Badania wykazują, że postawa osoby ubiegającej się o pracę może być elementem decydującym - informuje Association for Psychological Science.
Bez względu na to, czy za biurkiem siedzi ktoś o większej władzy od nas, nasza postawa świadczy o nas samych. Mówiąc krótko, nie trzeba być szefem, by móc wyglądać jak szef!
Naukowcy z Kellogg School of Management, przy Northwestern University, uważają, że władcza postawa, czy też prezentacja siebie w pozycji otwartej, wpływa na odbiór drugiej osoby. Interlokutor musi wówczas wprowadzić zmiany w swoim zachowaniu. Niezależność osoby, która faktycznie zajmuje jakąś pozycję w hierarchii organizacji, zostaje zaburzona pojawieniem sie przebojowej osoby - informuje Association for Psychological Science.
Nowe odkrycia potwierdzają ponadto, że to własnie postawa jest bardziej znacząca niz samo miejsce, które się zajmuje w hierarchii. Postawa sprawia, że człowiek czuje się pewniej, stając się dzięki temu zdolnym do myślenia i zachowywania się w sposób bardziej władczy.
Jak przyjąć postawę ekspansywną? Wystarczy rozsiąść sie wygodnie, położyć jedno ramię na podłokietniku fotela, drugie zaś opierając na oparciu drugiego fotela. Również nogi muszą być skrzyżowane, ale tak, by jedna swobodnie odpoczywała na kolanie drugiej. W ten sposób zaznacza się swoje terytorium. Osoba zamknięta, pasywna chowa ręce pod udami, opuścić ramiona, a nogi trzymać razem. Świadczy to o nieśmiałości, niepewności siebie i swoich możliwości.
(ew/pap)