Polskie Radio
Section05
Gdynia

Trwa Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci: projekcje, spotkania, dyskusje, warsztaty

"Wolna Polska w wolnym świecie" – to mocne hasło jubileuszowego 15. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW, który odbywa się w Gdyni. W programie jest przewidzianych blisko 250 projekcji filmów i wydarzeń, opowiadających o postawach niepokornych, o ludziach dla których nadrzędną wartością jest wolność. Zarówno wolność rozumiana w szerokim kontekście jako niepodległość narodów, jak i ta mówiąca o wolności zwykłego człowieka. Polskie Radio jest jednym z patronów medialnych 15. Festiwalu NNW.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM festiwal filmowy Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci Gdynia Arkadiusz Gołębiewski Katarzyna Cygler Trójka

Na Festiwalu NNW pokazy polskich dokumentów. M.in. film o Polakach pomagających więźniom KL Auschwitz

Filmem o Polakach pomagających więźniom KL Auschwitz oraz dokumentem o Polakach zesłanych w głąb Związku Sowieckiego rozpoczęły w piątek pokazy w ramach Konkursu Dokumentu Polskiego 15. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". Wydarzenie odbywa się w Gdyni.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci FILM Auschwitz Związek Sowiecki Gdynia Polacy w Rosji społeczeństwo

"Dar Młodzieży" w drodze na równik. Wyjątkowy rejs polskiego żaglowca

Prawie pół roku na morzu, a do tego niezapomniany, morski chrzest – takie wspomnienia przywiezie ze sobą załoga "Daru Młodzieży" z rejsu, którego kulminacją ma być przekroczenie równika. Równo sto lat temu do najdłuższego równoleżnika Ziemi, jako pierwszy statek pod polską banderą, dotarł żaglowiec "Lwów".
Zobacz więcej na temat:  Dar Młodzieży Gdynia Trójka Radosław Nałęcz Piotr Firan Anna Rębas

15. Festiwal Filmowy NNW. "Opowiadamy o tych, którzy walczą o wolność w różnych zakątkach świata"

- Obecnie nasze projekty w ramach Festiwalu Filmowego NNW rozwijamy szerzej w stronę tematyki historycznej i opowiadamy o ludziach wolnych. Pokazujemy tych, którzy w dalekich zakątkach świata mają odwagę upominać się o swoje prawa. Żołnierze wyklęci są dla nas najważniejsi, ale żeby opowiadać o nich szerszemu środowisku, należy się otwierać. Opowiadamy o wolności, którą oni dla nas wywalczyli - mówił w Dwójce Arkadiusz Gołębiewski.
Zobacz więcej na temat:  Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci Gdynia Arkadiusz Gołębiewski Dwójka Roch Siciński

48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Nagrodzone filmy i twórcy

Podczas 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni pokazanych zostało w sumie 120 filmów pełno- i krótkometrażowych. Nagrody zostały przyznane w aż 20 kategoriach. W tej najważniejszej - Konkursie Głównym - Złotymi Lwami wyróżniono film "Kos" Pawła Maślony. W trakcie uroczystości Platynowe Lwy za całokształt twórczości odebrał scenograf Allan Starski.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska FPFF w Gdyni Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Gdynia

"Oni się nie zmienili, a będą jeszcze gorsi". Prezes PiS przestrzega przed powrotem PO do władzy

- Musimy zrobić wszystko, żeby nie powtórzyło się to, z czym mieliśmy do czynienia w latach 2007–2015. Oni się nie zmienili, a będą jeszcze gorsi - mówił wicepremier, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński podczas konwencji wojewódzkiej PiS w Gdyni.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jarosław Kaczyński Gdynia Prawo i Sprawiedliwość PiS Donald Tusk Platforma Obywatelska PO polityka kampania wyborcza

Prezes PiS: trzeba się bronić na granicy, nie oddamy ani metra kwadratowego Rzeczypospolitej

W Gdyni zakończyła się konwencja regionalna Prawa i Sprawiedliwości. Prezes Jarosław Kaczyński w swoim wystąpieniu podkreślił, że sprawa bezpieczeństwa jest absolutnie priorytetowa. Nawiązał też do ujawnionej niedawno doktryny obronnej rządu Tuska. Wskazał, że decyzje PO-PSL o obronie Polski na linii Wisły były haniebne.
Zobacz więcej na temat:  Prawo i Sprawiedliwość wybory w Polsce Jarosław Kaczyński Gdynia POLSKA polityka PiS bezpieczeństwo opozycja Platforma Obywatelska PO

48. FPFF w Gdyni: "Chłopi", "Święto ognia", "Figurant" i inne konkursowe produkcje

"Chłopi", "Święto ognia", "Doppelgänger. Sobowtór" czy "Figurant" - to niektóre z produkcji, jakie mogą obejrzeć uczestnicy Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Tegoroczna edycja wydarzenia potrwa do 23 września, wtedy też poznamy nazwiska zwycięzców trzech konkursów. Patronem medialnym 48. FPFF jest Polskie Radio.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Henryk Szrubarz festiwal filmowy festiwal filmowy w Gdyni FPFF w Gdyni Gdynia

XV Festiwal Filmowy NNW w Gdyni. Wśród nowości - Market filmowy

Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW w Gdyni, z okazji swej piętnastej edycji otwiera po raz pierwszy NNW International Film Market (IFM NNW Gdynia). To specjalna strefa festiwalu przeznaczona do spotkań dla ludzi branży, gdzie można poczuć klimat podobnych wydarzeń na świecie, a także zaprezentować swoje pomysły, projekty i gotowe filmy oraz pozyskać partnerów potrzebnych do dalszych kroków w produkcji i dystrybucji. Wszystko po to, aby powstały kolejne filmy, które mogą trafić na kolejne edycje festiwalu NNW.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci Gdynia Arkadiusz Gołębiewski FILM

48. FPFF w Gdyni. Kto inwigilował Karola Wojtyłę? Wyjaśnia reżyser filmu "Figurant"

Trwa 48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W konkursie głównym prezentowany jest m.in. film "Figurant" o esbeku, który przez 20 lat inwigilował przyszłego papieża. - Uruchomiono cały aparat po to, żeby osaczyć Karola Wojtyłę - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Robert Gliński.
Zobacz więcej na temat:  festiwal filmowy w Gdyni Karol Wojtyła Robert Gliński Gdynia Martyna Podolska

48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. "Chłopi" 2023 z szansą na Złote Lwy... i Oscara?

Jedną z najgłośniejszych i najbardziej oczekiwanych premier 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni jest animacja malarska "Chłopi" na podstawie powieści Władysława Reymonta, wyreżyserowana przez DK Welchman i Hugh Welchmana. Film wzbudził zachwyt publiczności i krytyków. Patronem medialnym 48. FPFF jest Polskie Radio. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Gdynia festiwal filmowy festiwal filmowy w Gdyni Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni chłopi Władysław Reymont DK Welchman Ewa Kasprzyk Kamila Urzędowska Oscary