Polskie Radio
Section05
Wenecja

78. Festiwal Filmowy w Wenecji: podsumowanie przed werdyktem

Festiwal Filmowy w Wenecji to jedno z najważniejszych wydarzeń na filmowo-festiwalowej mapie świata. Odbywająca się w niezwykłej scenerii miasta na wodzie zawsze przyciąga swoim klimatem i prestiżem największe gwiazdy i tysiące wielbicieli kina. Warto pamiętać, że w programie głównym konkursu była także polska produkcja: "Żeby nie było śladów" Jana P. Matuszyńskiego. O tym, co się działo w Wenecji, z krytykiem filmowym Kubą Armatą rozmawiał jeszcze przed ogłoszeniem werdyktu Ryszard Jaźwiński.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński festiwal filmowy Wenecja KULTURA Trójka

Rusza festiwal filmowy w Wenecji. "Żeby nie było śladów" Jana Pawła Matuszyńskiego powalczy o Złotego Lwa

Rozpoczyna się 78. festiwal filmowy w Wenecji. W konkursie głównym wystartuje polski film "Żeby nie było śladów" Jana Pawła Matuszyńskiego o zamordowaniu przez milicję w czasie stanu wojennego maturzysty Grzegorza Przemyka. Dyrektor festiwalu Alberto Barbera powiedział, że konkurs będzie walką filmów włoskich z produkcjami największych wytwórni Hollywoodu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Włochy Wenecja FILM aktorzy

''Biznesowo to po prostu szaleństwo dla portu''. Wenecja bez wycieczkowców

Kiedy pierwszy statek wycieczkowy od początku pandemii przepłynął przez Lagunę Wenecką w zeszłym miesiącu, setki ludzi zebrało się na lądzie i małych łodziach w proteście. Kilka tygodni później, rząd przychylił się do postulatów protestujących ogłaszając, że aby chronić ekosystem i dziedzictwo Wenecji, statki wycieczkowe będą miały zakaz wstępu na lagunę od 1 sierpnia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA COVID-19 Włochy Wenecja statek

Jest porozumienie ws. opodatkowania międzynarodowych koncernów. Spory toczyły się od 10 lat

W Wenecji, na spotkaniu ministrów finansów grupy G20 najpotężniejszych ekonomicznie krajów świata osiągnięto porozumienie w sprawie opodatkowania międzynarodowych koncernów. W obradach udział wzięli również prezesi banków centralnych i delegacje z kilkudziesięciu innych krajów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Joe Biden G20 Europa Wenecja polityka zagraniczna USA ekonomia Piotr Kowalczuk