Kultura

Absolutny oscarowy rekordzista

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2019 10:31
Rekord pod względem otrzymanych Oscarów ustanowił Walt Disney. Zdobył w sumie aż 26 statuetek oraz 64 nominacje.
Myszka Miki i Walt Disney w Disneylandzie - 17 lipca 1955 rok
Myszka Miki i Walt Disney w Disneylandzie - 17 lipca 1955 rok Foto: PAP/DPA

Disney był producentem filmów animowanych, założycielem amerykańskiego Disneylandu i korporacji The Walt Disney Company. Produkowane przez nią programy telewizyjne dla dzieci i młodzieży docierają do ponad 600 milionów odbiorców w ponad stu krajach. 

Walt Disney był producentem pierwszego pełnometrażowego filmu animowanego - "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków". W pracach nad nim uczestniczyło 750 artystów, którzy wykonali około miliona rysunków. Disney otrzymał za film honorowego Oscara. Złotą statuetkę i siedem miniaturowych kopii, wręczyła producentowi 9-letnia Shirley Temple. Obecnie "Królewna Śnieżka" jest jedną z najczęściej oglądanych na świecie produkcji.Sukcesem wytwórni Disneya stała się też kreskówka z 1968 roku o przygodach Kubusia Puchatka, stworzona na podstawie książki Alana Alexandra Milne'a. Kolejne filmy z Misiem o "małym rozumku", nakręcone w latach 70. i później, biły rekordy popularności. Spośród kinowych przebojów Disneya należy wymienić film fabularny "Mary Poppins", uhonorowany pięcioma Oscarami w tym dla najlepszej aktorki - Julie Andrews. Do klasyki należą także filmy: "Dumbo", "Bambi", "Zakochany kundel", "Śpiąca Królewna", "101 Dalmatyńczyków" oraz "Pinokio".

***

Walt Disney urodził się 5 grudnia 1901 roku w Chicago. W wieku 16 lat przerwał szkołę, aby zostać ochotniczym kierowcą ambulansu w I wojnie światowej. Członkiem American Red Cross Ambulance Force był do 1919 roku.

Początkowo Disney zajmował się ilustrowaniem książek. Po jakimś czasie zaświtała mu myśl o tworzeniu filmów animowanych. Pierwszą postacią, którą powołał do życia, był Królik Oswald. Z tą postacią wędrował od wytwórni do wytwórni. Pomysł nie wzbudził jednak zainteresowania producentów i Disney musiał sprzedać prawa do tej postaci. W jej miejsce stworzył Myszkę Miki. 


Walt Disney, reżyser, autor i producent filmów, animator. Fotografia sytuacyjna (z postacią Myszki Miki). źr. NAC Walt Disney, reżyser, autor i producent filmów, animator. Fotografia sytuacyjna (z postacią Myszki Miki). źr. NAC

W 1932 wraz z bratem Royem założył w Burbank w Kalifornii małe studio animacyjne pod nazwą "Walt Disney".

Do wielkiego majątku doszedł dopiero pod koniec życia. Pod koniec 1966 zdiagnozowano u niego raka płuc. Jeszcze w tym samym roku zmarł.

Po śmierci Walta Disneya, jego wytwórnia przeżywała kryzys. Na przełomie lat 80. i 90. powrócono do idei założyciela, to jest produkcji filmów animowanych. Sukcesy święciły "Mała Syrenka" oraz "Piękna i Bestia".

W 1994 roku powstał "Król Lew", w którym postaci były jeszcze rysowane ręcznie, ale efekty trójwymiarowe i świetlne zostały uzyskane za pomocą komputera. Film z muzyką Eltona Johna stał się jednym z najlepiej sprzedawanych obrazów w historii kinematografii.Rekord popularności "Króla Lwa" został pobity przez kolejny film "Gdzie jest Nemo?" wyprodukowany w 2003 roku we współpracy z Pixar Animation Studio, które wchodzi w skład korporacji Disneya.W 2008 roku przychody The Walt Disney Company uplasowały ją na pierwszym miejscu wśród wszystkich korporacji branży filmowej.

IAR,Time.comkh

kh


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

"Dunkierka" zdyskwalifikowana z wyścigu po Oscary?

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2018 16:12
Nominowana w ośmiu kategoriach "Dunkierka" może zostać zdyskwalifikowana z udziału walce o statuetki. Oficjanym powodem są kontrowersje wokół producji kasowego filmu historycznego. 
rozwiń zwiń