Polskie Radio
Section05
Gdynia

Uprawa roślin na innych planetach? Naukowcy z Gdyni mają na to sposób: nanoproszek

Naukowcy z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia stworzyli nanoproszek, który umożliwi naturalną uprawę żywności na innych planetach - informuje gazeta regionalna "Dziennik Bałtycki". Wynalazek bierze udział w konkursie NASA - Deep Space Food Challenge, którego celem jest stworzenie technologii służącej do uprawy roślin poza Ziemią.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA NAUKA rośliny NASA Gdynia badania kosmos społeczeństwo

Tymczasowa ewakuacja na festiwalu Open'er zakończona. Jest decyzja organizatorów

Nawałnice przechodzące nad województwem pomorskim przerwały Open'er Festival 2022 w Gdyni. Po godz. 19 ze względu na załamanie pogody organizatorzy zadecydowali o przerwaniu trwających koncertów i zarządzili ewakuację z terenu festiwalu. Po godz. 21.30 na fun page imprezy pojawił się komunikat o planowanym wznowieniu imprezy jeszcze w piątek. "Tymczasowa ewakuacja zakończona. Wznowienie festiwalu nastąpi o godzinie 22.30. Martin Garrix wystąpi" - przekazano na Facebooku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony pomorskie Gdynia burza

TPK: Wielkie Xięstwo Poezji i inne wakacyjne atrakcje

Od 30 czerwca do 2 lipca na polsko-litewskim pograniczu, w Międzynarodowym Centrum Dialogu w Krasnogrudzie, czyli w Dworze Miłosza oraz w Sejnach odbywa się święto poezji. Ośrodek Pogranicze tradycyjnie zaprosiło do Sejn i Krasnogrudy w dniu urodzin Czesława Miłosza (30.06.). 
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik Czesław Miłosz KULTURA Trójka Rok Romantyzmu Polskiego Litwa Adam Mickiewicz Krzysztof Czyżewski Paweł Huelle Gdynia

Oksywie. Dziś dzielnica Gdyni, kiedyś gród książęcy

Obecnie Oksywie to dzielnica Gdyni, jednego z najmłodszych polskich miast. Historia tego miejsca stawia je w gronie najstarszych grodów na terenie dzisiejszej Polski. - Gród oksywski w okresie wczesnego średniowiecza stał się nawet grodem książęcym. Jego znaczenie było niewątpliwie duże - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Dawid Gajos, historyk z Muzeum Miasta Gdyni. Tutaj, już w XX wieku, zbudowano port handlowy i bazę marynarki wojennej.
Zobacz więcej na temat:  kosmos Dorota Truszczak Gdynia

Forum Wizja Rozwoju. Prezydent Duda: wojna na Ukrainie może postawić nas w obliczu poważnych wyzwań

Jak podkreślił Andrzej Duda, "trzeba się liczyć z tym, że wojna na Ukrainie może potrwać jeszcze znaczny czas, stawiając nas w obliczu poważnych wyzwań". Prezydent skierował swoje słowa do uczestników V edycji Forum Wizja Rozwoju odbywającego się w poniedziałek w Gdyni.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Andrzej Duda Gdynia wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni