German Death Camps

Niemiecki dziennik pisze o "polskim obozie zagłady". Powstaje list protestacyjny

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2018 10:58
Niemiecki dziennik "Frankfurter Neue Presse" użył określenia "polski obóz" w stosunku do niemieckiego obozu zagłady w Treblince. To określenie pojawiło się dziś na stronach internetowych gazety w artykule dotyczącym układania kostek brukowych z mosiężnymi napisami, upamiętniającymi mieszkających tam Żydów, którzy zostali zamordowani w okresie nazistowskiego reżimu.
Określenie polski obóz zagłady Treblinka użyty przez Frankfurtet Neue Presse
Określenie "polski obóz zagłady Treblinka" użyty przez Frankfurtet Neue PresseFoto: fnp.de

Dziennik, informując o akcji układania w centrum Frankfurtu nad Menem kilkudziesięciu nowych kostek pamięci, opisał m.in. losy urodzonej w tym mieście Żydówki Rosette Goldschmidt. Jak napisał "Frankfurter Neue Presse" - w 1942 roku Goldschmidt została przez nacjonalistów wysłana do "polskiego obozu zagłady w Treblince" gdzie zginęła. 

Niemiecka Polonia jest oburzona użyciem po raz kolejny przez niemiecką prasę sformułowania "polski obóz zagłady". Jak dowiedziało się Polskie Radio, Związek Polaków w Niemczech oraz Kluby "Gazety Polskiej" już przygotowują list protestacyjny, który zamierzają wysłać do redakcji "Frankfurter Neue Presse".

Zobacz internetowy serwis edukacyjno-społeczny Polskiego Radia - GermanDeathCamps.info >>>

fc