Kultura

Ulubieniec Akademii Filmowej

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2013 06:00
Do najważniejszej nagrody przemysłu filmowego - Oscara był nominowany aż 12 razy, w sumie otrzymał trzy statuetki.
Audio
  • Jack Nicholson w czasie rozdania Oscarów w 1998 roku: - Pragnę wszystkim tu podziękować za to, że tak pięknie wyglądają i są tak eleganccy. Chcę zadedykować tę nagrodę tym których nie ma już między nami, wśród nich Miles Davis, Robert Mitchum, Shorty Smith, Ray Cramer, Rupert Cross i J.T. Wash. Oni są w moim sercu. Dziękuję bardzo.
Jack Nicholson. Kadr z filmu Lepiej późno niż później (2003)
Jack Nicholson. Kadr z filmu "Lepiej późno niż później" (2003)Foto: mat. promocyjne

Jack Nicholson to oscarowy rekordzista, ulubieniec amerykańskiej Akademii Filmowej, "aktor, który potrafić zagrać wszystko”. 75-letni Amerykanin zajmuje pierwsze miejsce w rankingu aktorów najczęściej nominowanych w kategorii najlepsza rola męska (12 nominacji). "Złotego rycerza” otrzymał za kreacje w "Locie nad kukułczym gniazdem” (reż Miloš Forman, 1975 rok), "Czułych słówkach” (reż. James L. Brooks, 1983 rok) i "Lepiej być nie może” (reż. James L. Brooks, 1997 rok). Ten wynik również daje mu pierwsze miejsce w rankingu aktorów, z największą liczbą Oscarów na koncie (Nicholson podium dzieli jedynie z nieżyjący już aktorem Walterem Brennanem [1894 - 1974], który również został nagrodzony trzy razy).
Odbierając trzecią w karierze statuetkę Nicholson podziękował członkom Akademii Filmowej, pozostałym nominowanym do Oscara aktorom (Dustin Hoffman, Matt Damon, Robert Duvall, Peter Fonda) oraz twórcom filmu "Lepiej być nie może”. - Chcę zadedykować tę nagrodę tym, których nie ma już między nami, wśród nich Miles Davis, Robert Mitchum, Shorty Smith, Ray Cramer, Rupert Cross i J.T. Wash. Oni są w moim sercu. Dziękuję bardzo - powiedział.

Krytycy twierdzą, że Nicholson swoją karierę zawdzięcza demonicznemu czarowi i, idącemu z nim w parze, szerokiemu uśmiechowi, który zyskał sobie miano "uśmiechu mordercy".
Karierę zaczynał pracując jako goniec w dziale kreskówek wytwórni MGM w Los Angeles. Tam też studiował w szkole aktorskiej Jeffa Coreya. Początkowo grał w niskobudżetowych horrorach w reżyserii Rogera Cormana. Zauważony został dopiero w 1969 roku po filmie "Swobodny jeździec", w którym zagrał uzależnionego od alkoholu adwokata. Za tę rolę otrzymał nominację do Oscara. Od tego momentu jego kariera potoczyła się błyskawicznie.
Za jedną z najlepiej zagranych ról w historii kina uważana jest, wykreowana przez Nicholsona, postać Jacka Torrance'a w horrorze "Lśnienie" (reż. stanley Kubrick, 1980 rok). Aktor jest autorem scenariuszy do filmów "Thunder Island" i "Podróż". W 1971 roku zadebiutował jako reżyser filmem "Drive, He Said", który jednak przeszedł bez echa.

Oprócz trzech Oscarów, Nicholson ma na kocie wiele innych nagród i wyróżnień. W 1994 roku otrzymał nagrodę za całokształt twórczości od American Film Institute. Brytyjski magazyn "Empire" w październiku 1997 roku umieścił aktora na szóstym miejscu listy stu gwiazd filmowych wszechczasów. W tym samym roku Nicholson odsłonił gwiazdę ze swoim nazwiskiem na hollywoodzkim Walk of Fame. W 1999 otrzymał prestiżową nagrodę Cecila B. DeMille'a za szczególne zasługi w dziedzinie rozrywki.
IAR, Wikipedia, kk

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni