Kultura

Wieniec wszystkich świętych

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2010 12:26
Obraz Belliniego przepełnia muzyka aniołów, ale nie jest ona przeznaczona dla naszych uszu. Mogą ją usłyszeć tylko święci.
Audio

Obraz "Matka Boska z Dzieciątkiem" Giovanniego Belliniego został wykonany dla kościoła franciszkanów San Giobbe e Bernardino w Wenecji. Umieszczono go w ołtarzu, który pod względem architektonicznym stanowił niejako kontynuacją elementów architektury namalowanych przez Belliniego, co dawało iluzjonistyczny efekt perspektywicznej głębi. Ołtarz składał się z trzynastu poziomych tablic o zaokrąglonym szczycie. W 1815 roku obraz został przeniesiony do Gallerie dell'Accademia, a okrągłe zwieńczenie zostało ścięte.

Dr Grażyna Bastek – analizując to dzieło i umieszczając je w dziejach szesnastowiecznego malarstwa włoskiego – podkreślała niezwykle przemyślaną, znaczącą kompozycję obrazu.  – Postaci w obrazie są naturalnej wielkości, tworzą wokół tronu Marii jakby wieniec, układają się również jakby w piramidę – mówiła rozmówczyni Michała Montowskiego.

Po lewej stronie widzimy św. Franciszka, św. Jana Chrzciciela i starotestamentowego Hioba. Po prawej zaś św. Sebastiana, św. Dominika Guzmana oraz św. Ludwika z Tuluzy. Wstawiennictwa Hioba i Sebastiana wzywano w obliczu zagrożenia dżumą, stąd też łączy się powstanie tego obrazu z wielką zarazą z 1478 roku. Z kolei Jan Chrzciciel mógł być patronem nieznanego nam już dziś zleceniodawcy. U stóp Marii śpiewają, niesłyszalni dla ziemskich uszu, aniołowie.

– Ważna była tu symetria – mówiła dr Bastek – obraz jest symetryczny, ale asymetryczne jest tu światło: wpada ono z prawej strony, niczym naturalne światło od niewidocznego okna.

Aby wysłuchać całej rozmowy nt. obrazu Belliniego – niezwykłego przedstawienia "sacra conversatione", świętych obcowania – wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku "Wieniec wszystkich świętych" w boksie Posłuchaj po prawej stronie.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Jacopo Tintoretto "Wykradzenie ciała Świętego Marka"

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2010 12:20
O jednym z weneckich obrazów włoskiego malarza z XVI w. Michał Montowski rozmawiał z dr Grażyną Bastek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najdziwniejszy malarz świata

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2010 10:00
- Tintoretto był malarzem, który nie miał jakichkolwiek oporów przed malowaniem dziwacznych scen, wiele z nich wymyślał – mówi dr Grażyna Bastek.
rozwiń zwiń