Polskie Radio
Section05
Wisława Szymborska

Szymborska w obcych językach. "150 tłumaczy przełożyło poezję noblistki na 50 języków"

- Sama wykładam polską poezję, ludzie w Stanach Zjednoczonych reagują na nią świetnie. Rozumieją, że poezja ma coś wspólnego z życiem, nie jest sztuką elitarną dla profesorów. Polscy poeci i ich twórczość to najlepszy sposób, aby nakłonić amerykańskich odbiorców do czytania poezji w ogóle - mówiła Clare Cavanagh, tłumaczka wierszy Wisławy Szymborskiej.
Zobacz więcej na temat:  Wisława Szymborska Rok Wisławy Szymborskiej tłumacz Dwójka Dorota Gacek

Віслава Шимборська: «Дехто любить поезію»

«Дехто любить поезію» — ми в цьому не сумніваємось. Поезію безперечно люблять слухачі «Українсько-польських поетичних діалогів». Скромна, дотепна, самоіронічна. Такою була Віслава Шимборська (1923 — 2012) — у повсякденному житті та у своїй творчості. Зустрічайте разом з нами довгоочікувану книжку «Віслава Шимборська. 100 віршів», яку до ста років від дня народження лауреатки нобелівської премії з літератури підготувало видавництво «Крок». Усі сто віршів видатної польської поетки переклав Андрій Савенець.
Zobacz więcej na temat:  поезія переклад література польська мова poezja literatura tłumacz tłumaczenie Wisława Szymborska

Intymne spotkanie z poezją Szymborskiej. OS.SO zapowiada nowy projekt

Zuzanna Ossowska, występująca pod pseudonimem OS.SO, zaprasza słuchaczy na spotkanie z jej nowym projektem, w którym usłyszymy wiersze Wisławy Szymborskiej w muzycznej aranżacji. Niedawno artystka zaprezentowała pierwszy singiel z albumu, zatytułowany "Niebo". - Mam nadzieję, że uda mi się przenieść słuchaczy do przestrzeni, gdzie można się spotkać ze słowem bardziej intymnie.
Zobacz więcej na temat:  poezja śpiewana Ula Kaczyńska Wisława Szymborska

Szczebrzeszyn i Horyniec-Zdrój zapraszają na festiwale literackie

Koniec lipca i początek sierpnia to czas literackich festiwali - w niedzielę 30 lipca w Zamościu rozpocznie się 9. Festiwal Stolica Języka Polskiego, który od poniedziałku przeniesie się do Szczebrzeszyna, a jego patronem będzie Sławomir Mrożek, a w kolejną niedzielę, 6 sierpnia, w Horyńcu-Zdroju rozpocznie się Horyniec-Zdrój Art Festiwal 2023.
Zobacz więcej na temat:  literatura Festiwal Stolica Języka Polskiego Szczebrzeszyn Sławomir Mrożek Wisława Szymborska

Don i Noblistka. O relacji Wisławy Szymborskiej i Kornela Filipowicza

W młodości Wisława Szymborska wyszła za mąż za Adama Włodka, jednak ten związek wkrótce się rozpadł. Po czterdziestce związała się natomiast z wybitnym pisarzem, Kornelem Filipowiczem. Byli parą przez 23 lata, do jego śmierci. Bliscy poetki ich związek nazywają mitycznym. Ona sama stwierdziła, że "byli jak konie, które biegną obok siebie".
Zobacz więcej na temat:  Michał Montowski Wisława Szymborska poezja Kornel Filipowicz

Wisława Szymborska - setna rocznica urodzin. W Jedynce wspominaliśmy poetkę [POSŁUCHAJ]

Wisława Szymborska była jedną z najbardziej znanych poetek na świecie, ale silnie strzegła swojej prywatności i niezbyt chętnie zgadzała się na wywiady. Najbliżsi współpracownicy zapamiętali ją jako osobę bardzo skromną. Za swoją poetycką twórczość w 1996 roku została uhonorowana Nagrodą Nobla. Urodziła się 100 lat temu, dokładnie 2 lipca 1923 roku, w Kórniku. Z tej okazji przez całą niedzielę wspominaliśmy poetkę.
Zobacz więcej na temat:  Wisława Szymborska pisarze i poeci Magda Mikołajczuk nagroda Nobla

100 lat temu urodziła się Wisława Szymborska. Nagroda Nobla i jej "tragedia sztokholmska"

Nagroda Nobla brzmi jak spełnienie największego marzenia, o którym śnią miliony literatów i naukowców na całym świecie. Jednak Wisława Szymborska uważała całkiem inaczej. - Nagle spadła na nią konieczność bycia osobą publiczną, co dla ceniącej spokojne życie poetki było czymś naprawdę trudnym - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Magda Mikołajczuk.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski nagroda Nobla Wisława Szymborska Magda Mikołajczuk

Wisława Szymborska. Szukanie słów w kamieniu

– Poeci nie robią nic innego, tylko szukają słów – mówiła Wisława Szymborska w Polskim Radiu w 1974 roku. Proces pisania wiersza porównywała zaś do wydobywania kształtu rzeźby z kamienia. – To jest robota kamieniarska – podkreślała. 100 lat temu urodziła się znakomita poetka i laureatka Literackiej Nagrody Nobla. 
Zobacz więcej na temat:  Wisława Szymborska nagroda Nobla literatura polska literatura poezja HISTORIA historia Polski

Powstaniec styczniowy, zarządca w Zakopanem. Historie rodzinne Wisławy Szymborskiej

- Groźna teściowa była chyba przeciwna małżeństwu mojego dziadka. On prawie nie widywał syna, dlatego postanowił napisać dla niego pamiętnik – opowiadała w Polskim Radiu Wisława Szymborska o swoich przodkach. 2 lipca mija 100. rocznica urodzin tej znakomitej poetki, laureatki Literackiej Nagrody Nobla.  
Zobacz więcej na temat:  Wisława Szymborska biografia Zakopane Dwudziestolecie międzywojenne Powstanie Styczniowe wspomnienie literatura poezja rodzina

Ironia, nożyczki, klej i przyjaciele. Wyklejanki Wisławy Szymborskiej

"Proszę do mnie nie przychodzić przez kilka dni, bo będę artystką" - te słowa, według świadectwa Michała Rusinka, sekretarza Wisławy Szymborskiej, poetka powtarzała przez 40 lat każdej jesieni, gdy zaczynała pracę nad wyklejanymi pocztówkami własnego autorstwa.
Zobacz więcej na temat:  Wisława Szymborska humor HISTORIA historia Polski poezja wiersze sztuki wizualne galeria SZTUKA Michał Rusinek prace plastyczne

O setnej rocznicy urodzin Wisławy Szymborskiej. "Umiała połączyć poezję z grami i wycinankami"

- Wisława Szymborska była wrażliwa na ludzkie cierpienie, pełna empatii, po prostu dobra. Umiała połączyć filozofującą poezję z loteryjkami, grami, wycinankami i limerykami. Moim zdaniem nie przypadkiem bardzo ceniła Felliniego. To był reżyser, który chwytał istotę jej stosunku do świata - jest to cyrk straszny, ale również zabawny, piękny, choć bywa kiczowaty - mówił w Dwójce prof. Aleksander Fiut.
Zobacz więcej na temat:  Wisława Szymborska Dwójka Rok Wisławy Szymborskiej poezja Federico Fellini