Polskie Radio
Section05
piramidy

"Popularyzacja dziedzictwa archeologicznego". Trwają Europejskie Dni Archeologii

Wystawy, pikniki, sesje naukowe i pokazy przybliżające dziedzictwo archeologiczne szerszej publiczności. W piątek (16.06) rozpoczęły się Europejskie Dni Archeologii, które są okazją do odkrywania tajemnic przeszłości, poznawania historii oraz eksplorowania dziedzictwa kulturowego. Polskie Radio objęło nad wydarzeniem patronat medialny.  
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka archeologia Narodowy Instytut Dziedzictwa piramidy zabytki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Cud starożytnej architektury. Jakie tajemnice skrywa piramida Cheopsa?

Kilka dni temu świat obiegła sensacyjnie brzmiąca informacja o odkryciu w piramidzie Cheopsa nieznanego dotąd korytarza, który został zlokalizowany tuż nad oryginalnym wejściem do piramidy. Egiptolodzy studzą jednak entuzjazm, uważając pustą przestrzeń za celowy zabieg konstrukcyjny, który miał zmniejszać nacisk wyżej położonych kamieni.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka piramidy starożytność archeologia Egipt

Piramidy finansowe wciąż mają się dobrze. Sprawdź, jak nie stracić pieniędzy na "niezwykle atrakcyjnej" inwestycji

Zawsze zaczyna się tak samo: wyjątkowa inwestycja, gwarantująca krociowe zyski. I nie ma znaczenia, że piramidy finansowe są nielegalne, a na końcu winowajcy są osądzeni. Zawsze bowiem niedoszłym inwestorom pozostaje ruina finansowa, niedowierzanie i... wstyd. Nigdy bowiem nie zdarzyło się, by – poza pomysłodawcą "przekrętu" – ktokolwiek na tym zarobił. Jak się ustrzec czyhającego niebezpieczeństwa? Sposobów jest wiele.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse osobiste piramidy finanse UOKiK oszustwa

Najstarsze egipskie papirusy

Najstarsze znane dotąd egipskie papirusy pochodzą z czasów panowania faraona Cheopsa, tj. z 26. stulecia p.n.e. Ich odkrywcą jest francuski badacz - prof. Pierre Tallet z paryskiej Sorbony. Kilka lat temu natrafił on na pozostałości instalacji portowych nad Morzem Czerwonym i na 30 skalnych korytarzy, które pełniły role magazynów. W tych to właśnie podziemnych galeriach odnaleziono setki fragmentów papirusów.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka NAUKA archeologia piramidy Egipt

Co Polacy wiedzą na temat Egiptu?

Na konferencji naukowej "Egipt wczoraj i dziś" zoprezentowano najciekawsze, często niepublikowane badania naukowe. Odkrycia rzucają nowe światło na ten kraj. Gośćmi audycji Zdziwienie Tygodnia były: prof. Ewa Machut-Mendecka z katedry Arabistyki i Islamistyki Wydziału Orientalistycznego UW i dr Teodozja Rzeuska, dyrektor Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Egipt piramidy historyczni władcy archeologia