Kultura

Pasikowski o pogromach Żydów. Premiera "Pokłosia" w listopadzie

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2012 15:04
Ten film podzielił już widzów podczas Festiwalu w Gdyni. Forma nie do wszystkich trafiła, ale wszyscy byli zgodni: ważne, że ktoś w polskim kinie poruszył ten trudny temat.
Maciej Stuhr w Pokłosiu
Maciej Stuhr w "Pokłosiu"Foto: mat.dystrybutora

O "Pokłosiu" jakiś czas temu rozmawiali w Dwójce krytycy filmowi - Tadeusz Sobolewski, ks. Andrzej Luter oraz Jacek Wakar. Zwracali wtedy uwagę, że zmienia się w polskim kinie stosunek do historii. Być może zaczynamy dojrzewać do mówienia o niej bez lęku o to jak wypadniemy jako społeczność.
>>> Posłuchaj rozmowy krytyków o "Pokłosiu"
- "Pokłosie" to obraz nie do końca spełniony - mówił Tadeusz Sobolewski. - Imponuje jednak sposób, w jaki Pasikowski się boryka z tym problemem, jak szuka dla niego formy, która by do ludzi trafiła.
>>> Przeczytaj, jaki film chciał nakręcić Pasikowski
Nowy film Pasikowskiego opowiada o mordzie w Jedwabnem trochę w poetyce westernu, a trochę thrillera. Już w Gdyni reakcje widzów były ostre. - To jest obraz współczesny, nie ma tam żadnych retrospekcji. Mówi o dwóch braciach, którzy dokopują się do prawy i to ich przerasta - opowiada Jacek Wakar.
>>> Operator filmu Paweł Edelman o "Pokłosiu"
W filmie występują: Maciej Stuhr, Ireneusz Czop, Jerzy Radziwiłowicz, Danuta Szaflarska, Zbigniew Zamachowski, Zuzana Fialova i Andrzej Mastalerz.
Władysław Pasikowski zdobył w tym roku Nagrodę Dziennikarzy na 37. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych W Gdyni. Ogłólnopolska premiera filmu odbędzie się 9 listopada.

usc

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni