Kultura

Absolutny oscarowy rekordzista

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2019 10:31
Rekord pod względem otrzymanych Oscarów ustanowił Walt Disney. Zdobył w sumie aż 26 statuetek oraz 64 nominacje.
Myszka Miki i Walt Disney w Disneylandzie - 17 lipca 1955 rok
Myszka Miki i Walt Disney w Disneylandzie - 17 lipca 1955 rok Foto: PAP/DPA

Disney był producentem filmów animowanych, założycielem amerykańskiego Disneylandu i korporacji The Walt Disney Company. Produkowane przez nią programy telewizyjne dla dzieci i młodzieży docierają do ponad 600 milionów odbiorców w ponad stu krajach. 

Walt Disney był producentem pierwszego pełnometrażowego filmu animowanego - "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków". W pracach nad nim uczestniczyło 750 artystów, którzy wykonali około miliona rysunków. Disney otrzymał za film honorowego Oscara. Złotą statuetkę i siedem miniaturowych kopii, wręczyła producentowi 9-letnia Shirley Temple. Obecnie "Królewna Śnieżka" jest jedną z najczęściej oglądanych na świecie produkcji.Sukcesem wytwórni Disneya stała się też kreskówka z 1968 roku o przygodach Kubusia Puchatka, stworzona na podstawie książki Alana Alexandra Milne'a. Kolejne filmy z Misiem o "małym rozumku", nakręcone w latach 70. i później, biły rekordy popularności. Spośród kinowych przebojów Disneya należy wymienić film fabularny "Mary Poppins", uhonorowany pięcioma Oscarami w tym dla najlepszej aktorki - Julie Andrews. Do klasyki należą także filmy: "Dumbo", "Bambi", "Zakochany kundel", "Śpiąca Królewna", "101 Dalmatyńczyków" oraz "Pinokio".

***

Walt Disney urodził się 5 grudnia 1901 roku w Chicago. W wieku 16 lat przerwał szkołę, aby zostać ochotniczym kierowcą ambulansu w I wojnie światowej. Członkiem American Red Cross Ambulance Force był do 1919 roku.

Początkowo Disney zajmował się ilustrowaniem książek. Po jakimś czasie zaświtała mu myśl o tworzeniu filmów animowanych. Pierwszą postacią, którą powołał do życia, był Królik Oswald. Z tą postacią wędrował od wytwórni do wytwórni. Pomysł nie wzbudził jednak zainteresowania producentów i Disney musiał sprzedać prawa do tej postaci. W jej miejsce stworzył Myszkę Miki. 


Walt Disney, reżyser, autor i producent filmów, animator. Fotografia sytuacyjna (z postacią Myszki Miki). źr. NAC Walt Disney, reżyser, autor i producent filmów, animator. Fotografia sytuacyjna (z postacią Myszki Miki). źr. NAC

W 1932 wraz z bratem Royem założył w Burbank w Kalifornii małe studio animacyjne pod nazwą "Walt Disney".

Do wielkiego majątku doszedł dopiero pod koniec życia. Pod koniec 1966 zdiagnozowano u niego raka płuc. Jeszcze w tym samym roku zmarł.

Po śmierci Walta Disneya, jego wytwórnia przeżywała kryzys. Na przełomie lat 80. i 90. powrócono do idei założyciela, to jest produkcji filmów animowanych. Sukcesy święciły "Mała Syrenka" oraz "Piękna i Bestia".

W 1994 roku powstał "Król Lew", w którym postaci były jeszcze rysowane ręcznie, ale efekty trójwymiarowe i świetlne zostały uzyskane za pomocą komputera. Film z muzyką Eltona Johna stał się jednym z najlepiej sprzedawanych obrazów w historii kinematografii.Rekord popularności "Króla Lwa" został pobity przez kolejny film "Gdzie jest Nemo?" wyprodukowany w 2003 roku we współpracy z Pixar Animation Studio, które wchodzi w skład korporacji Disneya.W 2008 roku przychody The Walt Disney Company uplasowały ją na pierwszym miejscu wśród wszystkich korporacji branży filmowej.

IAR,Time.comkh

kh


www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

"Dunkierka" zdyskwalifikowana z wyścigu po Oscary?

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2018 16:12
Nominowana w ośmiu kategoriach "Dunkierka" może zostać zdyskwalifikowana z udziału walce o statuetki. Oficjanym powodem są kontrowersje wokół producji kasowego filmu historycznego. 
rozwiń zwiń