Kultura

Uwaga na miłość!

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2012 13:52
Na ekranach kin pełnometrażowy debiut reżyserski Barbary Białowąs."Big Love" to opowieść o parze młodych ludzi, których relację obserwujemy od pierwszego zauroczenia do - chciałoby się napisać - samego końca. W każdym możliwym znaczeniu tego słowa.

Akcja filmu "Big Love" prowadzona jest w kilku planach czasowych przez co właściwie od pierwszych scen możemy podejrzewać, że happy endu w tej historii nie będzie. I nie ma. Emilka ( debiutująca w głównej roli Aleksandra Hamkało) i Maciek (Antoni Pawlicki) spotykają się gdy dziewczyna ma 16 lat (Maciek jest kilka lat starszy), szybko zamieszkują razem a pierwszy okres ich związku wygląda jak teledysk - dużo seksu, imprez, wycieczek samochodowych, ładnych twarzy, atrakcyjnych ujęć - kadry jakie często ilustrują piosenki o miłości. Wygląda to dokładnie tak jak można sobie wyobrazić związek dwojga ludzi wzorując się wyłącznie na obrazkach funkcjonujących w popkulturze.

Dosyć szybko jednak do tego teledyskowego świata wkrada się mrok. Maciek ma w sobie tłumioną agresję a jego relacja z dziewczyną zaczyna przypominać układ kat- ofiara. Do czasu, w którym role te zostaną odwrócone a katem zostanie Emilka. Dziewczyna dorasta, rozpoczyna karierę wokalistki, rozpoczyna studia, spotyka innych ludzi - słowem jej świat przestaje się ograniczać do intensywnego bycia we dwoje...

Mam bardzo ambiwalentny stosunek do tego filmu. Z jednej strony pociąga mnie jego intensywność, sposób filmowania, język. Z drugiej przeszkadza brak wiedzy na temat głównych bohaterów, zwłaszcza Maćka. Kim jest? Dlaczego decyduje się na krok, który na zawsze odbiera im szansę? Barbara Białowąs podkreśla w wywiadach, że ta konstrukcja bohaterów jest jej świadomym zabiegiem, jednak dla mnie pytanie o motywy jest w historii tej pary kluczowe. Nie wystarcza mi obserwowanie odruchów, chciałabym przepustki do ich świata! Możliwe jednak, że to kwestia wieku i domagam się tego co dla młodszej publiczności nie będzie miało znaczenia.

as.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

"Antyromantyczna opowieść o wielkiej miłości"

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2012 16:31
Określany w ten sposób polski film "Big Love" trafi do kin 10 lutego. Główne role grają Antoni Pawlicki i Aleksandra Hamkało.
rozwiń zwiń