Section01 - menu
Section08 - artykułowa

Sylwia Grzeszczak

polskieradio.pl
Kamila Kolanowska 28.05.2015
Sylwia Grzeszczak
Sylwia Grzeszczak, foto: mat. promocyjne

Wokalistka, kompozytor, autorka tekstów...jednym słowem człowiek orkiestra...szerszej publiczności dała się poznać poprzez współprace z Liberem i niezwykły duet – połączenie młodzieńczej siły i doświadczenia, pięknego śpiewu i gry na fortepianie z elektryzującym rapem, który kolejny rok z rzędu
podbija serca fanów w całej Polsce.

Ich największe hity „co z nami będzie" , „nowe szanse" czy „mijamy się" długo utrzymywały się na szczytach największych polskich rozgłośni radiowych. 
Dla Sylwii ważną datą roku 2011 stał się 11 października – dzień premiery jej pierwszej solowej płyty pt. „Sen O Przyszłości". Album ten jeszcze przed premierą uzyskał status złotej, a niecałe dwa tygodnie później pokrył się platyną, do dziś płyta sprzedała się prawie w 90-tysiącach egzemplarzy. Promocję rozpoczął singiel pt „Małe rzeczy", który stał się niekwestionowanym hitem lata 2011. Piosenka ta była przez osiem tygodni z rzędu najczęściej granym
utworem w polskich stacjach radiowych. Teledysk do utworu w krótkim czasie pobił wszelkie rekordy oglądalności.

Zainteresowanie Sylwią stało się tak duże, że w lipcu była na pierwszym miejscu wśród najczęściej wyszukiwanych osób w Internecie. 

Wykonaniem utworu „Małe rzeczy" Sylwia zwyciężyła konkurs na najlepszą piosenkę wieczoru w opolskiej odsłonie koncertu Lata Zet i Dwójki, a na Festiwalu Piosenki Rosyjskiej zdobyła Brązowy Samowar za występ z piosenką „Za toboy". Drugi singiel pt. „Sen o przyszłości" szybko znalazł się na pierwszych miejscach notowań.

Dzięki teledyskowi do tej piosenki Polska po raz pierwszy wygrała 36. edycję międzynarodowego konkursu World Music Trophy, ustanawiając przy tym historyczne rekordy.

Pod koniec roku 2011 Sylwia wzięła udział wraz z innymi gwiazdami w charytatywnym projekcie Marka Kościkiewicza dla Fundacji Anny Dymnej. Tak powstała wspólna, świąteczna piosenka pt. „Naucz się kochać". Początek roku 2012 przyniósł wiele pozytywnych dla Sylwii podsumowań. Album „Sen O Przyszłości" stał się albumem roku 2011 w otwartym plebiscycie RMFon.pl, wygrywając m.in. z „21" Adele. Klip „Sen o przyszłości" ogłoszono polskim teledyskiem roku 2011 w plebiscycie Interia.pl, gdzie zdecydowanie zwyciężył z 19. produkcjami innych rodzimych artystów.

Pierwszą polską piosenką w plebiscycie na przebój roku 2011 RMF-FM okazały się „Małe rzeczy". „Sen o przyszłości" uplasował się na podium plebiscytu Złoty Przebój Roku 2011. Oba solowe hity Sylwii ukazały się w pierwszej dziesiątce Plebiscytu na Przebój Roku Radia ZET oraz uzyskały bardzo wysokie wyniki w rocznym plebiscycie Gorąca 100 Radia ESKA. Należy podkreślić, że w liście przebojów 2011 roku Radia ESKA oba single Sylwii jednocześnie i jako
jedyne stały się pierwszymi polskimi utworami całego plebiscytu. „Małe rzeczy" uzyskały ponad 18 mln wyświetleń i uplasowały się na trzecim miejscu najczęściej słuchanych polskich piosenek na YouTube.

Kolejny singiel pt. „Karuzela" trafił do rozgłośni w styczniu 2012 roku. Szybko zawitał na szczyt listy przebojów a teledysk do utworu od razu wzbił się na pierwsze miejsca list najczęściej oglądanych. Rok 2012 był także jej rokiem...zdobyła wszystkie możliwe nagrody... Podczas gali Viva Comet 2012 Sylwię uhonorowano prestiżową statuetką za zwycięstwo w kategorii Przebój Roku. Spośród czterech nominowanych piosenek wygrały „Małe rzeczy" – pierwszy solowy utwór Sylwii. Podczas Festiwalu Opolskie triumfowała w koncercie Suwperjedynek, których zdobyła najwięcej bo aż dwie w Kategorii SuperArtystka oraz Płyta Roku. Ona też zdobyła najwięcej nagród podczas Eska Music Awards 2012, bo aż w trzech kategoriach Artystka Roku, Płyta Roku oraz Teledysk Roku. Kolejnym wyróżnieniem był udział w koncercie TOP TV Polsta, gdzie Sylwia po zaledwie 2 miesiącach sprzedaży znalazła się na 6 miejscu z albumem „Sen o przyszłości".

Fenomenem był tez fakt, że jej piosenki po raz kolejny znalazły się w zestawieniu na przebój roku 2012, w największych rozgłośniach radiowych, mimo, ze rok wcześniej, gościły na podium teraz tez uplasowały się w TOP 10. W czerwcu 2013 roku ukazała się jej druga plyta pt. „Komponując Siebie", któ®a
w błyskawicznym tępie uzuskała status platyny i znalazła się na 3 miesjcu wśród najchetniej kupowanych płyt w Polsce w 2013 roku... Z płyty pochodzą takie przeboje jak Flirt, Pożyczony, Księzniczka, Nowy Ty Nowa Ja.