Nauka

Ponad sto kosmicznych eksponatów na wystawie "Gateway to Space" w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2016 11:39
Moduł stacji kosmicznej MIR, modele rakiet, skafandry astronautów, asteroidy i kamienie księżycowe - to niektóre z eksponatów, które można obejrzeć na wystawie "Gateway Space".
Jeden z eksponatów
Jeden z eksponatówFoto: mat. prasowe

Na wystawie udostępniona została największa na świecie kolekcja amerykańskich i radzieckich eksponatów wprost z US Space Rocket Center i NASA Visitor Center prezentująca historię kosmicznych podróży od ubiegłego wieku do dnia dzisiejszego.

Czytaj więcej:
nauka 1200 free
Nauka w portalu PolskieRadio.pl

Wśród ponad stu kosmicznych eksponatów, prezentowanych na 3 tys. m kw., będzie można zobaczyć m.in. oryginalny moduł pochodzący ze stacji kosmicznej MIR, Międzynarodową Stację Kosmiczną ISS, modele rakiet m.in rakietę Sojuz, promy kosmiczne jak Wostok czy Woschod, Sputnik 1, kapsułę Apollo, łaziki kosmiczne, a nawet oryginalne umundurowanie Gagarina.

Organizatorzy zapewniają, że na wystawie będzie można dotknąć kamienia księżycowego własnymi rękami oraz sfotografować się w kombinezonie astronauty. Poza tym zwiedzający dowiedzą się, jak hoduje się warzywa wewnątrz stacji kosmicznej i jak korzysta się tam z toalety, a także dlaczego automat do napojów nie zrobił w kosmosie kariery.


Goście będą też mogli skorzystać z kilkunastu wyjątkowych symulatorów, w których poczują się, jakby odbywali podróż w przestrzeń kosmiczną, poczuli stan nieważkości i sprawdzili się w warunkach zbliżonych do tych panujących na orbicie okołoziemskiej.

Ekspozycja składa się z modeli i makiet, ale przede wszystkim z autentycznych - kolosalnych rozmiarów - maszyn i sprzętów, które były wykorzystywane podczas misji w przestrzeń galaktyczną przez USA i Związek Radziecki. Część powierzchni wystawienniczej zaaranżowana jest kosmiczny obóz, gdzie zwiedzający będą mieli niepowtarzalną okazję poczuć się jak podczas galaktycznej wyprawy.

x-news.pl, TVN24

***

Wystawa potrwa do 19 lutego 2017 roku. Zlokalizowana została w budynku przy ul. Mińskiej 65 w Warszawie (wejście od ul. Chodakowskiej 26). Ekspozycja, którą do tej pory widziało ponad 3 mln osób, odbywa się pod patronatem NASA.

PAP Nauka w Polsce, kk

Zobacz więcej na temat: NAUKA kosmos Warszawa
Czytaj także

Zaobserwowano nieznaną supergromadę galaktyk ukrytą za Drogą Mleczną

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2016 21:25
Supegromady galaktyk to największe i najmasywniejsze struktury we Wszechświecie. Składają się z gromad galaktyk, czyli zbiorowisk setek lub tysięcy galaktyk. Ich rozmiary mogą osiągać nawet 200 milionów lat świetlnych.
rozwiń zwiń