Kultura

Oscary 2011: triumfuje "Jak zostać królem"

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2011 05:00
Bez wielkich niespodzianek - tak można podsumować tegoroczną ceremonię wręczenia Oscarów, która odbyła się w Hollywood. Tegorocznym zwycięzcą został brytyjski film o jąkającym się władcy Jerzym VI, który zdobył 4 statuetki.
Audio
  • Natalie Portman dziękuje za Oscara, którego dostała za rolę w "Czarnym Łabędziu"
  • 83. ceremonia wręczenia Oscarów - relacja Marek Wałkuski
  • Najlepszy scenariusz - Noc Oskarów w Trójce
  • Najlepsza muzyka - Noc Oscarów w Trójce
  • Najlepszy film - Jak zostać królem - Noc Oscarów w Trójce
  • Najlepszy aktor - Colin Firth - Noc Oscarów w Trójce
  • Najlepsza aktorka - Natalie Portman - Noc Oscarów w Trójce

"Jak zostać królem" Toma Hoopera zdobyła Oscara dla najlepszego filmu - najważniejszą nagrodę filmową Amerykańskiej Akademii Filmowej. Film Hoopera był faworytem tegorocznej gali w Teatrze Kodaka w Los Angeles.

Tematem filmu Hoopera jest historia króla Anglii Jerzego VI, który uczy się, jak przestać się jąkać. Pomaga mu w tym logopeda Lionel Logue (gra go Geoffrey Rush, nominowany do Oscara w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy).

Historia króla Jerzego VI - sfilmowana przez Hoopera - jest oparta na faktach. Książę Albert wstąpił na tron w maju 1937 roku po niespodziewanej abdykacji swojego starszego brata Edwarda VIII. Jako osoba mająca trudności z wysławianiem się i w dodatku nieśmiała książę Yorku niechętnie wstąpił na tron. Przyjmując imię Jerzego VI chciał kontynuować politykę swojego ojca i odbudować prestiż monarchii w społeczeństwie Zjednoczonego Królestwa.

Zwycięstwo "Jak zostać królem" ogłosił Steven Spielberg.

Film "Jak zostać królem" w wyścigu o Oscara w kategorii najlepszy film pokonał: "Czarnego Łabędzia", "The Social Network", "Wszystko w porządku", "Incepcję",
"Fightera", "127 godzin", "Toy Story 3", "Do szpiku kości" i "Prawdziwe męstwo".Najlepsza aktorka pierwszoplanowa

W tej kategorii wielkich zaskoczeń nie było. Od dawna mówiło się, że kreowana przez Natalie Portman rola baletnicy w filmie Darrena Aronofsky'ego "Czarny łabędź" zapewni jej Oscara.

Portman w filmie Aronofsky'ego wciela się w postać Niny Sayers - jednej z najlepszych tancerek prestiżowego New York City Ballet - przygotowującej się do głównej roli w balecie Piotra Czajkowskiego "Jezioro łabędzie". Widz obserwuje stopniową przemianę tożsamości baleriny, która musi zmierzyć się z pogodzeniem dwóch sprzecznych ról: niewinnego i delikatnego białego łabędzia oraz zmysłowego i mrocznego czarnego łabędzia.

Przyznanie nagrody Portman ogłosił Jeff Bridges.

Portman w wyścigu po statuetkę pokonała: Annette Bening ("Wszystko w porządku"), Nicole Kidman ("Między światami"), Jennifer Lawrence ("Do szpiku kości") i Michelle Williams ("Blue Valentine").

/ 
/
 
 

 

Najlepszy aktor pierwszoplanowy

 

 
 
Amerykańska Akademia Filmowa uznała, że najlepszą rolą męską ubiegłego roku wykreował Colin Firth, który w filmie "Jak zostać królem" wcielił się w mającego problemy z wymową króla Wielkiej Brytanii Jerzego VI.
Nagrodę zwycięzcy wręczyła Sandra Bullock.

 

Firth w wyścigu po statuetkę pokonał: Jesse'ego Eisenberga ("The Social Network"), Javiera Bardem ("Biutiful"), Jeffa Bridgesa ("Prawdziwe męstwo") i Jamesa Franco ("127 godzin"). 
/ 
 
/

 
Najlepszy reżyser

 

 
Brytyjczyk Tom Hooper otrzymał tegorocznego Oscara dla najlepszego reżysera. Akademia Filmowa doceniła go za reżyserię filmu "Jak zostać królem".
 

 

Nagrodę twórcy "Jak zostać królem" wręczyła ubiegłoroczna zwyciężczyni w tej kategorii Kathryn Bigelow, która podczas ostatniej gali w Los Angeles otrzymała Oscara za reżyserię dramatu wojennego "The Hurt Locker. W pułapce wojny"
 
 

 

 

Najlepsza drugoplanowa rola kobieca  

 

Oscara za drugoplanową rolę kobiecą otrzymała Melissa Leo, która w filmie
"The Fighter" zagrała matkę dwóch braci-bokserów.

 

W tej kategorii nominowano także: Amy Adams ("The Fighter"), Helenę Bonham Carter ("Jak zostać królem"), Hailee Steinfeld ("Prawdziwe męstwo") i Jacki Weaver ("Królestwo zwierząt").
Najlepsza drugoplanowa rola męska
 
 
 
Oscar za drugoplanową rolę męską przypadł Christianowi Bale'owi, który w filmie "Fighter" zagrał byłego championa boksu, którego niszczy uzależnienie od kokainy.
W tej kategorii nominowano także: Johna Hawkes'a ("Do szpiku kości"), Jeremy'ego Rennera ("Miasto złodziei"), Marka Ruffalo ("Wszystko w porządku") i Geoffrey'a Rusha ("Jak zostać królem").

