Kultura

"And the Oscar goes to…". Oscar urodziny obchodzi w maju

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2019 14:48
16 maja 1929 roku odbyła się pierwsza w historii gala wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Wiedzy i Sztuki Filmowej. Nagroda Akademii, znana również jako Oscar w tym roku będzie obchodziła swoje 92. urodziny.
Jimmy Kimmel poprowadził galę rozdania Oscarów po raz drugi
Jimmy Kimmel poprowadził galę rozdania Oscarów po raz drugiFoto: PAP/EPA/AARON POOLE / AMPAS / HANDOUT

Historia ceremonii, czyli jak to się zaczęło?

Pierwsza oscarowa ceremonia odbyła się 16 maja 1929 roku na prywatnej kolacji zorganizowanej przez Douglasa Fairbanksa (aktora znanego z hollywoodzkich pierwowzorów "Zorro" czy "Robin Hooda") w Hollywood Roosevelt Hotel. W kolacji uczestniczyło ok. 270 osób.

Przyznano 15 statuetek, którymi uhonorowano artystów, reżyserów i innych uczestników przemysłu filmowego za ich pracę w okresie 1927-1928. Cała ceremonia trwała 15 minut.

Pierwotnie wyniki głosowania Akademii były przekazywane mediom do publikacji w noc poprzedzającą dzień ceremonii. Zmieniło się to dopiero w 1941 roku, kiedy zaczęto używać słynnej zapieczętowanej koperty.

Złota figurka jest tak naprawdę brązowa

Najbardziej znana filmowa statuetka wykonana jest z pozłacanego brązu i umieszczona na czarnej metalowej podstawie. Ma 34,3 cm wysokości, waży 3,856 kg i przedstawia rycerza w stylu art déco, trzymającego miecz krzyżowca, stojącego na rolce filmu składającej się z pięciu filmowych klatek. Każda symbolizuje pięć zawodów oryginalnie reprezentowanych w Akademii: aktorów, pisarzy, reżyserów, producentów i techników.


oscar oscary 1200 free
Oscary 2019: Gwiazdy, które nie odebrały złotej statuetki

Modelem statuetki był meksykański aktor Emilio "El Indio" Fernández. Statuetka została pierwotnie wyrzeźbiona przez rzeźbiarza George'a Stanleya (który jest także autorem Muse Fountain at the Hollywood Bowl) na podstawie szkicu Cedrica Gibbonsa, scenografa filmowego, który stworzył projekt w 1928 roku. Dokładnie nie wiadomo, skąd wziął się przydomek Oscara. Nazwy używa się potocznie od 1931 roku, ale nie ma pewności co do jej genezy. Jedna z teorii mówi, że spopularyzował ją dziennikarz Sidney Skolsky, który usłyszał od pracownicy Akademii, że figurka przypomina jej wujka Oscara. Według innych źródeł autorką nazwy jest aktorka Bette Davis.


oscary flickr 1200.jpg
Oscarowy rekordzista. Statuetkę dostał dopiero za 21. razem

Przez kilka pierwszych lat statuetka była wykonywana z litego brązu. Później brąz został zamieniony na metal Britannia, stop podobny do cyny, który następnie powlekany jest miedzią, srebrem niklowym i wreszcie 24-karatowym złotem. Podczas II wojny światowej Oscary przez trzy lata były wykonywane z malowanego gipsu.

Czy nagroda należy do zwycięzcy?

Przyznawane w trakcie ceremonii statuetki nie są imienne. Do 2010 roku zwycięzcy musieli na kilka tygodni zwrócić je Akademii, by ich nazwiska zostały przypisane do nagrody. Od 2010 roku w trakcie Balu Gubernatora specjalnie delegowana w tym celu firma umieszcza na nagrodzie imienne tabliczki.


myszka miki walt disney 1200.jpg
Absolutny oscarowy rekordzista

Sprawą dyskusyjną jest też własność statuetek Oscara. Choć prawnie należy do odbiorcy, to od 1950 roku zwycięzcy nie mogą sprzedać ani przekazać nagrody bez wcześniejszego złożenia oferty Akademii. W historii Hollywood zdarzyło się kilka przypadków, kiedy doszło do próby sprzedaży statuetki, jednak w większości przypadków nie udało się sfinalizować tej transakcji.

W mediach po raz pierwszy gala transmitowana była od 1930 (w radiu) i od 1953 roku (w telewizji). Gala Akademii jest najstarszą ceremonią wręczenia nagród rozrywkowych i jedyną, transmitowaną do dziś na całym świecie. Odpowiedniki wzorowane na filmowych Oscarach to nagrody Emmy dla telewizji, Tony dla teatru i Grammy - za osiągnięcia w dziedzinie muzyki rozrywkowej.


shutterstock oscary 810.jpg
Najdziwniejsze przemowy oscarowe. To zapisało się w historii Akademii

92. ceremonia wręczenia nagród Akademii, honorująca najlepsze filmy roku 2019, odbędzie się 9 lutego 2020 roku w Los Angeles w Kalifornii. Od 2002 roku ceremonia wręczenia statuetek odbywa się w siedzibie Dolby Theatre w Hollywood. Tegoroczna uroczystość będzie transmitowana przez telewizyjną stację ABC. 92. ceremonia będzie kolejną, która odbędzie się bez prowadzącego.


Apolonia Cichocka/oscars.go/mat.pras

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni