Polskie Radio
Section05

Ryszard Kapuściński

Nagroda PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego. Wyróżnienia dla dziennikarzy Polskiego Radia

Nagroda PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego to wyróżnienie najbardziej rzetelnych, obiektywnych i poprawnych warsztatowo publikacji. Spełniających najwyższe standardy wyznaczone przez ikonę polskiego reportażu. W gronie nominowanych znaleźli się dziennikarki i dziennikarze Polskiego Radia - Magdalena Skawińska, Urszula Żółtowska-Tomaszewska, Bartosz Panek i Adam Dąbrowski. Ich materiałów mogliśmy wysłuchać na antenie radiowej Trójki.
Zobacz więcej na temat: 

Anna Dudzińska o Nagrodzie PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego

Pod koniec tego roku ponownie zostanie przyznana Nagroda PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego. Jej celem jest wyróżnienie najbardziej rzetelnych, obiektywnych i poprawnych warsztatowo publikacji, spełniających najwyższe standardy wyznaczone przez ikonę polskiego reportażu. Polska Agencja Prasowa ustanowiła tę nagrodę w 2010 roku, aby promować wartości bliskie zarówno samej Agencji, jak i patronowi wyróżnienia. 
Zobacz więcej na temat:  nagroda PAP dziennikarstwo dziennikarze Anna Dudzińska W POLSKIM RADIU Trójka

"Reporter z pazurem", czyli wspomnienie o Ryszardzie Kapuścińskim [POSŁUCHAJ]

- Reporterem przestaje się być w momencie, jak człowiek staje się bardzo zblazowany… Nie będzie w tym pasji; tego zaangażowania, pazura, tej woli zrobienia czegoś naprawdę niezwykłego i jedynego - tak mówił autor "Cesarza" podczas spotkania z dziennikarzami na seminarium reportażu w Kazimierzu Dolnym w 1992 roku. Zachęcamy do wysłuchania reportażu Antoniego Rokickiego pt. "Reporter z pazurem".
Zobacz więcej na temat:  reportaż Antoni Rokicki Trójka pr poleca

Wspomnienie Ryszarda Kapuścińskiego. "Reporter z pazurem" - reportaż Antoniego Rokickiego

4 marca minęła 92. rocznica urodzin Ryszarda Kapuścińskiego. - Reporterem przestaje się być w momencie, jak człowiek staje się bardzo zblazowany… Nie będzie w tym pasji; tego zaangażowania, pazura, tej woli zrobienia czegoś naprawdę niezwykłego i jedynego - tak mówił autor "Cesarza" podczas spotkania z dziennikarzami na seminarium reportażu w Kazimierzu Dolnym w 1992 roku. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Antoni Rokicki

Dom Kapuścińskiego - zamiast upamiętnienia jest ruina

- Zostały jakieś zgliszcza, fragment jednego narożnika, nadpalona ściana obita od wewnątrz styropianem, trochę zmurszałych desek. Nikt nie jest specjalnie zainteresowany przypomnieniem tego, że w tym domku przez dziesięć powojennych lat mieszkał i tworzył Ryszard Kapuściński - mówił w Dwójce dziennikarz Jakub Kowalski, który ostatnio poruszył w prasie temat zrujnowanego domu rodzinnego jednego z największych reporterów wszech czasów.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Dwójka Michał Szułdrzyński Warszawa

"Reporter z Pustola 16" - reportaż Antoniego Rokickiego

Reportaż z okazji odsłonięcia tablicy pamiątkowej przy ul. Pustola 16 na warszawskiej Woli, gdzie mieszkał Ryszard Kapuściński. Reporter żył z rodziną na osiedlu Ulrychów w latach: 1965-1988. Prawdopodobnie w tej domowej pracowni powstały książki, które zyskały popularność w wielu krajach na świecie, m.in.: "Cesarz", "Wojna futbolowa" czy "Szachinszach".
Zobacz więcej na temat:  reportaż Warszawa rocznica Antoni Rokicki

Reportaż o domu Kapuścińskiego - "Reporter z Pustola 16" [POSŁUCHAJ]

W budynku przy ul. Pustola 16 na warszawskiej Woli, w latach 1965-1988 mieszkał światowej sławy reportażysta Ryszard Kapuściński. Właśnie tam, w  domowej pracowni powstały książki, które przyniosły mu tak dużą popularność w wielu krajach, m.in. "Cesarz", "Wojna futbolowa" czy "Szachinszach". W poniedziałek, 20 czerwca, na budynku została odsłonięta pamiątkowa tablica. 
Zobacz więcej na temat:  Antoni Rokicki reportaż Warszawa wspomnienie Trójka

Czesław Czapliński i jego amerykański sen o fotografii

Czesław Czapliński (ur. w 1953 roku w Łodzi) to artysta fotograf, dziennikarz, autor książek i twórca filmów dokumentalnych. Jako 26-latek, zainspirowany dokonaniami amerykańskich fotografów, wyjechał do Nowego Jorku. Tam fotografował prezydentów USA oraz gwiazdy kina i wybiegu, takie jak Jane Fonda, Liza Minelli i Cindy Crawford, ale także polskie legendy, m.in. Ryszarda Kapuścińskiego i Jerzego Kosińskiego. 14 maja, w czasie Nocy Muzeów 2022, w Łodzi będzie można zobaczyć wystawę "Amerykański sen Czesława Czaplińskiego", na której znajdzie się przegląd prac artysty z lat 1982-2022.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michalina Szymborska KULTURA fotografia SZTUKA Stany Zjednoczone USA Nowy Jork wystawa muzeum