Mellisa
Mellisa Leo i Christian Bale

 Najlepszy scenariusz oryginalny

 

 
"Jak zostać królem" Toma Hoopera został nagrodzony Oscarem za najlepszy scenariusz oryginalny. Statuetkę zdobył scenarzysta David Seidler.

 

Najlepszy scenariusz adaptowany

 

Aaron Sorkin otrzymał Oscara za najlepszy scenariusz adaptowany. Sorkin to twórca scenariusza filmu "The Social Network" o powstaniu portalu Facebook.  

  

Najlepsza muzyka

 

 
Trent Reznor i Atticus Ross zdobyli Oscara za najlepszą muzykę do filmu "The Social Network" Davida Finchera. Nagrodę wręczyli Nicole Kidman i Hugh Jackman.
Na ścieżce dźwiękowej Trenta Reznora i Atticusa Rossa do filmu opowiadającego historię twórcy portalu społecznościowego Facebook dominuje elektronika, przeplatana z klasycznymi dźwiękami pianina. Utwory Trenta Reznora - a dokładniej jego grupy Nine Inch Nails - były już wykorzystywane w wielu filmach, m.in. w "Zagubionej autostradzie" Davida Lyncha.
 

 

Najlepszy dźwięk

 

 
W kategorii najlepszy dźwięk Oscar przypadł Lorze Hirschberg, Gary'emu A. Rizzo i Edowi Novickowi za dźwięk w filmie "Incepcja". Statuetkę zdobył też montażysta dźwięku tego filmu.
 
Najlepsza piosenka

 

 
Randy Newman otrzymał Oscara za piosenkę "We Belong Together" z filmu "Toy Story 3".

Najlepszy film dokumentalny

 

 
"Inside Job" w reżyserii Charlesa Fergusona, który wini instytucje finansowe za spowodowanie największego kryzysu ekonomicznego od czasów Wielkiej Depresji dostał Oscara w kategorii film dokumentalny. Ferguson, który jest również producentem tego filmu, ma doktorat z nauk politycznych i, jak sam przyznaje, fascynuje się polityką.
Film ukazuje niepokojąco bliskie związki między światem polityki, finansów i nauki.
"Inside Job" wygrał z filmami "Exit through the Gift Shop," "Gasland," "Restrepo" i "Waste Land."

 

 
Najlepszy film nieanglojęzyczny

 

 
Duński film "In a better world" w reżyserii Susanne Bier otrzymał Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Film Bier - opowiadający o ryzykownej przyjaźni dwóch duńskich rodzin - pokonał w rywalizacji o Oscara m.in. "Biutiful" z Meksyku w reż. Alejandro Gonzaleza Inarritu, grecki "Dogtooth" Giorgosa Lanthimosa, kanadyjskie "Pogorzelisko" Denisa Villeneuve'a i algierski "Outside the Law" Rachida Bouchareba.

 

Najlepszy film animowany

 

Oscara dla najlepszego filmu animowanego otrzymał "Toy Story 3".

 

 
Najlepsze zdjęcia

 

 
Wally Pfister - za zdjęcia do filmu "Incepcja" Christophera Nolana - zdobył tegorocznego Oscara w kategorii najlepsze zdjęcia. Wally Pfister, który w "Incepcji" filmował opowieść o poruszaniu się w labiryntach ludzkiego umysłu, pokonał m.in. autorów zdjęć do takich filmów jak "Czarny łabędź" Darrena Aronofsky'ego i "Jak zostać królem" Toma Hoopera.

 

Nagrodę wręczył Tom Hanks.

 

 
 
Najlepsze efekty specjalne

 

 
"Incepcję" Christophera Nolana uhonorowano Oscarem za najlepsze efekty specjalne.

 

 
Najlepszy montaż

 

 
 
 
Nagroda za montaż przypadła filmowi "The Social Network".

 

Najlepsza scenografia
 
Oscar za najlepszą scenografię przypadł twórcom filmu "Alicja w Krainie Czarów" - Robertowi Strombergowi i Karen O'Hara.

 


Oscary za całokształt

 

Oscary za całokształt osiągnięć otrzymali: Jean-Luc Godard, Eli Wallach i Kevin Brownlow.
 
 80-letni Jean-Luc Godard jest jednym z najwybitniejszych francuskich reżyserów. Uważa się go za czołowego twórcę nowej fali. Jego najbardziej znane filmy to "Do utraty tchu", "Pogarda", "Szalony Piotruś" i "Imię Carmen". Godard jest też scenarzystą i producentem filmowym. Jest uważany za niezwykle oryginalną indywidualność i za jednego z twórców kina autorskiego.

95-letni Eli Wallach jest aktorem. Urodził się w Nowym Jorku, w rodzinie Żydów pochodzących z Polski. Znany był z ról w westernach lat 60., zagrał między innymi w "Siedmiu wspaniałych" i "Dobry, zły i brzydki". Ostatnio zagrał epizodyczną rolę w "Autorze widmo" Romana Polańskiego. Kevin Brownlow to dokumentalista i historyk filmu. Zajmuje się głównie kinem niemym.
Wielkimi przegranymi Oscarów 2011 są filmy "127 godzin" nominowany w 6 kategoriach, "Wszystko w porządku", który miał szansę na 4 statuetki oraz "Prawdziwe męstwo", nominowany w 10 kategoriach.
Całą Oscarową galę śledzili goście Ryszarda Jaźwińskiego - Agnieszka Jakimiak, Błażej Hrapkowicz, Jakub Socha, Michał Walkiewicz. Aby posłuchać fragmentów audycji "Noc Oscarów w Trójce", wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj", która znajduje się po prawej stronie artykułu.

(mz, pj, usc, kk, pap, iar)
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni