokładniej - kuchenną. O tym, jak wyprodukowali ten cenny materiał piszą na portalu prestiżowego tygodnika „Nature”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy istnieje woda w proszku?

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2014 12:30
A jeśli tak to w czym ją rozpuścić? "Mamy to" w piątek i podzielimy się naszą wiedzą!
rozwiń zwiń