X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Narodowe Czytanie 2015

Pracowity obserwator. Rodzina wspomina Bolesława Prusa

01.09.2015 12:00
– Starał się nie jeździć tramwajem czy dorożką, tylko spacerować. Chciał wszystko widzieć i słyszeć – opowiadała Wanda Ciszewska, siostrzenica Bolesława Prusa.
Portret Bolesława Prusa z 1890 r.
Portret Bolesława Prusa z 1890 r.Foto: wikimedia/cc
Posłuchaj
25'30 Swoje spotkania z Bolesławem Prusem wspominają siostrzenice pisarza i jego biograf Edward Kozikowski, a o życiu twórcy opowiadają prof. Ewa Paczoska i prof. Zygmunt Szweykowski (24.05.2007)
24'53 O życiu Bolesława Prusa opowiadają jego siostrzenica Wanda Ciszewska oraz literaturoznawca Tomasz Miłkowski (06.2002)
02'34 "Mieć 19 lat". O młodości Bolesława Prusa rozmawiają Piotr Dmitrowicz i Andrzej Sowa (2005)
08'17 O Bolesławie Prusie w stulecie jego śmierci opowiada Tadeusz Lewandowski. Audycja Anny Lisieckiej (15.05.2012)
więcej
Audio

Na początku XX w. Wanda Ciszewska i jej siostra Maria Bądzyńska mieszkały w Warszawie na pensji u rodziny. Co sobotę odwiedzały "wujka Prusa". W nagraniu z 1971 r. siostrzenice pisarza opisywały nie tylko wnętrze jego mieszkania i ubiór, lecz także podejście do twórczości.

– Wujek był bardzo zapracowany. W gabinecie spędzał całe dnie – powiedziała Wanda Ciszewska. Maria Bądzyńska dodała, że niekiedy podczas pisania powieści Prus nie pokazywał się przez dwa tygodnie. – Nikt wtedy nie mógł wejść do gabinetu poza ciocią, która przynosiła posiłki – opowiadała.

Twórca, który "ukrywał się" w pracowni, zrobił także wszystko, żeby zataić przed innymi swoją biografię. – To charakterystyczne dla całego pokolenia postyczniowego, tzw. pokolenia straconego – zauważyła prof. Ewa Paczoska, odnosząc się do udziału nastoletniego Głowackiego w powstaniu styczniowym.

Żyjący w latach 1845-1912 pisarz był zresztą zagadką już dla współczesnych. Prof. Ewa Paczoska przywołała relację lewicowego socjologa i pisarza Ludwika Krzywickiego. Spotkany kiedyś przezeń Prus schodził po schodach w nietypowy sposób - bokiem, twarzą do ściany, kurczowo ściskając poręcz. Miało to związek z pewnymi psychicznymi dolegliwościami twórcy.

Ławeczka Bolesława Prusa w Nałęczowie, upamiętniająca jego pobyty w tej miejscowości (fot. Janmad/wikimedia/cc) Ławeczka Bolesława Prusa w Nałęczowie, upamiętniająca jego pobyty w tej miejscowości (fot. Janmad/wikimedia/cc)

***

Tytuł audycji: Biografie niezwykłe

Prowadzi: Maria Olszewska

Goście: prof. Ewa Paczoska (historyk literatury)

Z nagrań archiwalnych: Wanda Ciszewska i Maria Bądzyńska (siostrzenice Bolesława Prusa), Zygmunt Szweykowski (historyk literatury), Edward Kozikowski (biograf Bolesława Prusa)

Data emisji: 24.05.2007

mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak