Polskie Radio
Section05
Józef Tischner

Wigilijna noc 2021 w "Trójce pod Księżycem"

W Polsce, mówiąc "Wigilia", myślimy – popołudnie po pierwszej gwiazdce. W tradycji żydowskiej doba zaczyna się o zmierzchu, a zatem np. w wieczór poprzedzający święto. Niezależnie od przyjętego punktu widzenia (czy sposobu odmierzania czasu) samo słowo przyjęliśmy z łaciny i oznacza czuwanie. Przyjmując, że doba zaczyna się i kończy o godzinie zero – o północy – uznajemy, że 24 grudnia to dzień wigilii Bożego Narodzenia oraz tradycyjny wigilijny wieczór, dla wielu zakończony pasterką.
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik Trójka Boże Narodzenie KULTURA tradycja Wigilia Kaszuby Tatry Józef Tischner Wojciech Bonowicz Podhale

90. rocznica urodzin ks. Tischnera. "Ciągle brzmi aktualnie"

- Myślę, że siła Tischnera polega na tym, że starał się on odpowiadać na pewne bardzo gorące pytania w swoim czasie. Odpowiadał w taki sposób, że te odpowiedzi ciągle zachowują swoją siłę. Nie robił tego abstrakcyjnie. Starał się nazywać to, z czym ludzie się zmagali w danym momencie, w danym miejscu, ale nazywać, to znaczy wydobywać istotę zjawiska, fenomenu - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Wojciech Bonowicz. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo Wojciech Bonowicz Maja Kluczyńska Józef Tischner Polskie Radio

Ksiądz profesor Józef Tischner we wspomnieniach mieszkańców Starego Sącza

Ksiądz prof. Józef Tischner kończyłby dziewięćdziesiąt lat. Wybitny teolog chętnie wracał w rodzinne strony, czyli do Starego Sącza. Głosił tam kazania w klasztorze klarysek i rozmawiał z ludźmi. W Muzeum Regionalnym w Starym Sączu znaleźć można ekspozycję poświęconą jego pamięci. Jak wspominają go mieszkańcy? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo wspomnienie Józef Tischner filozofia religia Kościół Stary Sącz

Wojciech Bonowicz: przez Tischnera ludzie sięgają w świat filozofii i wiary

- Tischner ciągle jest dla dość dużej grupy ludzi kimś w rodzaju odźwiernego czy też przewodnika w świecie. Redagując tę książkę starałem się pokazać, że jego myśl zachowuje ciągle aktualność - mówił w Dwójce Wojciech Bonowicz, poeta, publicysta i biograf ks. Józefa Tischnera, a także redaktor książki "To, co najważniejsze".
Zobacz więcej na temat:  Józef Tischner Dwójka Wojciech Bonowicz Paweł Siwek poezja KSIĄŻKA

"Dawać ludziom nadzieję". Wspomnienie o ks. Józefie Tischnerze

W jednym z wywiadów ksiądz Józef Tischner powiedział: "Byłem analfabetą, jeśli chodzi o wiarę, analfabetą, jeśli chodzi o miłość, dawałem ludziom tylko nadzieję". Filozof i kapłan, nauczyciel akademicki, człowiek wierny Podhalu i góralom, autor wielu do dziś czytanych i cytowanych książek odszedł 20 lat temu. Został pochowany w Łopusznej, w miejscu, gdzie się wychowywał i dorastał. 
Zobacz więcej na temat:  Józef Tischner Dorota Gacek filozofia Dwójka KULTURA