Kultura

Najlepsze z Ameryki! 10 filmów z AFF

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2011 11:11
Rusza American Film Festival. We Wrocławiu pokazane zostaną ważne, niezależne i pełne wybitnych aktorów filmy. Oto najlepsza dziesiątka.
Eva Mendes w filmie Last Night
Eva Mendes w filmie "Last Night"Foto: źr.mat.prasowe

 

Czerwony stan/Red State (2011)

Kevin Smith, reżyser znany z filmów prześmiewczych, tym razem postanowił nakręcić horror. Mówi się, że to jego najbardziej radykalny portret Stanów Zjednoczonych. Trójka nastoletnich chłopaków zwabiona obietnicą niezobowiązującego seksu przyjeżdża na położoną na odludziu farmę. Zajmuje ją jednak sekta fanatyków religijnych, która więzi ich w klatkach i poddaje torturom. Od najgorszego próbuje uratować chłopaków policjant, w tej roli dawno niewidziany, wybitny amerykański aktor John Goodman.Zeszłej nocy/Last Night (2010)

Film stawia pytanie o granice zdrady. Ona spotyka dawną flamę, on na wyjeżdżą w podróż służbową ze zmysłową koleżanką. Na ekranie, w miłosnym czworokącie: Keira Knightley, Sam Worthington, Eva Mendes i Guillaume Canet.
Restless (2011)

Gus Van Sant nakręcił romans, który rozkwita w miejscu najmniej spodziewanym, na cmentarzu. To tam poznaje się para głównych bohaterów. Ona jest śmiertelnie chora, on ma za sobą ciężkie doświadczenia. W rolach głównych Mia Wasikowska i Henry Hooper (syn Dennisa Hoopera).
Jack Goes Boating (2010)

- Film sprawia wrażenie połączenia amerykańskiego kina niezależnego i gorzkich komedii ze Skandynawii - piszą organizatorzy festiwalu. To reżyserski debiut Philipa Seymoura Hoffmana, który ocenia w nim bardzo krytycznie stosunki międzyludzkie, jakie panują teraz między Amerykanami.
Do szpiku kości/Winter’s Bone (2010)

Siedemnastoletnia Ree Dolly (rola, która zapewniła sławę Jennifer Lawrence) musiała szybko dorosnąć. Jest odpowiedzialna za młodsze rodzeństwo i niepełnosprawną matkę. Ree próbuje odnaleźć ojca i w tym celu musi wniknąć w narkotykowy półświatek. "Do szpiku kości" otrzymało Główną Nagrodę Jury na 2010 Sundance Film Festival.
Tabloid (2010)

To film Errola Morrisa, bezsprzecznie najlepszego amerykańskiego dokumentalisty (wcześniejszym projektem, "Cienką niebieską linią" Morris jako pierwszy filmowiec doprowadził do zmiany wyroku sądowego i wypuszczenia z celi śmierci niewinnego człowieka). "Tabloid" to dokument o mocy mass mediów. Joyce McKinney, której film jest poświęcony, w latach 70. była bohaterką sensacyjnych pisemek. Porwała wtedy mormońskiego misjonarza szantażując go bronią-zabawką. Wszystko, jak tłumaczyła, w imię miłości. Morris docieka, co się właściwie wtedy wydarzyło. Nie jest to łatwe, bo McKinney notorycznie kłamie.
Blue Valentine (2010)

Gorzka historia związku (w roli pary Ryan Gosling i Michelle Williams). Filmową dwójkę poznajemy, gdy nie łączy ich już zbyt wiele. Lepsze czasy powracają we wspomnieniach. - Nie ma tu spektakularnych wydarzeń, jest tylko codzienne życie, w którym, właściwie nie wiadomo dlaczego, kiedy i z czyjej winy, po cichu umiera miłość - czytamy na stronie festiwalu.Z dystansu/Detachment (2011)

Adrien Brody gra nauczyciela-idealistę, który ledwo, ledwo radzi sobie z koszmarną pracą w publicznej szkole. Reżyser filmu, Tony Kaye znany jest z formalnych eksperymentów. W "Z dystansu" wykorzystał m.in. wstawki animowane.
Damsels in Distress (2011)

Greta Gerwig powoli wyrasta na czołową aktorkę amerykańskiego kina niezależnego. W "Damsels in Distress" gra dziewczynę, która trzęsie fikcyjną uczelnią na Wschodnim Wybrzeżu. Uwaga! Film, który zawiera wstawki musicalowe, zamknie tegoroczny American Film Festiwal.
Badlands (1973)

Debiut Terrence’a Malicka powstał w oparciu o autentyczne wydarzenia. W latach 50. para młodych ludzi wyruszyła w podróż po Stanach Zjednoczonych, podczas której zamordowała 11 osób. Nigdy nie powiedzieli policji co nimi kierowało.

Martin Sheen i Sissy Spacek, dla których był to początek kariery aktorskiej,odgrywają parę złych, znudzonych, zepsutych dzieciaków. Pierwszy film Malicka to niezwykłe kino drogi, zmontowany został jakby od niechcenia z fragmentów historii, wspomnień, charakterystycznych dla reżysera oszałamiająco pięknych ujęć przyrody.
UWAGA! Przez cały tydzień relację z American Film Festivalu nadaje Trójka!

Czytaj także>>>Wielcy amerykańskiego kina są już we Wrocławiu

usc

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni