Kultura

Dni Tischnerowskie poświęcone spotkaniu dwójki ludzi

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2012 10:37
– Nowoczesne społeczeństwa cierpią właśnie na deficyt relacji. Mamy wiele kontaktów, ale zatraciliśmy potrzebę spotkań. Tym samym coraz bardziej dystansujemy się od innych ludzi - wyjaśnia Wojciech Bonowicz, biograf księdza Tischnera.
Dni Tischnerowskie poświęcone spotkaniu dwójki ludzi
Foto: mat.prasowe

Ludzie, z którymi blisko był ksiądz Józef Tischner spotykali się w Łopusznej, z inicjatywy Wydawnictwa Znak. To spotkanie dało 12 lat temu początek Dniom Tischnerowskim, organizowanym co roku w Krakowie. Polskie Radio jest patronem medialnym wydarzenia.
Od 25 do 28 kwietnia w Krakowie odbędzie się ten najbardziej znany polski festiwal filozoficzny. Zaplanowano debaty, wykłady, projekcje filmów i spotkania muzyczne inspirowane myślą ks. Józefa Tischnera. W tym roku motywem przewodnim Dni Tischnerowskich będzie spotkanie. – To jedno z kluczowych pojęć w filozofii księdza profesora - wyjaśnia Wojciech Bonowicz, biograf księdza Tischnera. – Tymczasem nowoczesne społeczeństwa cierpią właśnie na deficyt relacji. Mamy wiele kontaktów, ale zatraciliśmy potrzebę spotkań. Tym samym coraz bardziej dystansujemy się od innych ludzi.
Motyw spotkania będzie obecny we wszystkich wydarzeniach Dni Tischnerowskich: w czwartek, 26 kwietnia o związkach i spotkaniach ks. Józefa Tischnera z teatrem dyskutować będą jego byli studenci – dziś wybitni reżyserzy: Anna Augustynowicz, Bogdan Ciosek i Andrzej Dziuk, a towarzyszyć im będzie teatrolog zajmujący się myślą Tischnera, Jacek Kopciński. W tym samym dniu aktorzy Anna Polony i Jerzy Trela przeczytają esej księdza profesora pt. "Fenomenologia spotkania", który następnie zostanie omówiony przez Zbigniewa Stawrowskiego i Adama Workowskiego. W piątek, 27 kwietnia, o inności rozmawiać będą m.in. Janina Ochojska, Wojciech Jagielski i Paweł Śpiewak.
Gościem specjalnym tegorocznego festiwalu myśli tischnerowskiej będzie prof. Anna Teresa Tymieniecka - jedna z czołowych postaci nurtu fenomenologicznego w filozofii, która wygłosi wykład poświęcony nowej koncepcji intuicji życia.


usc/mat.prasowe

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Wolny Duch Tischnera

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2011 15:00
Dzień po kolejnej 11 rocznicy śmierci ks. Józefa Tischnera zapraszamy na spotkanie z Anną Osławską - absolwentką Wydziału Wiedzy o Teatrze UJ, gdzie wykładowcą filozofii był ks. Józef.
rozwiń zwiń