X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Czesław Miłosz w Radiach Wolności

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2011 12:00
- To niezwykły obraz czasów a także szansa na spotkanie z wielkimi Polakami, którzy wybrali życie na emigracji. Jednym z nich był Czesław Miłosz - pisze Agnieszka Szydłowska (Trójka).
Audio

W tym tygodniu zapraszamy do odwiedzenia naszego bratniego serwisu -  Radia Wolności. Prezentowane są w nim archiwalne audycje Radia Wolna Europa, RFI (Radio France International), a także polskiej sekcji BBC. Stacje te przed 1989 rokiem nadawały do Polski audycje, przekazując informacje zza żelaznej kurtyny.

Energiczny głos Czesława Miłosza


Oto 1 stycznia 1955 na antenie Radia Wolna Europa pojawiła się "Ankieta noworoczna", w której artyści - emigranci opowiadają o roku minionym oraz zdradzają swoje plany.  Obok Jana Lechonia czy Kazimierza Wierzyńskiego pojawia się także Czesław Miłosz - zapowiedziany jako "młodszy" przedstawiciel polskiej literatury.


- W roku ubiegłym napisałem powieść, która nosi tytuł "Dolina Issy". (…) Interesowało mnie najbardziej opisanie pewnych obserwacji przyrodniczych, co nie znaczy, że nie ma w książce postaci ludzkich tragicznych albo śmiesznych. Powieść ukaże się niebawem w Paryżu po polsku, jest też tłumaczona na język francuski -  opowiada poeta. Jego głos brzmi młodo i energicznie.

Miłosz zdradza także, że pracuje nad portretami poetów polskich, które nazywa biografiami pożytecznymi. Przy tej okazji wypowiada zdanie: "Jeżeli literatura w Polsce choruje dzisiaj na szarzyznę stylu, przypisać to można zatajeniom, bo prawda nadaje stylowi kolor". Wydaje się, że to przemyślenie niezwykle trafnie oddaje także wpływ emigracji na samego poetę.

"Czesław Miłosz i Aleksander Wat"

W 1989 roku Krzysztof Rutkowski – pisarz, tłumacz, wykładowca  - wieloletni pracownik Radia Wolna Europa i RFI  opracował dla RWE cykl audycji "Czesław Miłosz i Aleksander Wat". Zbudował go na podstawie bezcennych taśm z zapisem rozmów obu pisarzy.

To nie są dopieszczone w radiowym studiu nagrania, to dokumentalny zapis, w którym słychać pisarzy, otaczający ich świat, Olę Watową. Rozmowa płynie nieśpiesznie, jej ton jest niezwykle osobisty. Miłosz zadaje Watowi pytania lecz przede wszystkim, nie zakłóca opowieści, pozwala jej płynąć.  Jest w tym słuchaniu niezwykły.

Poeta na emigracji

Lata emigracji Czesława Miłosza to lata jego nieobecności w Polskim Radiu. Dlatego bezcennym uzupełnieniem naszych zbiorów są archiwalia zgromadzone w stacjach zagranicznych, nadających programy do naszego kraju. Jak je odnaleźć?

To niezwykle proste - wystarczy w wyszukiwarkę serwisu Radia Wolności wpisać "Czesław Miłosz". Zobaczymy długą listę audycji z udziałem poety. Czasami jest ich głównych bohaterem, czasami jednym z gości, często czyta własne utwory. 

Ciekawa jest zmiana perspektywy – w archiwum Polskiego Radia Miłosz pojawia się już jako Noblista, otoczony szacunkiem a często, wbrew własnej intencji, traktowany jako narodowy wieszcz. Tymczasem zapisy z lat emigracji, zwłaszcza te pierwsze, przedstawiają go często jako aspirującego poetę, człowieka, który właśnie zaczyna swoje drugie życie.

Zachęcamy także do odwiedzenia serwisu milosz.polskieradio.pl.


Agnieszka Szydłowska (Trójka)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni