Polskie Radio
Section05
Wenecja

Bilety wstępu do Wenecji. Ile kosztują i kto musi je nabyć?

Od połowy stycznia tego roku turyści marzący o wizycie w Wenecji powinni zarejestrować się na specjalnej stronie, by wykupić tam bilet wstępu do miasta. Przepustką będzie wygenerowany kod QR, który umożliwi turystom zwiedzanie zabytków położonych w historycznym centrum Wenecji. Ile kosztuje taki bilet wstępu, kto musi go kupić, kto będzie bilety sprawdzał i wreszcie - co o tym pomyśle sądzą mieszkańcy Wenecji?
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka Wenecja turystyka podróże społeczeństwo

Biennale w Wenecji. "Jestem całkowicie gotowa do realizacji tego projektu"

- Byłaby to ogromna szkoda dla Polski nie realizować żadnego projektu. Takie rzeczy dzieją się w radykalnych sytuacjach. Dwa lata temu np. kuratorzy Pawilonu Rosyjskiego w Wenecji, ze względu na inwazję ich kraju na Ukrainę zdecydowali, że w takich warunkach sztuka nie może być pokazywana, bo może być użyta jako dodatkowy oręż. Mój projekt jest orężem w tej walce obronnej - mówiła w Dwójce Marta Czyż, kuratorka projektu "Powtarzajcie za mną II".
Zobacz więcej na temat:  SZTUKA Wenecja Biennale w Wenecji Dwójka KULTURA wystawa Paweł Siwek sztuka współczesna Marta Czyż

"Tych wspaniałości nie widział nikt przede mną". Galileusz ogląda kosmos przez teleskop

Wbrew legendom Galileusz nie wynalazł teleskopu, nie był też pierwszym, który użył tego przyrządu do obserwacji astronomicznych i z jego pomocą odkrył nowe zjawiska na niebie - jednak jako pierwszy w historii opublikował wyniki swoich badań i opisał je zupełnie nowym stylem: zwięzłym i rzeczowym, a przy tym zrozumiałym dla każdego (o ile znał łacinę).
Zobacz więcej na temat:  Galileo Galilei HISTORIA Wenecja Włochy Padwa astronomia NAUKA odkrywcy matematyka Kościół Kościół katolicki układ słoneczny księżyc wynalazek wynalazcy

80. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji. Kontrowersje wokół Polańskiego i Allena

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji w tym roku odbywa się po raz 80. Wyjątkowy jubileusz sprawia, że jest tym samym najstarszą tego typu imprezą na świecie. Wraz z festiwalami w Berlinie i Cannes tworzy "wielką trójcę europejską", należąc zarazem do ekskluzywnej grupy najważniejszych festiwali filmowych na świecie. W tym roku, z powodu strajku, zabrakło na nim hollywoodzkich gwiazd, ale skandali i protestów – nie.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM festiwal filmowy Wenecja Woody Allen Roman Polański premiera Monika Suszek Michał Żołądkowski Trójka

Europejskie miasta ograniczają ruch turystów. Dlaczego decydują się na takie zmiany?

Wenecja, Amsterdam, Barcelona i inne europejskie miasta, które są bardzo popularne wśród turystów, próbują bronić się przed zbyt dużym napływem zagranicznych gości. - Miasta cieszą się z tych turystów, którzy nie tylko przechodzą przez miasto i wychodzą z niego, ale również zostają i nocują - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Adam Karpiński, ekspert ds. turystyki z Uczelni WSB Merito.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Magdalena Skajewska Europa Amsterdam turystyka Wenecja

Lech Majewski: Wenecja otworzyła mi oczy na piękno

- Przyszedłem na świat w Katowicach, to jest moje miasto rodzinne, natomiast duchowo narodziłem się w Wenecji. Od dzieciństwa spędzałem tam swoje wakacje, gdyż mój wujek był wykładowcą w weneckim konserwatorium. To były czasy, gdy z kraju nie wypuszczano rodziców razem, więc zwykle z mamą spędzałem tam piękne chwile, potem jeździłem już tam sam - mówił o Wenecji reżyser, pisarz i malarz Lech Majewski.
Zobacz więcej na temat:  Wenecja Dwójka Jakub Jamrozek Roch Siciński turystyka Włochy Lech Majewski