Kultura

Miłosz, Kubuś Puchatek i pewna szwedzka gęś

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2011 12:17
Serwis specjalny milosz.polskieradio.pl bada w tym tygodniu fascynujący świat dziecięcych lektur poety, a w szczególności powieść Selmy Lagerlöf "Cudowna podróż".

W drugiej połowie lat 90. sędziwy Miłosz napisał krótki, niezwykły tekst na wieść o śmierci Christophera Milne’a - syna twórcy "Kubusia Puchatka", książkowego Krzysia.

Jest to monolog Puchatka, w którym mały bohater opowiada o niespodziewanym odejściu Krzysia z ogrodu (Stumilowego Lasu). Tekst ten, zamieszczony w wyróżnionym Nagrodą Nike "Piesku przydrożnym", mówi o sprawach najważniejszych – o przemijaniu, śmierci, ale i o tęsknocie za trwałym szczęściem. Wszystko to zaś przedstawione z "naiwnej" pozycji dziecka, które potrafi się dziwić, zadawać pytania, wierzyć w niewytłumaczalne.
Nasz nowy materiał w serwisie milosz.polskieradio.pl opowiada o najważniejszych lekturach dzieciństwa przyszłego Noblisty, o książkach, które Miłosza w pewien sposób ukształtowały.
W sposób szczególny mówimy o ukochanej książce poety: "Cudownej podróży" Selmy Lagerlöf. Audycja z archiwum Polskiego Radia, którą prezentujemy, dotyczy właśnie tej interesującej szwedzkiej pisarki: poznajemy jej tajemniczy, skandynawski świat wyobrażeń.
Aby przeczytać tekst i wysłuchać archiwalnych nagrań, wystarczy kliknąć TU

(jp)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni