Polskie Radio
Section05
Cannes

Ruben Östlund - reżyser społecznych paradoksów

W kinach "The Square" - nagrodzony Złotą Palmą w Cannes obraz Rubena Östlunda. Ta czarna komedia jest kolejną, zaskakującą przenikliwością spojrzenia pozycją w filmografii Szweda. - Östlund wie, że jesteśmy uwikłani i w naturę, i w kulturę. Ani z jednej, ani z drugiej nie da się z nas wyrwać - zauważa w Czwórce krytyk filmowy Michał Oleszczyk.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka kino Cannes KULTURA FILM Szwecja Błażej Hrapkowicz Michał Oleszczyk

Festiwal w Cannes od kuchni. "Ogromny biznes"

W środę w Cannes na francuskim Lazurowym Wybrzeżu rozpoczął się festiwal filmowy. To już 70. odsłona tej imprezy będącej świętem światowego kina. O Złotą Palmę będzie się ubiegało dziewiętnaście filmów, a przewodniczącym jury jest hiszpański reżyser Pedro Almodovar. O festiwalu mówił w audycji Weekend Kulturalny Edward Porembny, producent filmowy, reżyser i scenarzysta.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 kino Cannes festiwal filmowy

Krótkometrażowy "Koniec widzenia" walczy o Złotą Palmę

Pokaz zrekonstruowanego cyfrowo "Człowieka z żelaza" Andrzeja Wajdy, krótkometrażowe filmy "Najpiękniejsze fajerwerki ever" i "Koniec widzenia" to niektóre z polskich propozycji na 70. Festiwalu Filmowym w Cannes. O polskim udziale w tegorocznym Cannes mówili w Polskim Radiu 24 reżyser filmu "Koniec widzenia" Grzegorz Mołda i opiekun artystyczny tego filmu Grzegorz Łoszewski.
Zobacz więcej na temat:  Cannes Andrzej Wajda festiwal filmowy

Film o Maksymilianie Kolbe zgłoszony na festiwal w Cannes

"Dwie korony" to pierwszy dokument fabularyzowany, opowiadający historię życia św. Maksymiliana Kolbe. W rolę zakonnika wciela się Adam Woronowicz. Na ekrany kin film trafi w październiku 2017 roku, a już teraz został zgłoszony do konkursu Festiwalu w Cannes. O "Dwóch koronach" w audycji Rozmowa Kulturalna mówił reżyser filmu, Michał Kondrat.
Zobacz więcej na temat:  Maksymilian Maria Kolbe kino festiwal filmowy Cannes Adam Woronowicz Cezary Pazura Artur Barciś Dominika Figurska