Polskie Radio
Section05
Wisława Szymborska

Wisława Szymborska. Szukanie słów w kamieniu

– Poeci nie robią nic innego, tylko szukają słów – mówiła Wisława Szymborska w Polskim Radiu w 1974 roku. Proces pisania wiersza porównywała zaś do wydobywania kształtu rzeźby z kamienia. – To jest robota kamieniarska – podkreślała. 99 lat temu urodziła się znakomita poetka i laureatka Literackiej Nagrody Nobla. 
Zobacz więcej na temat:  Wisława Szymborska nagroda Nobla literatura polska literatura poezja HISTORIA historia Polski

Kolaże-wycinanki Wisławy Szymborskiej we Wrocławiu

Przez miesiąc w dwóch wrocławskich galeriach można zobaczyć wystawę "Wesoła, ale nie za bardzo" na której zaprezentowano 50 kolaży-wycinanek Wisławy Szymborskiej. Jej dopełnieniem są prace artystów, dydaktyków i studentów miejscowej ASP we Wrocławiu, będące intrygującym dialogiem i reinterpretacją wizualnej twórczości noblistki.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Wisława Szymborska wystawa galeria Wrocław poezja Katarzyna Cygler Trójka

Ukraińska poetka zamieszkała w dawnym mieszkaniu noblistki

Ukraińska poetka Natalia Beltchenko, która uciekła przed wojną z Kijowa, znalazła schronienie w ostatnim mieszkaniu Wisławy Szymborskiej. Dzięki staraniom fundacji imienia noblistki poetce udało się przedostać najpierw do Lwowa, a potem przez Przemyśl do Krakowa. Dziś jej sypialnią jest były pokój gościnny Wisławy Szymborskiej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Katarzyna Cygler Wisława Szymborska Nobel nagroda Nobla literatura poezja uchodźcy Ukraina Kraków Trójka Ukraina wojna na Ukrainie pomoc

Stany Zjednoczone wysyłają dodatkowych żołnierzy do Polski, Niemiec i Rumunii

Rzecznik Pentagonu John Kirby zapowiedział, że USA wyślą do Niemiec, Polski i Rumunii kolejne 3 tysiące żołnierzy. Tysiąc ma trafić do Rumunii, a dwa tysiące zostaną skierowane do Polski i Niemiec. Jak powiedział John Kirby, większość z tych 2 tysięcy żołnierzy będzie stacjonować w Polsce. Rzecznik zaznaczył, że możliwe jest rozmieszczanie kolejnych wojsk USA w Europie.
Zobacz więcej na temat:  Stany Zjednoczone NATO Piłka nożna COVID-19 Kanada Wisława Szymborska Joe Biden Ukraina Rosja język polski

"Piąte – nie zabijaj. Które – nie umieraj?". Szymborska pyta

- Przejmującym przedmiotem Szymborskiej jest maleńki czarny notesik, w którym ona zapisywała pomysły na wiersze, metafory, rymy, tytuły – myślę, że od lat 60., sadząc z daty produkcji tego kalendarzyka i jej charakteru pisma. I kiedy już wykorzystała jakiś pomysł, to wykreślała. Wiele z tych fraz pozostało niewykreślonych, a są one niezwykłe, m.in. "Piąte – nie zabijaj. Które – nie umieraj?" - mówił w Dwójce Michał Rusinek z Fundacji im. Wisławy Szymborskiej.
Zobacz więcej na temat:  Wisława Szymborska poezja rocznica Dwójka wspomnienie Dorota Gacek

10 lat temu zmarła Wisława Szymborska, wybitna poetka, eseistka, laureatka literackiej Nagrody Nobla

10 lat temu, 1 lutego 2012 roku, zmarła Wisława Szymborska. Wydała ponad 20 książek, wśród nich wiele tomików wierszy, jak: "Pytania zadawane sobie", "Wołanie do Yeti", "Wszelki wypadek", "Dwukropek" oraz "Tutaj". Jej utwory, przetłumaczone na kilkadziesiąt języków, cieszą się popularnością na całym świecie. Była wybitną poetką, eseistką, laureatką literackiej Nagrody Nobla. Nazywano ją "pierwszą damą polskiej poezji".
Zobacz więcej na temat:  Wisława Szymborska poezja nagroda Nobla Kraków

Trwa kampania MSZ #IamPolka - Outstanding Polish Women

Przedsiębiorcze, samodzielne, pełne inicjatyw, empatii, woli pomocy innym, biorące sprawy w swoje ręce - takie właśnie są Polki. Odnoszą sukcesy w wielu dziedzinach: w nauce, sporcie, biznesie, działalności społecznej i politycznej. Od marca są też ambasadorkami polskości na wszystkich kontynentach w ramach akcji #IamPolka - OUTSTANDING POLISH WOMEN.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA emigracja MSZ kobieta Maria Skłodowska-Curie Irena Sendlerowa Wisława Szymborska Olga Tokarczuk Olga Boznańska Wanda Rutkiewicz Anna Walentynowicz Krystyna Chojnowska-Liskiewicz Małgorzata Frydrych

Poezja Wisławy Szymborskiej trafi na Spitsbergen

Spitsbergen – ta kraina, poza śniegiem i lodem, kryje coś jeszcze. To Światowe Archiwum Arktyczne zwane też Biblioteką Końca Świata. Miejsce, w którym przechowywane są najważniejsze dokumenty świata, w tym manuskrypty z biblioteki watykańskiej oraz reprodukcje obrazów twórców takich jak Rembrandt i Munk. 8 kwietnia dołączy do nich nasza noblistka Wisława Szymborska.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Łodej literatura KULTURA Wisława Szymborska poezja Kuba Witkowski Nobel nagroda Nobla

Poezja Szymborskiej w archiwum na Spitsbergenie. "Bardzo by się to jej podobało"

- To dość literacka sytuacja: oto obok Globalnego Banku Nasion zostanie zdeponowana cała jej twórczość, zresztą zmikrofilmowana. Z drugiej strony to rzecz niezwykła, że jej poezja znajdzie się obok konstytucji wielu krajów i największych zdigitalizowanych dzieł sztuki światowej - mówił w Dwójce Michał Rusinek, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej.
Zobacz więcej na temat:  Wisława Szymborska poezja Dwójka Michał Rusinek literatura Paweł Siwek KULTURA