X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Ulubieniec Akademii Filmowej

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2013 06:00
Do najważniejszej nagrody przemysłu filmowego - Oscara był nominowany aż 12 razy, w sumie otrzymał trzy statuetki.
Audio
  • Jack Nicholson w czasie rozdania Oscarów w 1998 roku: - Pragnę wszystkim tu podziękować za to, że tak pięknie wyglądają i są tak eleganccy. Chcę zadedykować tę nagrodę tym których nie ma już między nami, wśród nich Miles Davis, Robert Mitchum, Shorty Smith, Ray Cramer, Rupert Cross i J.T. Wash. Oni są w moim sercu. Dziękuję bardzo.
Jack Nicholson. Kadr z filmu Lepiej późno niż później (2003)
Jack Nicholson. Kadr z filmu "Lepiej późno niż później" (2003)Foto: mat. promocyjne

Jack Nicholson to oscarowy rekordzista, ulubieniec amerykańskiej Akademii Filmowej, "aktor, który potrafić zagrać wszystko”. 75-letni Amerykanin zajmuje pierwsze miejsce w rankingu aktorów najczęściej nominowanych w kategorii najlepsza rola męska (12 nominacji). "Złotego rycerza” otrzymał za kreacje w "Locie nad kukułczym gniazdem” (reż Miloš Forman, 1975 rok), "Czułych słówkach” (reż. James L. Brooks, 1983 rok) i "Lepiej być nie może” (reż. James L. Brooks, 1997 rok). Ten wynik również daje mu pierwsze miejsce w rankingu aktorów, z największą liczbą Oscarów na koncie (Nicholson podium dzieli jedynie z nieżyjący już aktorem Walterem Brennanem [1894 - 1974], który również został nagrodzony trzy razy).
Odbierając trzecią w karierze statuetkę Nicholson podziękował członkom Akademii Filmowej, pozostałym nominowanym do Oscara aktorom (Dustin Hoffman, Matt Damon, Robert Duvall, Peter Fonda) oraz twórcom filmu "Lepiej być nie może”. - Chcę zadedykować tę nagrodę tym, których nie ma już między nami, wśród nich Miles Davis, Robert Mitchum, Shorty Smith, Ray Cramer, Rupert Cross i J.T. Wash. Oni są w moim sercu. Dziękuję bardzo - powiedział.

Krytycy twierdzą, że Nicholson swoją karierę zawdzięcza demonicznemu czarowi i, idącemu z nim w parze, szerokiemu uśmiechowi, który zyskał sobie miano "uśmiechu mordercy".
Karierę zaczynał pracując jako goniec w dziale kreskówek wytwórni MGM w Los Angeles. Tam też studiował w szkole aktorskiej Jeffa Coreya. Początkowo grał w niskobudżetowych horrorach w reżyserii Rogera Cormana. Zauważony został dopiero w 1969 roku po filmie "Swobodny jeździec", w którym zagrał uzależnionego od alkoholu adwokata. Za tę rolę otrzymał nominację do Oscara. Od tego momentu jego kariera potoczyła się błyskawicznie.
Za jedną z najlepiej zagranych ról w historii kina uważana jest, wykreowana przez Nicholsona, postać Jacka Torrance'a w horrorze "Lśnienie" (reż. stanley Kubrick, 1980 rok). Aktor jest autorem scenariuszy do filmów "Thunder Island" i "Podróż". W 1971 roku zadebiutował jako reżyser filmem "Drive, He Said", który jednak przeszedł bez echa.

Oprócz trzech Oscarów, Nicholson ma na kocie wiele innych nagród i wyróżnień. W 1994 roku otrzymał nagrodę za całokształt twórczości od American Film Institute. Brytyjski magazyn "Empire" w październiku 1997 roku umieścił aktora na szóstym miejscu listy stu gwiazd filmowych wszechczasów. W tym samym roku Nicholson odsłonił gwiazdę ze swoim nazwiskiem na hollywoodzkim Walk of Fame. W 1999 otrzymał prestiżową nagrodę Cecila B. DeMille'a za szczególne zasługi w dziedzinie rozrywki.
IAR, Wikipedia, kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni