Kultura

Wygraj "Tysiąc polskich okładek"

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2011 14:10
Mamy dla Państwa wyjątkową książkę autorstwa Aleksandry i Daniela Mizielińskich. Zapraszamy do udziału w naszym konkursie.
Audio
  • Daniel Mizieliński opowiada w Terenie Kultura o książce "1000 okładek"
Twarda, miękka, kolorowa, czarno-biała - nieważne. I tak najczęściej ją pomijamy, przechodząc zachłannie do tekstu. A gdyby tak zatrzymać się na chwilę nad perełkami projektowania książkowego?

W tym celu wystarczy chwycić do rąk książkę "Tysiąc polskich okładek", do której wyboru dokonali Aleksandra i Daniel Mizielińscy, a ta już wprowadzi nas w fascynujący  świat okładek z ubiegłego stulecia. Autorzy ani nie tworzą kanonu, ani nie roszczą sobie prawa do totalności, ale subiektywnie wybierają spośród setek tysięcy książek. A oko mają wyćwiczone, gdyż na co dzień zajmują się ilustracją i grafiką. Wystarczy tylko wspomnieć o dwóch książkach, które wyszły spod ich rąk: pierwsza to rewelacyjny "D.O.M.E.K.", który w pomysłowy i zabawny sposób pokazuje, jak fascynująca potrafi być sztuka architektury, a druga to „D.E.S.I.G.N.”, czyli zwariowany przegląd 69 najciekawszych projektów wzornictwa przemysłowego z ostatnich 150 lat.

Ale, ale! Wróćmy do okładek i karkołomnego wyboru dokonanego przez Mizielińskich.

/

 

Autorzy chronologicznie prezentują nam okładki, dzieląc się swoją wiedzą i fascynacjami.

Czego tu nie ma… klasyka, książki naukowe, kucharskie, kryminały, poradniki, elementarze, serie wydawnicze, po prostu: szaleństwo okładkowe w najczystszym wydaniu!

Dla jednych będzie to sentymentalna podróż do czasów dzieciństwa, dla innych estetyczna przyjemność śledzenia konwencji: od abstrakcji geometrycznej i plakatu propagandowego, przez surrealizm i eksperymenty typograficzne, aż po fotomontaż i najnowsze trendy w projektowaniu.

 

 

Książkę otwiera surowa, graficznie lapidarna okładka książki „Socjalizm i ruch społeczny w XIX stuleciu” z 1900 r. nieznanego autorstwa, a zamyka projekt Lecha Majewskiego do tomiku poezji „Nic darowane” Wisławy Szymborskiej z 1999 r.

/

A pomiędzy znajdziemy 998 okładek, które nas rozbawią, zaskoczą, przywołają wspomnienia i pozwolą docenić polską tradycję projektowania książkowego - jak choćby zaprezentowane tutaj projekty autorstwa: Daniela Mroza (Cyberiada), Przemysława Bytońskiego (Żegnaj, laleczko) i Juliana Antoniszczaka (Jak to się dzieje, pyta Agnisia, że na ekranie widzimy Misia?).

Jak inaczej przypomnielibyśmy sobie o pełnych uroku projektach "Historia gałgankowej Balbisi" Olgi Siemaszko i "Turul władca puszczy" Stanisława Rozwadowskego? Biorąc do ręki "Tysiąc polskich okładek" spodziewajmy się fascynującej podróży w świat zapomnianych przez nas książek.

 

Proszę tylko zrobić miejsce na półce, bo książka „Tysiąc polskich okładek” to: 1040 stron, 1000 okładek, 310 projektantów, 100 lat….i 1 kilogram.

 

/


Daniel Mizieliński opowiedział w Terenie Kultura o całym pomyśle, szperaniu w bibliotekach przyjaciół w poszukiwaniu ciekawych okładek i o tym, jak trudno było wybrać ten jeden tysiąc. Aby posłuchać audycji, wystarczy kliknąć na dźwięk w ramce po prawej stronie artykułu.

 

„Tysiąc polskich okładek”

Wybór: Aleksandra i Daniel Mizielińscy

Wydawnictwo 40 000 Malarzy

 Polecam

Agnieszka Obszańska

agnieszka.obszanska@polskieradio.pl

Teren Kultura, 13 stycznia 2011

KONKURS

Aby wygrać książkę "Tysiąc polskich okładek” należy wysłać maila na adres: kultura.konkurs@polskieradio.pl

Konkurs trwa do 27 stycznia.

Zwycięzcy o wygranej poinformowani zostaną drogą mailową.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni