Kultura

"Ida"

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2015 14:40
Uhonorowana wieloma prestiżowymi nagrodami "Ida" zdobyła Oscara dla Najlepszego filmu nieanglojęzycznego.
Audio
  • Cztery nominacje do Oscara dla polskich filmów - relacja Marka Wałkuskiego (IAR)
Kadr z filmu Ida
Kadr z filmu "Ida"Foto: materiały prasowe

Nominacje w kategoriach: Najlepszy film nieanglojęzyczny i Najlepsze zdjęcia

Reżyseria: Paweł Pawlikowski

Scenariusz: Paweł Pawlikowski, Rebecca Lenkiewicz

Premiera: 25 października 2013 (Polska), 30 sierpnia 2013 (świat)

Czytaj więcej o filmie "Ida" >>>

Akcja "Idy", wyreżyserowanej przez Pawła Pawlikowskiego, toczy się na początku lat 60. XX w. Anna, młoda nowicjuszka, sierota wychowywana w zakonie (w tej roli debiutująca na dużym ekranie Agata Trzebuchowska) przed złożeniem ślubów poznaje Wandę Gruz (gra ją Agata Kulesza), swoją jedyną krewną. Od Wandy, która jest jej ciotką, dziewczyna dowiaduje się, że jest Żydówką i że naprawdę nie nazywa się Anna, lecz Ida Lebenstein. Poznaje następnie tragiczną historię swoich rodziców, zamordowanych podczas wojny. Konfrontacja z przeszłością staje się dla przyszłej zakonnicy próbą wiary.

OSCARY 2015 - zobacz serwis specjalny >>>

"Ida", do której zdjęcia powstawały m.in. w Łodzi, jest koprodukcją zrealizowaną przez studia Opus Film i Phoenix Film we współpracy z Portobello Pictures, Phoenix Film Polska i Canal+ Polska. Produkcję dofinansowały m.in. Polski Instytut Sztuki Filmowej i Duński Instytut Filmowy.

Twórcy nominowanych filmów w radiowej Jedynce. "Niespodzianki będą do końca"

Film Pawlikowskiego obejrzało już blisko 500 tysięcy widzów we Francji, ponad 100 tysięcy widzów we Włoszech oraz po kilkadziesiąt tysięcy w Hiszpanii, Holandii, Wielkiej Brytanii. W Stanach Zjednoczonych "Ida" zgromadziła przed kinowymi ekranami ponad 460 tysięcy widzów - zdecydowanie więcej niż w Polsce.

"Ida" nominowana była do wielu prestiżowych nagród filmowych i zdobyła ponad 20 statuetek. Wśród nich są m.in.: nagroda LUX Parlamentu Europejskiego, nagrody BAFTA dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego i za zdjęcia, nagroda Goya dla najlepszego filmu europejskiego i Europejskie Nagrody Filmowe za reżyserię, scenariusz, zdjęcia, dla najlepszego filmu oraz nagrodę publiczności.

IAR, PAP, bk

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Reżyser "Idy": jestem stąd, tu mogę robić kino, w które wierzę

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2015 01:00
Niedawno nagroda BAFTA, teraz Oscar! To jest rok "Idy" i polskiego filmu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

BAFTA - kolejny sukces "Idy"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2015 09:54
"Ida" została uhonorowana nagrodą Brytyjskiej Akademii Sztuki Filmowej i Telewizyjnej w kategorii: najlepszy film nieanglojęzyczny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Noc Oscarowa w Polskim Radiu. Śledź z nami rozdanie najważniejszych nagród filmowych

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2015 23:36
Największe wydarzenie świata filmu już tej nocy. O godzinie 1.55 polskiego czasu rozpocznie się uroczyste wręczenie nagród, a relację na żywo będzie można śledzić na stronie PolskieRadio.pl.
rozwiń zwiń