Kultura

Tych premier nie można przegapić: 10 kinowych przebojów na jesień

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2012 18:47
Mówiący miś, beatnicy, hiphopowcy, surrealiści, agenci specjalni, wampiry i dwójka staruszków - ich przygody będziemy śledzić w kinach, gdy z pełną mocą uderzy jesień. Wybraliśmy 10 najbardziej intrygujących premier najbliższych miesięcy.
Kadr z filmu Jesteś Bogiem
Kadr z filmu "Jesteś Bogiem"Foto: mat.prasowe

W drodze

/

To ekranizacja jednej z najważniejszych amerykańskich książek, powieści drogi czołowego beatnika, Jacka Kerouaca. Podobno napisał ją w ciągu kilkudziesięciu godzin, nie stroniąc od używek.
Młodzi aktorzy w rolach głównych nie zachwycają. Dobrze wypada Viggo Mortensen. gra również Old Bull Lee, dla którego pierwowzorem był sam William S. Burroughs. (15 września)


Ted

/

Intrygujący pomysł na komedię. Spełnia się życzenie małego chłopca i jego miś ożywa, po czym robi międzynarodową karierę. Naturalnie potem zostaje zapomniany i stacza się na samo dno. Z misiem-degeneratem musi sobie radzić dorosły mężczyzna, w tej roli Mark Wahlberg. Głosu animowanemu misiowi użyczył reżyser Seth MacFarlane. (7 września)

Jesteś bogiem

/

Polski film biograficzny, dobrze przyjęty latem na festiwalu w Gdyni. Oparty na historii hiphopowej grupy Paktofonika, a przede wszystkim Piotra Łuszcza, czyli Magika - genialnego tekściarza, znanego także z kultowego Kalibra 44.  (21 września)

Holy Motors

/

Opowieść o 24 godzinach z życia mężczyzny, który porusza się pomiędzy różnymi wcieleniami, w tym mordercy, żebraka, dyrektora generalnego, potwora i ojca rodziny. Reżyseruje enfant terrible francuskiego kina Leos Carax, w małych rólkach występują Eva Mendes i Kylie Minogue.
- To dziwny i zachwycający film - stwierdzili prawie jednym głosem krytycy, którzy widzieli go w Cannes i na Nowych Horyzontach.

Skyfall

/

To już prawdopodobnie ostatni raz, gdy agenta Jej Królewskiej Mości gra Daniel Craig. W roli dziewczyny Bonda wystąpi zjawiskowa Bérénice Marlohe. Film reżyseruje Sam Mendes, występują Javier Bardem (zły charakter), Ralph Fiennes (o jego roli niewiele jeszcze wiadomo), powraca Judi Dench jako M i Ben Whishaw jako młody Q...  (26 października)

Bestie z południowych krain

/

Spirala miłości do tego filmu zatacza coraz szersze kręgi. Na amerykańskim festiwalu kina niezależnego w Sundance przyjęty został bardzo dobrze. Zachwycające są ujęcia natury i rola 9-letniej Quvenzhané Wallis. Ojciec dziewczynki, która nazywa się Hushpuppy choruje, więc to ona musi ochronić dom przed napływem wody w luizjańskim bayou. (12 października)
 


 

Saga "Zmierzch": Przed świtem. Część 2

/

Ostatnia część sagi o miłości wampira do nastolatki premierę będzie miała w otoczce skandalu. Aktorzy grający główne role wplątali się bowiem w tabloidowy skandal. Nie wiadomo, jak wpłynie to na odbiór kinowy obrazu, ale spodziewane są raczej ogromne zyski.(16 listopada)

Miłość

/

Michael Haneke za ten film odebrał drugą w swojej karierze Złotą Palmę w Cannes. Jego bohaterowie: Alexandre (Alexandre Tharaud) i Anne (Emmanuelle Riva) są małżeństwem od kilkudziesięciu lat. Ich miłość wystawiona zostaje na ciężką próbę, gdy Anne dostaje wylewu. Alexandre próbuje sam opiekować się ciężko chorą żoną.  (2 listopada)

Pokłosie

/

Gromadzenie funduszy na nowy film Władysława Pasikowskiego trwało 7 lat. Reżyser bierze się tu za bary z ciężką kartą polskiej historii - pogromami na Żydach w małych polskich miasteczkach. Maciej Stuhr gra miejscowego, który chce przełamać zmowę milczenia i poznać historię swojego miejsca. Film wywołał w Gdyni nielada kontrowersje, nie tyle ze względu na temat, co na... nietrafione dialogi.   (9 listopada)

Anna Karenina

/

Ekranizacja jednej z największych "love story” w dziejach, powieści Lwa Tołstoja. Reżyser Joe Wright całą akcję filmu umieścił na teatralnej scenie, na którą w pewnym momencie wjeżdża rozpędzona lokomotywa parowa. Odtwórczyni roli Kareniny, Keira Knightley to murowana kandydatka co najmniej do oscarowej nominacji.   (23 listopada)

 

usc/fot.mat.prasowe

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni