Kultura

Z fotografami rozmowy

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2011 11:00
13 maja ukazała się książka popularnej dziennikarki Dwójki Hanny Marii Gizy "Artyści mówią. Wywiady z mistrzami fotografii".
Audio
  • Hanna Maria Giza o tym, jak namówić fotografów do zwierzeń

O czym mówią fotografowie? 
O tajemnicach ich duszy i jej kontakcie ze światem zewnętrznym poprzez to niezwykłe medium, jakim jest fotografia.

Świat widziany przez człowieka jest trójwymiarowy – fotografia rejestruje rzeczywistość dwuwymiarowo. Świat pozostaje w ciągłym ruchu – fotografia jest w stanie go zatrzymać. Od fotografa – jego instynktu, refleksu i interpretacji – zależy wybór tej jednej chwili ze znacznie szerszego kontekstu.

/

Czym jest fotografia? Samo pojęcie pochodzi z greki: phōtós – światło; gráphō – piszę, rysuję. Fotografia jest więc rysowaniem za pomocą światła. Zawiera w sobie zbiór wielu różnych technik, których celem jest zarejestrowanie trwałego, pojedynczego obrazu z wykorzystaniem układu optycznego, choć nie jest to konieczne – bo przecież fotografia otworkowa.

Moje prywatne rozmowy z mistrzami obiektywu to z pewnością nie jest podręcznik. Nie zawiera instrukcji, jak zrobić dobre zdjęcie. To opowieść o przygodzie, pasji, miłości, za którą płaci się czasem wysoką cenę.

Hanna Maria Giza

Hanna Maria Giza w audycji "Wybieram Dwójkę" opowiadała jak namówić fotografów do zwierzeń. Aby posłuchać dźwięku kliknij w ikonę dźwięku w boksie Posłuchaj.

Hanna
Hanna Maria Giza, "Artyści mówią. Wywiady z mistrzami fotografii", wyd. Rosikon Press, Warszawa 2011. Bohaterami książki są: Stefan Bałuk, Adam Bujak, Zbigniew Dłubak, Stefan Figlarowicz, Tomasz Gudzowaty, Krzysztof Hejke, Ryszard Horowitz, Ryszard Kapuściński, Bogdan Konopka, Wojciech Kryński, Natalia Lach-Lachowicz, Zbigniew Łagocki, Krzysztof Miller, Zofia Nasierowska, Chris Niedenthal, Wojciech Plewiński, Krzysztof Pruszkowski, Tadeusz Rolke, Janusz Rosikoń, Marian Schmidt, Tomasz Sikora, Czarek Sokołowski, Andrzej Świetlik, Tomasz Tomaszewski, Łukasz Trzciński.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni