Nauka

Dużo czasu spędzasz przed komputerem? Robot przypomni ci, że czas na przerwę

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2017 11:48
Humanoidalne roboty mogą pomóc w zadbaniu o zdrowie osób spędzających wiele godzin przed komputerami.
Robot został opracowany przez studentów z Instytutu Informatyki Stosowanej Politechniki Łódzkiej
Robot został opracowany przez studentów z Instytutu Informatyki Stosowanej Politechniki Łódzkiej Foto: PAP

Studenci z Politechniki Łódzkiej opracowali projekt wykorzystania robotów do wyrobienia u osób pracujących na stanowiskach komputerowych nawyku robienia koniecznych przerw w pracy.

Czytaj więcej:
nauka 1200 free
Nauka w portalu PolskieRadio.pl

Jak powiedział współtwórca projektu Przemysław Kucharski z Instytutu Informatyki Stosowanej Politechniki Łódzkiej, siedzenie przez cały dzień przed komputerem bez żadnej aktywności fizycznej może skończyć się bardzo poważnymi schorzeniami, głównie kręgosłupa.

- Zasady BHP mówią, że na każdą godzinę pracy przy stanowisku komputerowym powinno przypadać co najmniej pięć minut przerwy, która powinna polegać na tym, żeby oderwać wzrok od monitora, wstać, rozruszać mięśnie - wyjaśnił.

- Chcemy przetestować, na ile jesteśmy w stanie wykorzystać technologię do tego, żeby w słusznym celu zmienić pewne zachowania pracowników czy ludzi używających stanowiska komputerowego - wskazał.

- Myśleliśmy nad różnymi formami tego czegoś, co miałoby oddziaływać na użytkownika. Uznaliśmy, że humanoidalny robot pozwala w pewien sposób użytkownikowi się z nim utożsamiać - wyjaśnił.

Robot początkowo stoi wyprostowany koło monitora. Po pewnym czasie zaczyna się lekko schylać, obniżać swoją posturę, czyli ma odzwierciedlać stan znużenia, zmęczenia pracownika sugerując mu, że ma sobie zrobić przerwę. Kiedy użytkownik komputera jest jednak bardzo uparty, i nie chce przerwy zrobić, robot ostatecznie położy się na biurku.

Zobacz wideo:

PAP

kk

Zobacz więcej na temat: NAUKA technologie robot
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Początek rewolucji? Grafen wyprodukowany w Polsce trafił do sprzedaży

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2017 21:38
Do sprzedaży trafiły wyprodukowane w warszawskim Instytucie Technologii Materiałów Elektronicznych arkusze grafenu o rozmiarach 50 x 50 cm. W przyszłości grafen może zrewolucjonizować m.in. biomedycynę, przemysł motoryzacyjny i zbrojeniowy.
rozwiń zwiń