Kultura

Dobry scenariusz, to dobry film

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2010 14:50
- To co dzieje się na ekranie, zawsze wynika ze scenariusza - mówi Robert Gonera, dyrektor IV Międzynarodowego Festiwalu Scenarzystów Interscenario.
Audio
  • Gościem Ryszarda Jaźwińskiego był Janusz Dąbkiewicz i Robert Gonera

Festiwal potrwa od 21-24 października w Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu. Pomysłodawcą i szefem wydarzenia jest znany aktor Robert Gonera. Aktor, który był gościem Ryszarda Jaźwińskiego przypomniał, że w momencie kiedy ruszała pierwsza odsłona festiwalu, była to jedyna tego typu impreza na świecie. - Dawało nam to dużą satysfakcję, ale mieliśmy też świadomość, jak duża odpowiedzialność na nas spoczywa.

Mistrzowskie warsztaty

Organizatorzy zadbali by program festiwalu był jak najbardziej atrakcyjny. W tym roku rozbudowana została część warsztatowa, którą poprowadzą specjaliści branży filmowej z Polski i zagranicy. Jak zapowiadają organizatorzy - będą to prawdziwe warsztaty mistrzowskie. Poprowadzą je twórcy filmowi i teoretycy scenopisarstwa ze Stanów Zjednoczonych: Paul Gulino, Anna Thomas, Andrzej Krakowski oraz Graham Jones.

W warsztatach uczestniczyć będzie ściśle wyselekcjonowana grupa scenarzystów, którzy pracować będą nad udoskonaleniem przygotowanych przez siebie wcześniej treatmentów (zarys scenariusza) i wybranych scen ze scenariusza.

Pokazy filmów

Tradycyjnie festiwalowi będą towarzyszyć pokazy filmów, imprezy towarzyszące i wykłady. Przewidziano trzy tematyczne cykle filmowe: "Retrospektywy", "Młodzi scenarzyści" oraz "Scenopisarskie katusze".

W ramach "Retrospektywy" zobaczyć będzie można dzieła gości festiwalu, w tym roku: Paula Gulino, Anny Thomas, Andrzeja Krakowskiego. Cztery filmy młodych twórców pokazane zostaną w cyklu "Młodzi scenarzyści". Będą to: "Prosta historia o miłości" (scen. Maciej Sobieszczański, reż. Arkadiusz Jakubik), "Takie życie" (scen. i reż. Paweł Chochlew), "Belcanto" (scen. i reż. Ryszard Maciej Nyczka), "Zgorszenie publiczne" (scen. Maciej Prykowski, Marcin Grabowski, Adrian Katroshi, reż. Maciej Prykowski). W ramach "Scenopisarskich katuszy" zaprezentowany zostanie m.in. film "Jak to się robi" (scen. Andrzej Kondratiuk, Zdzisław Maklakiewicz, reż. Kondratiuk).

Zaplanowano też warsztaty "Format scenariusza" oraz "Interaktywna Gra Strukturą"- otwarte dla publiczności - prowadzone przez młodego twórcę z Wrocławia, Konrada Aksinowicza.

Konkurs

Kulminacyjnym punktem festiwalu Interscenario będzie rozstrzygnięcie finałowego konkursu na najlepszy nowy scenariusz. W tym roku na konkurs napłynęła rekordowa ilość prac - 170 autorskich tekstów. Z wyselekcjonowanych przez jury scenariuszy, zostaną wyłonieni zwycięzcy, którzy będą ubiegać się o nagrodę główną w wysokości 50 tysięcy złotych ufundowaną przez prezydenta Wrocławia - Rafała Dutkiewicza. W konkursie mogły wziąć udział scenariusze oryginalne, które nie zostały jeszcze zrealizowane. II nagroda zostanie ufundowana przez organizatora festiwalu - Fundację "Zdolni ale leniwi". Przyznana zostanie również nagroda za całokształt pracy twórczej dla zaproszonej gwiazdy scenopisarstwa oraz nagroda publiczności.

(mz, pap)

Zobacz więcej na temat: FILM Wrocław paula POLSKA
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Interscenario szansą dla utalentowanych scenarzystów

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2010 09:10
Reżyser nie może się obejść bez dobrego scenariusza - sugeruje Robert Gonera, dyrektor imprezy, która niebawem rusza we Wrocławiu.
rozwiń zwiń