Pekin 2015

Pekin 2015: Chińczycy wszystko wiedzą lepiej i zaliczają kolejne wpadki

25.08.2015 11:09
Organizację letnich igrzysk olimpijskich w Pekinie w 2008 roku wszyscy ocenili wysoko. W lekkoatletycznych mistrzostwach świata, które od soboty trwają w stolicy Chin, jest inaczej, a gospodarze zanotowali już kilka wpadek.
W poniedziałkowej porannej sesji w eliminacjach walczyły panie w skoku o tyczce
W poniedziałkowej porannej sesji w eliminacjach walczyły panie w skoku o tyczce Foto: EPA/DIEGO AZUBEL
Serwis specjalny
Gorazdowski Pekin stadion 1200 4.jpg
Pekin 2015

Rywalizacja sportowa zaczęła się od kuriozalnej sytuacji w męskim maratonie. Zawodnicy na ostatnie 100 m wbiegali na stadion. Nie wiedzieli jednak, że mają do pokonania zaledwie jedną prostą. Na linii mety nikt nie stał, więc... biegli dalej. Niektórzy zatrzymywali się dopiero 200 m za "kreską". Często dopiero wówczas, gdy ktoś z fotografów lub startujących w innych konkurencjach krzyknął, że niepotrzebnie nadal biegną. A sędziowie? Stali w cieniu i obserwowali co się dzieje.

Po finale 100 m, kiedy Usain Bolt robił na stadionie rundę honorową po zwycięstwie nad Amerykaninem Justinem Gatlinem, nagle na płycie pojawił się młody Chińczyk i biegł obok mistrza świata. Zdziwiony był sam Jamajczyk, który spojrzał na niego i nie wiedział, co ma zrobić.

Każdy kibic może poruszać się po całym obszarze stadionu. Dlatego też bez trudu dostaje się do strefy dziennikarzy, która roi się od przypadkowych osób.

Przedstawiciele mediów także nie mają łatwo, bowiem na trybunie prasowej nie ma podziału miejsc, jak zazwyczaj na wielkich imprezach i obowiązuje zasada kto pierwszy, ten lepszy.

- Chińczycy wszystko wiedzą lepiej. Trudno ich przekonać do jakichkolwiek zmian, czy do tego, by korzystać ze sprawdzonych metod. Nie pozwolili nawet, by w tzw. strefie mieszanej było więcej ludzi pracujących od lat przy takich imprezach niż dwie. Współpraca jest trudna – przyznał jeden z przedstawicieli światowej federacji lekkoatletycznej (IAAF).

Narzekają też sportowcy. Zwłaszcza na jedzenie. - Marzy mi się już kotlet z bigosem i dobrą surówką – przyznał brązowy medalista w rzucie młotem Wojciech Nowicki, a mistrz globu w tej konkurencji Paweł Fajdek dodał. - Przez te cztery dni mojego pobytu tutaj straciłem wszystkie siły. Ciągle dostajemy rozgotowany makaron i mięso bez smaku.

Nieprzyjemną przygodę z kontrolą dopingową miała Renata Pliś. Po eliminacyjnym biegu na 1500 m spędziła na niej... cztery godziny. Oddawała próbki moczu, ale te się nie podobały.

- Raz było tego za mało, za chwilę za mało gęste i ciągle coś. Nie pozwolono jej gdziekolwiek wyjść, nie podano niczego do jedzenia. Do wieczora była tylko o śniadaniu. To strasznie ją osłabiło i w półfinale nie miała już z czego wykrzesać więcej sił – tłumaczył jej trener Zbigniew Król.

Mistrzostwa świata w Pekinie potrwają do niedzieli. Polacy dotychczas wywalczyli cztery medale. Oprócz młociarzy, dwa brązowe zdobyli tyczkarze Paweł Wojciechowski i Piotr Lisek.

ah

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polskie Radio na lekkoatletycznych mistrzostwach świata w Pekinie

30.08.2015 13:10
W dniach 22-30 sierpnia w Pekinie odbędą się mistrzostwa świata w lekkiej atletyce. Będzie to 15. edycja imprezy. Zapraszamy na relacje z tego wydarzenia na antenach i portalu Polskiego Radia.
Dziennikarze Polskiego Radia. Od lewej: Cezary Gurjew (Jedynka), Rafał Bała (Jedynka), Tomasz Gorazdowski (Trójka)
Dziennikarze Polskiego Radia. Od lewej: Cezary Gurjew (Jedynka), Rafał Bała (Jedynka), Tomasz Gorazdowski (Trójka)Foto: PolskieRadio.pl
Posłuchaj
06'04 Relacja z pierwszego dnia lekkoatletycznych mistrzostw świata w Pekinie (Kronika Sportowa/Jedynka)
07'28 Relacja z drugiego dnia lekkoatletycznych mistrzostw świata w Pekinie (Kronika Sportowa/Jedynka)
10'43 Relacja Tomasza Gorazdowskiego z mistrzostw świata w Pekinie w Trzeciej Stronie Medalu (Trójka)
05'35 Relacja z trzeciego dnia lekkoatletycznych mistrzostw świata w Pekinie (Kronika Sportowa/Jedynka)
04'26 Relacja z czwartego dnia lekkoatletycznych mistrzostw świata w Pekinie (Kronika Sportowa/Jedynka)
06'49 Relacja z piątego dnia lekkoatletycznych mistrzostw świata w Pekinie (Kronika Sportowa/Jedynka)
03'23 Rafał Bała konkurs rzutu młotem, w którym zwyciężyła Anita Włodarczyk komentował wraz z Krzysztofem Kaliszewskim, trenerem mistrzyni (PR1)
06'00 Cezary Gurjew i Rafał Bała o wydarzeniach w szóstym dniu lekkoatletycznych mistrzostw świata w Pekinie (Kronika Sportowa/Jedynka))
07'27 Tomasz Gorazdowski podsumowuje szósty dzień rywalizacji w Pekinie (Trójka)
03'29 Cezary Gurjew i Rafał Bała o wydarzeniach w siódmym dniu lekkoatletycznych mistrzostw świata w Pekinie (Kronika Sportowa/Jedynka)
04'20 Relacja z ósmego dnia lekkoatletycznych mistrzostw świata w Pekinie (Kronika Sportowa/Jedynka)
więcej

W stolicy Chin nie zabraknie dziennikarzy sportowych Polskiego Radia. Dla radiowej Jedynki zawody relacjonować będą Cezary Gurjew i Rafał Bała, a dla radiowej Trójki - Tomasz Gorazdowski.

Cezary Gurjew w Pekinie będzie komentował zmagania lekkoatletów:

Rafał Bała będzie bardzo blisko polskiej ekipy dzięki czemu możemy liczyć na gorące wywiady z zawodnikami:

Tomasz Gorazdowski będzie kontrolował wydarzenia w "Ptasim Gnieździe", ale to co się wydarzy poza stadionem także nie umknie uwadze redaktora:

Specjalnie z okazji lekkoatletycznych mistrzostw świata w Pekinie powstał też specjalny serwis na portalu Polskiego Radia - Pekin 2015. Można na nim znaleźć wszystkie informacje związane z zawodami w tym - historię lekkoatletycznych mistrzostw świata, czy opis Stadionu Narodowego w Pekinie.

Na naszych stronach znajdują się też oczywiście najświeższe informacje na temat Polaków biorących udział w zawodach. Serwis uzupełnia tabela z klasyfikacją medalową, a także galerie zdjęć z imprezy w stolicy Chin. Od pierwszego do ostatniego dnia mistrzostw zapraszamy również do śledzenia dnia na żywo ze zmagań w Pekinie.

Serwis specjalny
stadion Pekin 1200 F.jpg

Nie zabraknie też podsumowań komentatorów sportowych Polskiego Radia, czy ich wejść na żywo z anten. Dodatkowo użytkownicy strony mają możliwość śledzenia wiadomości publikowanych na portalu społecznościowym Twitter (#‎Beijing2015), dotyczących zawodów.

Lekkoatletyczne mistrzostwa świata pierwszy raz w historii odbędą się w Chinach, a czwarty raz gospodarzem tych zawodów będzie kraj azjatycki. Pekin gościł już dużą imprezę lekkoatletyczną - w 2006 odbyły się tutaj mistrzostwa świata juniorów.

Komentatorzy Polskiego Radia zasiądą na Stadionie Narodowym w Pekinie, zwanym też "Ptasim Gniazdem", który był główną areną olimpijską letnich igrzysk w 2008 roku. Odbyły się tu wszystkie konkurencje lekkoatletyczne oraz ceremonie otwarcia i zamknięcia igrzysk olimpijskich.

Podczas igrzysk olimpijskich stadion pomieścił 91 000 widzów. Po ich zakończeniu liczba miejsc została zredukowana do 80 000. Stadion ma 330 m długości, 220 m szerokości i 69,2 m wysokości. Budowla zajmuje powierzchnię 258 000 m². Powierzchnia użytkowa wynosi natomiast 204 000 m². Do budowy stadionu zużyto 36 km stali o łącznej wadze 45 000 ton. Koszt przedsięwzięcia wyniósł 3,5 mld ¥ (ok. 423 mln dolarów).

PROGRAM MISTRZOSTW - PEKIN 2015

Plan wejść antenowych z mistrzostw świata w Pekinie w radiowej Jedynce (22-30 sierpnia):

23 sierpnia - niedziela

12.30 - Początek finału rzutu młotem z udziałem m.in. Pawła Fajdka

13.30 - Początek finału pchnięcia kulą z udziałem m.in. Tomasza Majewskiego
Między 14.00-15.00 biegi półfinałowe na 800 metrów (Kszczot, Lewandowski, Kuciapski), a także półfinały na 1500 metrów (Cichocka, Pliś, Ennaoui)

24 sierpnia - poniedziałek

13.05 -
Początek finałowego konkursu tyczkarzy ew. z udziałem (Lisek, Sobera, Wojciechowski)

15.15 - Początek finałowego biegu na 3000 metrów z przeszkodami

15.45 -  Finał biegu na 100 metrów kobiet

25 sierpnia-wtorek

14.25 - Finał biegu na 400 metrów przez płotki

14.35 - Finał biegu na 1500 metrów kobiet

14.55 - Finał biegu na 800 metrów mężczyzn

27 sierpnia-czwartek

13.00 - Początek finałowego konkursu rzutu młotem z udziałem m.in. Anity Włodarczyk

14.55 - Finał biegu na 200 metrów mężczyzn

28 sierpnia-piątek

15.00 -
Finał biegu na 200 kobiet

29 sierpnia-sobota

12.30 - Początek finałowego konkursu skoku wzwyż z udziałem m.in. Kamili Lićwinko

13.15 - Finał biegu na 800 metrów

13.50 - Początek finałowego konkursu rzutu dyskiem z udziałem m.in. Piotra Małachowskiego i Roberta Urbanka

14.50 - Finał biegu 4X100 metrów kobiet

15.10 - Finał biegu 4x100 metrów mężczyzn
                        
30 sierpnia-niedziela

14.05
- Finał biegu 4x400 metrów kobiet

14.25 - Finał biegu 4x400 metrów mężczyzn

Program 3 Polskiego Radia zmagania podczas mistrzostw relacjonować będzie rano w audycji Zapraszamy do Trójki - ranek (godz. 06.00-09.00), po południu w audycji Zapraszamy do Trójki - popołudnie (godz.16.00-19.00). Ponadto w audycji "Trzecia Strona Medalu" (23 i 30 sierpnia, godz. 17.00-19.00).

Marcin Nowak, Aneta Hołówek, wiki, PolskieRadio.pl

Czytaj także

Pekin 2015: płuca Usaina Bolta nie okazały się dla Chin najważniejsze

25.08.2015 09:00
- Za kilka dni, na Placu Tiananmen, największym na świecie, odbędzie się wieka parada wojskowa z okazji 70. rocznicy zwycięstwa nad Japonią. I na paradę, na pokazy lotnicze niebo ma być niebieskie - relacjonuje Tomasz Gorazdowski z radiowej Trójki, wysłannik Polskiego Radia na lekkoatletyczne mistrzostwa świata w Pekinie.
Usain Bolt na starcie biegu finałowego na setkę w Pekinie
Usain Bolt na starcie biegu finałowego na "setkę" w PekinieFoto: EPA/WU HONG
Posłuchaj
02'03 Tomasz Gorazdowski z Pekinu w Zapraszamy do Trójki - ranek
więcej

Serwis specjalny
Gorazdowski Pekin stadion 1200 4.jpg
Pekin 2015

A tak wszyscy narzekali na powietrze w Pekinie, tymczasem dziś za oknem znowu jasne błękitne niebo. Żadnego smogu i tak jest od samego początku mistrzostw świata. To nie przypadek. Niektóre fabryki pozamykano, samochodów jest znacznie mniej, wprowadzono restrykcje w poruszaniu się aut osobowych - jednego dnia jeżdżą te z parzystymi numerami na końcu tablicy rejestracyjnej, innego z nieparzystymi.

Nie chciało mi się do tej pory wierzyć, że tak wielkie ograniczenia wprowadzono z powodu tak niewielkiej jak na tak wielkie miasto imprezy. I miałem rację, bo to nie płuca Usaina Bolta okazały się najważniejsze. To nie o nie dbają aż tak bardzo organizatorzy. Te wszystkie zabiegi z powietrzem są z zupełnie innego powodu.

Za kilka dni, na Placu Tiananmen, największym na świecie, odbędzie się wieka parada wojskowa z okazji 70. rocznicy zwycięstwa nad Japonią. I na paradę, na pokazy lotnicze niebo ma być niebieskie. I nie ma dyskusji, nie ma rozmów. Ma być niebieskie, żeby w telewizji ładnie wyglądało.

Swoją drogą okazuje się jednak, że ze smogiem można walczyć skutecznie w mieście, w którym normalnie, przez trzy czwarte roku jakość powietrza jest gorsza niż najgorsza z możliwych. Niestety, tylko nie codziennie jest defilada.

Z Pekinu Tomasz Gorazdowski,

Tomasz Gorazdowski opisuje wydarzenia w "Ptasim Gnieździe", sprawdza także co się dzieje poza stadionem. Jego relacji można słuchać w Programie 3 Polskiego Radia  - rano w audycji Zapraszamy do Trójki - ranek (godz. 06.00-09.00), po południu w audycji Zapraszamy do Trójki - popołudnie (godz.16.00-19.00). Ponadto w audycji "Trzecia Strona Medalu" (23 i 30 sierpnia, godz. 17.00-19.00).

(ah)