EURO 2016

Euro 2016: włoska klątwa przełamana. Niemcy "wystrzeleni na orbitę szczęścia"

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2016 09:11
Reprezentacja Niemiec awansowała do półfinału piłkarskich mistrzostw Europy pokonując Włochów w rzutach karnych 6-5. Internetowe wydania niemieckich gazet zwracają uwagę na dramatyczny przebieg ostatniej części meczu. Nie kryją też radości, że wreszcie "zrzucona została włoska klątwa".
  • Jerzy Engel podkreśla, że triumf nie przyszedł ekipie Joachima Loewa łatwo (IAR)
  • Komentarze niemieckiej prasy po meczu z Włochami zebrał Wojciech Szymański (IAR)
  • „To było niesamowite” - mówi o konkursie rzutów karnych w meczu Niemcy - Włochy były reprezentant Lesław Ćmikiewicz (IAR)
Radość niemieckich piłkarzy po wygranej w rzutach karnych
Radość niemieckich piłkarzy po wygranej w rzutach karnychFoto: PAP/EPA/VASSIL DONEV

Mistrzowie świata po raz pierwszy wygrali z Italią w dużym turnieju. "Zwycięstwo w kryminale rzutów karnych" - pisze "Bild". "Si,Si,Si złamaliśmy włoską klątwę" - podkreśla największy niemiecki tabloid.

"FAZ" zwraca uwagę, że rozstrzygnięcie nastąpiło dopiero po 18 rzutach karnych. "Niemcy w półfinale; niemiecko-włoska historia futbolu jest bogatsza o dramat. Po 18 karnych Niemcy przezwyciężyli traumę włoską i weszli do półfinału".

Zdaniem "Die Welt" drużyna Joachima Loewa otworzyła nowy rozdział w niemiecko-włoskiej historii piłki nożnej. "Rozstrzygnięcie w karnych. Przekleństwo, które prześladowało nas od dziesięcioleci, zostało złamane: Niemcy wreszcie wygrali z Włochami".

"Sueddeutsche Zeitung": "Włochy wreszcie pokonane. Cóż za dramat! Osiemnastym rzutem karnym Jonas Hector wystrzelił niemiecką reprezentację na orbitę szczęścia".

"Tagesspiegel" pisze o "zwycięstwie w pojedynku z historią". "Niemiecka drużyna po raz pierwszy wygrała z Włochami w dużym turnieju. W dotychczasowych ośmiu meczach MŚ i ME Italia triumfowała czterokrotnie, tyle samo razy padł remis".

"Koelner Express" kreuje strzelca ostatniej decydującej jedenastki na bohatera. Podkreśla też, że niemiecki bramkarz Manuel Neuer miał nerwy ze stali.

„Wielka Italia, jaka szkoda. Karne, przeklęte karne” - pisze z kolei „La Gazzetta dello Sport” na swojej stronie internetowej. Dziennik uwypukla, że nie wystarczyło „wielkie włoskie serce”. Po pokonaniu Belgii i Hiszpanii - dodaje - reprezentacja pod wodzą Antonio Conte „uległa najlepszym ze wszystkich” po batalii trwającej 120 minut i po 18 karnych.

Sportowa gazeta zauważa zarazem, że Włosi wycisnęli z Niemców „siódme poty”. “Kończy się europejskie marzenie i przełamane zostaje tabu” - stwierdza agencja Ansa, ale jednocześnie kładzie nacisk na to, że Azzurri dobrze grali.

W ciągu dwóch godzin i w rezultacie karnych przerwana została nieoczekiwana dobra europejska passa reprezentacji Italii i „pół wieku piłkarskiej psychologicznej uległości Niemców przed Włochami” - podsumowuje agencja. Przypomina, że tyle czasu, po ośmiu porażkach Niemcy potrzebowali, aby pokonać swych rywali. Zrobili to według sprawozdawcy Ansy w sposób „najbardziej brutalny, prawdziwy i nieubłagany”, a do tego po serii błędów przy karnych.

ps

aby dodać komentarz
brak

W ćwierćfinale Euro 2016 zmierzyli się główni faworyci do końcowego triumfu, czyli Niemcy z Włochami. Spotkanie rozstrzygnęły dopiero rzuty karne. Po serii "jedenastek" awansowali podopieczni Joachima Loewa.
Zacięta walka Niemców z Włochami w ćwierćfinale Euro 2016
Zacięta walka Niemców z Włochami w ćwierćfinale Euro 2016Foto: EPA/ARMANDO BABANI
48'05 Studio Euro 2016 w Jedynce - pierwsza połowa meczu Niemcy - Włochy (PR1)
52'12 Studio Euro 2016 w Jedynce - druga połowa meczu Niemcy - Włochy (PR1).mp3
03'03 Studio Euro 2016 w Jedynce - dogrywka Niemcy - Włochy (PR1)
więcej

Włosi to jeden z najbardziej niewygodnych rywali dla reprezentacji Niemiec. Obie drużyny dotychczas grały ze sobą 30 razy, bilans przemawia na korzyść "Squadra Azzurra" - 14 zwycięstw, przy siedmiu wygranych Niemców. "Die Mannschaft" przy tym nigdy nie pokonała Włochów na poziomie mistrzostw świata czy Europy.

Faworytami tego ćwierćfinału byli jednak podopieczni Joachima Loewa, imponujący formą w ostatnich meczach. Bardzo skuteczna gra, świetna organizacja przede wszystkim w ofensywie, wysoka forma liderów - brak Niemców w finale mógłby zostać potraktowany jako duża niespodzianka.

Jednak zawodnicy z Półwyspu Apenińskiego zadziwili wszystkich znakomitym przygotowaniem taktycznym, żelazną defensywą, piorunującymi kontratakami. Podczas gdy wielu nie wierzyło w drużynę Antonio Conte, pozbawioną gwiazd i przetrzebioną kontuzjami, były trener Juventusu zagrał na nosie wszystkim krytykom.

Ostatecznie wygrali jednak Niemcy. W normalnym czasie gry był remis 1:1 (0:0), dogrywka nie przyniosła goli. Niemcy prowadzili od 65. minuty po golu Mesuta Oezila, wyrównał z rzutu karnego w 78. minucie Leonardo Bonucci.

W półfinale Niemcy zagrają ze zwycięzcą niedzielnego spotkania Francji z Islandią.

Ćwierćfinał: Niemcy - Włochy 1:1 (1:1, 0:0), karne 6-5.

Bramki: 1:0 Mesut Oezil (65), 1:1 Leonardo Bonucci (78-karny).

Żółta kartka - Niemcy: Mats Hummels, Bastian Schweinsteiger. Włochy: Stefano Sturaro, Mattia De Sciglio, Marco Parolo, Graziano Pelle, Emanuele Giaccherini.

Sędzia: Viktor Kassai (Węgry). Widzów 42 000.

Niemcy: Manuel Neuer - Benedikt Hoewedes, Jerome Boateng, Mats Hummels, Jonas Hector - Joshua Kimmich, Sami Khedira (16. Bastian Schweinsteiger), Toni Kroos, Mesut Oezil - Thomas Mueller, Mario Gomez (72. Julian Draxler).

Włochy: Gianluigi Buffon - Andrea Barzagli, Leonardo Bonucci, Giorgio Chiellini (120+1. Simone Zaza) - Alessandro Florenzi (87. Matteo Darmian), Marco Parolo, Stefano Sturaro, Emanuele Giaccherini, Mattia De Sciglio - Eder (108. Lorenzo Insigne), Graziano Pelle

man, PAP, IAR

RELACJA NA ŻYWO:

NIEMCY - Włochy 6:5 - Jonas Hector pod rękami Buffona! KONIEC!

Niemcy - Włochy 5:5 - Matteo Darmian nie trafia! Broni Neuer!

Niemcy - Włochy 5:5 - Boateng strzela.

Niemcy - Włochy 4:5 - De Sciglio od poprzeczki!

Niemcy - Włochy 4:4 - Przy słupku Joshua Kimmich.

Niemcy - Włochy 3:4 - Pewnie Marco Parolo.

Niemcy - Włochy 3:3 - Mats Hummels strzela, po ręce Buffona.

Niemcy - Włochy 2:3 - Emmanuele Giaccherini pewnie, w środek bramki.

Niemcy - Włochy 2:2 - Bastian Schweinsteiger nad bramką!

Niemcy - Włochy 2:2 - Fenomenalnie strzał Leonardo Bonucciego broni Neuer!

Niemcy - Włochy 2:2 - Mocne uderzenie Juliana Draxlera.

Niemcy - Włochy 1:2 - Ależ fatalnie Graziano Pelle! Piłka pół metra obok słupka!

Niemcy - Włochy 1:2 - W słupek Mesut Oezil!

Niemcy - Włochy 1:2 - Pewnie strzela Andrea Barzagli.

Niemcy - Włochy 1:1 - Fatalnie strzela Thomas Mueller! Broni Buffon!

Niemcy - Włochy 1:1 - Nad bramką Simone Zaza! Marnuje ten rzut karny!

Niemcy - Włochy 1:1 - Mocne uderzenie w górny róg Toniego Krossa!

