Polskie Radio
Section05
Cannes

Simona Kossak. Historia wielkiej miłości

– Czytałam jej książki, słuchałam jej gawęd, potem przeczytałam książkę Ani Kamińskiej "Simona", a potem zobaczyłam album Lecha Wilczka ze wspaniałymi fotografiami Simony z dzikimi zwierzętami, z którymi żyła. To mnie poruszyło. To są zdjęcia, których nie możemy nigdzie obejrzeć, więc postanowiłam ją przybliżyć – opowiada Natalia Koryncka, autorka filmu dokumentalnego "Simona". 
Zobacz więcej na temat:  Trójka FILM KULTURA Ryszard Jaźwiński festiwal filmowy Cannes Tom Cruise

"Top Gun: Maverick" już w kinach. Elita amerykańskich pilotów powraca

Tom Cruise i kultowy "Top Gun" po 36 latach powracają na ekrany kin. - Maverick ma wyszkolić elitę młodych pilotów marynarki wojennej do specjalnych akcji - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o nowej produkcji Michał Montowski. Czy "Top Gun: Maverick" będzie równie dużym hitem, jak jego pierwsza część z 1986 roku?
Zobacz więcej na temat:  kino filmowa i rozrywkowa rozrywka premiera Cannes Tom Cruise Michał Montowski

Święto filmu w Cannes: Cruise, Whitaker, Skolimowski

75. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes zbliża się do półmetka. Co ciekawego już się wydarzyło, co jeszcze czeka widzów w jego trakcie, jaki był odbiór najnowszego filmu Jerzego Skolimowskiego "IO"? O tym wszystkim Ryszard Jaźwiński rozmawiał ze swoim gościem, krytykiem filmowym Kubą Armatą, który obserwuje festiwal z bliska.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński KULTURA festiwal filmowy Cannes FILM premiera Jerzy Skolimowski Trójka

Jerzy Skolimowski: "IO" to protest wobec złego traktowania zwierząt

- Chodziło głównie o to, żeby zwrócić uwagę na to, jak zwierzęta do dziś są niestety źle traktowane. Jest to film drogi, drogi osła, który przechodzi z rąk do rąk, zmienia otoczenie czy nawet kraje. Trafia bowiem do transportu koni z Polski do Włoch, który odbywa się w totalnie niehumanitarnych warunkach - mówił Jerzy Skolimowski na planie swojego najnowszego filmu pt. "IO". W czwartek (19.05) obraz ten miał światową premierę na 75. festiwalu w Cannes.
Zobacz więcej na temat:  Cannes Joanna Sławińska Jerzy Skolimowski Agnieszka Smoczyńska kino FILM

Film "The Silent Twins" na 75. MFF w Cannes. Smoczyńska: ogromne emocje, szok i szczęście

Film "The Silent Twins" podczas 75. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes powalczy o zwycięstwo w konkursie Un Certain Regard. - Sam moment, kiedy dowiedziałam się o tym, wiązał się z ogromnymi emocjami, szokiem i szczęściem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia w rozmowie z Joanną Sławińską reżyserka Agnieszka Smoczyńska.
Zobacz więcej na temat:  kino Agnieszka Smoczyńska Cannes festiwal filmowy Joanna Sławińska

Sofia Coppola. Wychodząc z cienia wybitnego ojca

14 maja 1971 roku urodziła się Sofia Coppola, amerykańska reżyserka i scenarzystka oraz aktorka filmowa. Znane nazwisko dało jej szansę wczesnego spotkania z wielkim kinem (jako aktorka wystąpiła w "Ojcu chrzestnym" swojego ojca, Francisa Forda Coppoli) i rozpoznania, że to nie aktorstwo jest dla niej najlepszą drogą. Wybierając reżyserię, musiała zmierzyć się ze skojarzeniami z twórczością ojca i zbudować własną markę.
Zobacz więcej na temat:  FILM kino USA Japonia Francis Ford Coppola Oskar Cannes

Reżyser, który grał u największych. Jerzy Skolimowski urodzinowo

- Jeden z moich dziadków był carskim generałem. Ożenił się z polską pianistką i wyniknęło z tego związku kilkoro dzieci, między innymi moja matka. Ta domieszka rosyjskiej krwi, te szeroko rozstawione kości policzkowe prawdopodobnie powodują to, że amerykańscy casting agents widzą mnie jako Rosjanina - mówił Jerzy Skolimowski (rocznik 1938) w archiwalnym wywiadzie Joanny Sławińskiej dla radiowej Jedynki, który przypomnieliśmy w dniu jego urodzin (5.05).
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Skolimowski kino Joanna Sławińska premiera FILM aktorzy Cannes festiwal filmowy Włochy

Jerzy Skolimowski: odmówiłem w Hollywood filmu z Garym Oldmanem

- To miał być film na podstawie dość parszywej książki, kategorii C albo jeszcze gorzej. Dotyczyło to morderstw na tle seksualnym i rzecz działa się w Wiedniu na przełomie XVIII i XIX wieku. Miałem sobie sam napisać scenariusz. Zachęcony siedmiocyfrową kwotą, zabrałem się za pisanie. Coś zaczęło mi się nawet wykluwać, ale zawsze u podstaw tego wszystkiego leżała ta straszna książka. W końcu powiedziałem mojemu agentowi, że nie chcę tego robić - mówił reżyser Jerzy Skolimowski.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Skolimowski Joanna Sławińska kino FILM Cannes

Siergiej Łoźnica – ukraiński cybernetyk, który został reżyserem

Siergiej Łoźnica jest jednym z najbardziej znanych ukraińskich reżyserów filmowych. Od początku XXI wieku mieszka w Niemczech i ma w dorobku kilkanaście filmów dokumentalnych oraz cztery fabularne. O jego twórczości ze swoim gościem w świątecznym wydaniu audycji "Trójkowo, filmowo" rozmawiał Ryszard Jaźwiński. 
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński FILM KULTURA Siergiej Łoźnica Donbas Cannes Trójka