Polskie Radio
Section05
Wisława Szymborska

Abel Murcia Soriano: w Polsce miałem spędzić rok, a to już 40 lat

- W 1984 roku pojawiłem się w ambasadzie hiszpańskiej, żeby zapytać się o stypendia języka polskiego. Wielki tłumacz Carlos Marrodán Casas, który wtedy pracował tam w dziale kultury, powiedział mi, że nie będzie z tym żadnego problemu, ponieważ Hiszpanie w ogóle nie podróżują do Polski - mówił w Dwójce Abel Murcia Soriano, szef Instytutu Cervantesa w Warszawie i tegoroczny laureat nagrody Transatlantyk przyznawanej przez Instytut Książki.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Abel Murcia Soriano poezja Hiszpania Katarzyna Hagmajer-Kwiatek literatura KULTURA tłumacz Transatlantyk Instytut Książki Carlos Marrodan Casas Instytut Cervantesa

Magdalena Bielska laureatką Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. "Czuję się, jakbym była w śnie"

- Czuję się, jakbym była w jakimś śnie. W tym samym, w którym czasem znajdują się moi bohaterowie - komentowała podczas uroczystej gali Magdalena Bielska, laureatka Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Wyróżnienie tomiku "Poradnik dla niedawno zmarłych" zostało przyznane za najlepszą polską książkę poetycką wydaną w 2023 roku.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka poezja KULTURA literatura Kraków Aldona Łaniewska-Wołłk Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Magdalena Bielska

Powstaniec styczniowy, zarządca w Zakopanem. Historie rodzinne Wisławy Szymborskiej

– Groźna teściowa była chyba przeciwna małżeństwu mojego dziadka. On prawie nie widywał syna, dlatego postanowił napisać dla niego pamiętnik – opowiadała w Polskim Radiu Wisława Szymborska o swoich przodkach. 2 lipca mija 101. rocznica urodzin tej znakomitej poetki, laureatki Literackiej Nagrody Nobla.  
Zobacz więcej na temat:  biografia Zakopane Dwudziestolecie międzywojenne Powstanie Styczniowe wspomnienie literatura poezja rodzina

Urodziny Trójki. Poetka u poetki – noblistka u patronki studia [POSŁUCHAJ]

Przygotowując się do urodzin Trójki, przedstawialiśmy wybrane archiwalne nagrania koncertów, które odbywały się w Studiu Muzycznym przy Myśliwieckiej 3/5/7, od 1997 roku – studiu imienia Agnieszki Osieckiej. Miejsce to od lat 90. gościło sławnych pisarzy, aktorów, reżyserów, muzyków, prezentowało słuchowiska w wersji live, czyli estrada zamieniała się w scenę.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA poezja literatura Studio im. Agnieszki Osieckiej Czesław Miłosz Adam Zagajewski Paweł Huelle Janusz Głowacki Sławomir Mrożek Trójka Wojciech Dorosz Barbara Marcinik

Wisława Szymborska. Szukanie słów w kamieniu. Archiwalne nagrania poetki [POSŁUCHAJ]

– Poeci nie robią nic innego, tylko szukają słów – mówiła Wisława Szymborska w Polskim Radiu w 1974 roku. Proces pisania wiersza porównywała zaś do wydobywania kształtu rzeźby z kamienia. – To jest robota kamieniarska – podkreślała. 12 lat temu zmarła znakomita poetka i laureatka Literackiej Nagrody Nobla. 
Zobacz więcej na temat:  nagroda Nobla literatura polska literatura poezja HISTORIA historia Polski

Agnieszka Przepiórska: ten spektakl to portret Wisławy Szymborskiej

- Są limeryki, jest Andrzej Gołota, ale również podróż w głąb wierszy Szymborskiej, a także do dzieciństwa, o którym rzadko się mówi. Na scenie pojawia się też postać jej ojca, jest motyw tęsknoty, on zmarł gdy Wisława miała 13 lat. Jest wzruszająco, ale i z humorem - mówiła w Dwójce aktorka Agnieszka Przepiórska o spektaklu "Szymborska. Kropki, przecinki, papierosy", w którym gra rolę tytułową.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Przepiórska aktorzy spektakl Paweł Siwek Dwójka Michał Rusinek

Wszelkie wypadki Wisławy Szymborskiej: Homo legens czyli czytanie czyni wolnym

"Homo ludens tańczy, śpiewa, przybiera pozy, stroi się, ucztuje i odprawia wyszukane ceremonie. Nie lekceważę doniosłości tych zabaw. Są to jednak działania kolektywne, nad którymi unosi się mniej lub więcej wyczuwalny zapaszek zbiorowej musztry. Homo ludens z książką jest wolny. Wolno mu zachichotać w miejscu do tego nieprzewidzianym albo nagle zatrzymać się przy słowach, które zapamięta na całe życie. Wolno mu wreszcie – czego żadna inna zabawa ofiarować mu nie może – posłuchać, o czym rozprawia Montaigne, albo dać chwilowego nurka w mezozoik" – we wstępie do jednego z tomów "Lektur nadobowiązkowych" napisała Wisława Szymborska.
Zobacz więcej na temat:  poezja pisarze i poeci Rok Wisławy Szymborskiej Dwójka Dorota Gacek

Jak Wisława została poetką, czyli Rusinek opowiada o Szymborskiej

- Szymborska wcale nie chciała być poetką, jak była małą dziewczynką, chciała być autorką grubych powieści, i zdaje się, że trzy takie powieści zaczęła pisać. Niestety tylko zaczęła, bo gdzieś w okolicach dziesiątej strony już traciła cierpliwość, więc zachowały się same początki tych grubych powieści, i tak oto została jednak poetką - opowiadał w Polskim Radiu Dzieciom Michał Rusinek - pisarz i sekretarz Wisławy Szymborskiej.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Marta Powałowska DAB+ Michał Rusinek