Niemcy - Włochy 0:1 - Pewny strzał Lorenzo Insigne!

120 min - Żadna drużyna w historii mistrzostw Europy nie grała konkursów rzutów karnych częściej, niż Włosi

120+1 min - Koniec! Rzuty Karne!

120 min - Chielliniego zmienia Simone Zaza

119 min - Mocny strzał Oezila sprzed pola karnego, ale wprost w Buffona

117 min - Dośrodkowanie Hummelsa ląduje w rękawicach Buffona

113 min - Dobrze odnalazł się w polu karnym Insigne, mocno uderzył z ostrego konta - prosto w ręce Neuera!

112 min - Żółta kartka dla Schweinsteigera

109 min - Świetna kontra Niemców! Trzech na dwóch wyszli teraz podopieczni Loewa, Draxler zagrał na prawo do Muellera, niestety za mocno

108 min - Na boisko wchodzi Insigne - zmienia Edera

107 min - Przed szansą Draxler! Piłka po dośrodkowaniu ląduje na jego nodze, po odbiciu piłki przez Barzagliego. Stojąc jednak plecami do bramki, uderzył wysoko nad poprzeczką

106 min - Ruszamy z drugą połową

105 min - Koniec pierwszej części dogrywki

102 min - Żółta kartka dla Giaccheriniego

101 min - Strzelał tym razem Boateng, ale znów niecelnie

100 min - Uderzał z dystansu Mueller, ale znowy blokują obrońcy

96 min - Antonio Conte na krawędzi

95 min - Dośrodkowanie Darmiana z prawego skrzydła zablokowane. Wciąż utrzymują się przy piłce Włosi

94 min - Wysokie tempo na początku dogrywki. Widać, że oba zespoły chcą uniknąć rzutów karnych

92 min - Żółta kartka dla Graziano Pelle - nie zagra w następnym meczu

91 min - Ruszamy!

90+3 min - Koniec regulaminowego czasu gry! Będziemy mieli dogrywkę!

90+1 min - Sędzia dolicza 3 minuty

90 min - Żółta kartka dla Hummelsa - nie zagra w następnym meczu

89 min - Złamał do środka De Sciglio i mocno uderzył - obok słupka bramki Neuera!

87 min - Florenziego zmienia Matteo Darmian

86 min - Karny strzelony przez Bonucciego był jego pierwszym w karierze

84 min - Teraz to Włosi atakują. Wymiana ciosów - widać, że oba zespoły chcą rozstrzygnąć losy meczu w regulaminowym czasie gry.

81 min - Groźna kontra Włochów! Niewiele myli się Pelle po błyszkawicznej akcji. Rzut rożny

77 min - GOOOOOL!! Bonucci się nie myli!

76 min - Rzut karny! Ręką zagrywa w polu karnym Boateng!

74 min - Ależ miał akcję Pelle! Zbiegł na krótki słupek, mocno uderzył z pierwszej piłki - minimalnie niecelnie!

71 min - Schodzi Gomez - w jego miejsce Draxler

70 min - Chcą pójść za akcją Niemcy, naciskają Włochów. Italia w opałach!

68 min - Ależ akcja Gomeza! Przyjmuje piłkę na klatkę piersiową i uderza piętą z powietrza! Kapitalnie broni Buffon!

65 min - GOOOOL!!! Mesut Oezil!!!

62 min - Niecelny strzał Parolo sprzed pola karnego po krótkiej wymianie z Ederem

60 min - Obraz gry nie zmienia się. Oba zespoły nie chcą popełnić błędu, akcje przeprowadzają raczej skrzydłami. Pomocnicy asekurują obrońców, napastnicy uruchamiani sa jedynie długimi podaniami. Mało miejsca do rozegrania. Czyżby czekała nas dogrywka?

59 min - Żółta kartka również dla Parolo. Włosi zaczynają się podpalać. Zmęczenie?

57 min - Żółta kartka dla De Sciglio. Nie zagra w następnym meczu

56 min - Żółta kartka dla Stefano Sturaro

54 min - Ależ akcja Muellera! Zostawia mu piłkę w polu karnym Gomez, mocne uderzenie, strzał w ekwilibrystyczny sposób blokuje Florenzi!

52 min - Dobre dośrodkowanie z prawej strony Kimmicha, ale piłkę na rzut rożny wybija Barzagli

47 min - Niemcy mają problemy z lewym skrzydłem Włochów, gdzie dużo miejsca ma De Sciglio - dwie akcje jego stroną, ale Niemcy bez problemu radzą sobie z dośrodkowaniami

46 min - Gwizdek sędziego! Zaczynamy drugą połowę

45 min - Jak będzie po przerwie?

