Polskie Radio
Section05
robot

Roboty przyszłości i ich fizyczne uwarunkowania. Czy czeka nas rewolucja?

W przyszłości roboty humanoidalne będą pomagać nam w codziennych, rutynowych czynnościach. Aby urzeczywistnić takie plany, należy poprawić ich sprawność nie tylko manualną, ale również inteligencję. Jak będą działały roboty przyszłości i co to oznacza dla człowieka? - Szczegóły zdradził w Programie 3 Polskiego Radia doktor Krzysztof Walas, z innowacyjnego zespołu badawczego powstałego przy Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Miara robot roboty robotyzacja sztuczna inteligencja

Pekin chce się stać potęgą w tworzeniu robotów humanoidalnych

Chiny mają jedną z najsilniejszych na świecie gospodarek. Kraj od lat boryka się jednak z kryzysem demograficznym. Chińskie Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacyjnych ogłosiło, że Pekin chce się stać potęgą w produkcji robotów humanoidalnych. Rządzący zakładają, że w krótkim czasie uda im się prześcignąć przodujących w tej dziedzinie Amerykanów.
Zobacz więcej na temat:  Trójka robot roboty robotyzacja Chiny sztuczna inteligencja Kuba Witkowski

Robot - twój przyjaciel. Sztuczna inteligencja lekiem na samotność?

Roboty wyposażone w sztuczną inteligencję mogą stanowić pomoc w zwalczaniu epidemii samotności - tak twierdzą naukowcy z USA i Australii, i przedstawiają konkretne wskazówki dla rządów, twórców technologii, lekarzy i ustawodawców, które mają przyczynić się do rozwoju tej metody walki z izolacją społeczną na świecie.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka NAUKA sztuczna inteligencja psychologia Jeremi Angowski robot robotyka Weronika Puszkar

Sztuczna inteligencja w wulkanizacji

To, że roboty zastąpią ludzi przynajmniej w niektórych dziedzinach życia, jest już niemal pewne. Sztuczna inteligencja rozwija się bardzo szybko - także w branży motoryzacyjnej. Ostatnio można zaobserwować jej wpływ nawet w obszarze wulkanizacji.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 sztuczna inteligencja robotyka robot roboty robotyzacja mechanika naprawa samochodu nowe technologie

E-skóra już wkrótce odmieni funkcjonalność robotów chirurgicznych i protez?

Po wielu latach badań, prób i eksperymentów, brytyjscy naukowcy stworzyli e-skórę, która jest elastyczna, wytrzymała i pozwala odczuwać. Znajdzie zastosowanie w tzw. robotach miękkich używanych w medycynie, ale jest także duża szansa, że może zostać wykorzystana przy tworzeniu w pełni funkcjonalnych i posiadających czucie (!) protez kończyn.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA automatyka robot medycyna NAUKA Kuba Witkowski Witold Lazar Trójka innowacyjność

Automatyzacja gospodarstw domowych: bardzo wygodna dla ludzi, ale czy bezpieczna?

Rośnie liczba gospodarstw domowych, które decydują się na wdrażanie nowinek technologicznych, np. systemów utrzymujących stałą temperaturę. Przyspieszenie cyfryzacji domów jest widoczne także w innych dziedzinach. Wg badaczy z Uniwersytetu Oksfordzkiego digitalizacja przyśpiesza m.in. w segmencie typowych prac domowych, jak sprzątanie. Wg badań ponad 40 procent prac, które wykonujemy w domu, przed 2030 zacznie wykonywać sztuczna inteligencja.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA automatyka domowa robot pomoc zagrożenie sieć domowa hacker Witold Lazar Trójka

Czy robotom można zaufać?

Roboty, a zwłaszcza sztuczna inteligencja, stawiają pytania natury etycznej. Relacjom między człowiekiem a robotem, m.in. poziomowi zaufania, jakim człowiek darzy maszynę, przyglądają się naukowo Nina Bażela oraz Paweł Graczak, studenci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, z Koła Naukowego AGH Space Systems. W badaniu poziomu zaufania do robotów wykorzystali Kalmana – łazika marsjańskiego, którego tworzą od pięciu lat. Z autorami testów rozmawiała Joanna Gąska.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar robotyka robot roboty robotyzacja

Czy czeka nas bunt maszyn? Nadchodzi robot od Tesli! [ZOBACZ WIDEO]

Humanoidalna maszyna pojawiła się szybciej niż oczekiwano. Elon Musk zaskoczył cały świat, prezentując robota przypominającego człowieka.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 robotyka robot roboty tesla elon musk technologie Stany Zjednoczone

Roboty zastąpią człowieka? Ambitny plan Elona Muska

Najbogatszy człowiek na świecie od wielu lat udowadnia, że nie ma dla niego rzeczy niemożliwych. Aktualnie Elon Musk planuje lot na Marsa oraz a stworzenie humanoidalnego robota. Maszyna przypominająca człowieka może pojawić się już całkiem niedługo!
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 robotyka robot roboty tesla technologie technologia elon musk