Nauka

Policzy kalorie, podpowie jadłospis - aplikacja mobilna Instytutu Żywności i Żywienia

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2016 18:43
Jak zapewniają twórcy Asystenta Zdrowego Żywienia, narzędzie to ułatwi zdrowsze odżywianie.
W zdrowej diecie nie może zabraknąć owoców i warzyw
W zdrowej diecie nie może zabraknąć owoców i warzywFoto: Glow Images/East News

Bezpłatną aplikację opracował zespół ekspertów (dietetyków, technologów żywienia, specjalistów w dziedzinie żywienia i aktywności fizycznej) z Instytutu Żywności i Żywienia (IŻŻ) pod kierownictwem prof. dra hab. n. med. Mirosława Jarosza.

Narzędzie posiada kilka funkcji, w tym kalkulator, który policzy, ile kalorii miał nasz posiłek, a znając nasze zapotrzebowanie na kalorie, cukry i tłuszcz pokaże, jaki procent ich dziennej normy zrealizowaliśmy. Poinformuje też, czy nie przekraczamy dziennych norm spożycia np. soli.

Kalkulator jest dostosowany do indywidualnych potrzeb użytkownika. By mógł poprawnie działać, posiadacz smartfona musi najpierw wprowadzić do aplikacji swoje podstawowe dane: płeć, masę ciała i poziom aktywności fizycznej.

Następnie należy określić spożyty produkt, podać jego ilość, a kalkulator automatycznie obliczy, jaki procent dziennej normy na energię i wybrane składniki zrealizowaliśmy.

Przy korzystaniu z kalkulatora można samemu wprowadzać dane z etykiet spożywanych produktów, a w przypadku żywności nieopakowanej lub gotowych potraw można wybierać produkty i potrawy z opracowanej przez IŻŻ bazy.

Wpisywane informacje tworzą "osobistą historię" produktów i potraw składających się na codzienny jadłospis.

Oprócz kalkulatora, aplikacja zawiera porady żywieniowe oraz propozycje prawidłowo skomponowanych posiłków na każdy dzień tygodnia.

Częścią aplikacji jest też zakładka dotycząca aktywności fizycznej, w której są dwie funkcje: spalanie kalorii - ile i jak musimy ćwiczyć, by spalić określoną liczbę kalorii oraz gotowe zestawy ćwiczeń, gdzie znajdziemy krótkie filmiki, które mogą stanowić podstawę do opracowania własnego planu treningowego.

PAP, kk

Zobacz więcej na temat: dieta zdrowie żywność
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Lekka nadwaga nie taka zła, jak ją malują? "Tego się nie spodziewaliśmy"

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2016 12:10
Zespół dr Katherine Flegal przeanalizował niemal sto badań przeprowadzonych z udziałem blisko 3 mln ludzi. - Okazało się, że wśród osób z lekką nadwagą śmiertelność była niższa, niż się spodziewaliśmy - powiedziała ekspert.
rozwiń zwiń