45 min - Statystyki do przerwy

45+1 min - Koniec pierwszej połowy. Narazie bez bramek w Bordeaux.

45 min - Sędzia dolicza minutę

44 min - Ależ odpowiedź Włochów! Długie podanie na lewą stronę, płaskie dośrodkowanie, piła się odbija, zamyka akcję mocnym strzałem Sturaro! Piłka odbija się od obrońcy i wychodzi na rzut rożny. Duże szczęście Niemców!

42 min - Zamieszanie w polu karnym Włochów! Piła odbija się od zawodników po dośrodkowaniu, ląduje na nodze Muellera, ale ten uderza za lekko - wyłapuje Buffon

40 min - Dośrodkowanie Kimmicha z głębi pola, wbiega Gomez, uderza głową - wysoko nad bramką!

37 min - Ryzyko Neuera - wybiega przed własne pole karne uprzedzając Edera. Umiejętnie wybija piłkę daleko od bramki

36 min - Oba zespoły doskonale realizują taktyczne założenia

32 min - Wielka klasa, jeśli chodzi o rozgrywanie

31 min - Oskrzydlająca akcja De Sciglio, płaskie dośrodkowanie, ale wyjaśnia w ostatniej chwili Boateng

28 min - Niemcy wciąż przeważają, wymieniają dużo podań, przenoszą ciężar gry to na jedną, to na drugą stronę. Starają się przyspieszać na trzydziestym metrze przed bramką Buffona, ale tam nie do sforsowania jest blok obronny Włochów. Prawdziwy pokaz klasy trójki z Juventusu - Chielliniego, Barzagliego i Bonucciego

27 min - Dośrodkowanie Hummelsa wprost na głowę Schweinsteigera, ten umieszcza piłkę w siatce, ale fauluje przy tym De Sciglio! Sędzia odgwizduje przewinienie

24 min - Popularny "Schweini" wyrównuje rekord występów na wielkich turniejach

20 min - Dośrodkowanie Hectora z lewej strony, było groźnie. Włosi wybijają. Coraz głębiej cofa się defensywa "Squadra Azzurra"

19 min - Podopieczni Loewa umiejętnie utrudniają rozegranie Włochom. Wysoki pressing, czterech, pięciu piłkarzy na połowie rywala - Włosi na razie ograniczają się do długich podań

17 min - Póki co wzajemne wyczekiwanie

16 min - Na boisko wchodzi Bastian Schweinsteiger, zmieniając kontuzjowanego Khedirę

15 min - Pierwszy strzał Włochów. Florenzi ze skrzydła, po ziemi, ale zbyt lekko. Neuer wyłapuje bez problemu

14 min - Póki co czysty mecz, pomimo zaciętej walki

10 min - Niemcy panują, rozbijają kontrataki Włochów. Ci drudzy muszą poszukać trochę cierpliwości w rozegraniu

9 min - Atak pozycyjny Niemców, piłka wychodzi na rzut rożny. Krótkie rozegranie, Kimmich dośrodkowuje, ale piłka wędruje daleko od pola karnego

5 min - Długie podanie Parolo do Giaccheriniego, ten strzela, piłka wychodzi na rzut rożny. Krótkie rozegranie, piłka wedruje po obwodzie, zagranie na prawo - spalony

4 min - Pierwszy rzut rożny dla Włochów, krótko rozegrany, ale po zamieszaniu piłka wychodzi za bramkę Neuera

3 min - Joachim Loew gra va banque - na 3-5-2 Włochów odpowiada takim samym ustawieniem. Ależ gratka dla miłośników taktycznych zawiłości!

2 min - Niemcy w swoim stylu. Szybka wymiana podań, atak pozycyjny - Włosi za to cofnięci, czekają na odpowiedni moment

1 min - Rozpoczęli Niemcy

21.00 - Ruszyli!

20.58 - Bordeaux gotowe!

20.55 - Na trubunach nie mogło zabraknął Olivera Kahna

20.52 - Ustawienie Włochów

20.51 - Ustawienie Niemców

20.35 - Obie drużyny już w rozgrzewce

20.23 - Jaki wynik obstawia Ilkay Gundogan?

20.16 - Niemieccy kibice są pewni zwycięstwa

20.10 - To mecz, w którym krew, pot, łzy, a także emocjonalne i fizyczne aspekty będą napięte do granic możliwości - twierdzi kapitan Włochów, Gianluigi Buffon.

20.08 - Włoscy kibice już gotowi!

20.00 - ZAPRASZAMY NA RELACJĘ NA ŻYWO z meczu ćwierćfinałowego Euro 2016 Niemcy - Włochy