X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Section00
Narodowe Czytanie 2017
Section01
Narodowe Czytanie 2017
Section05

Dźwiękowy przewodnik po "Weselu"

Section08
"Chata rozśpiewana", czyli miejsce akcji
Reportaż z Bronowic, lata 50. XX w.

- Na wzniesieniu stoi dom wśród sadu. Obok ścian drzewo lipowe pamiętające czasy "Wesela". W oknie na poddaszu pojawia się Halina, córka Lucjana Rydla… (PR, 1955)

"Rydlówka" 117 lat po najsłynniejszym polskim weselu

- Odwiedzający są zaskoczeni tym, jak małe są te pomieszczenia. Ale wesele Rydla odbywało się jeszcze w dwóch innych miejscach w Bronowicach - mówi prof. Jan Rydel (PR2, 2017)  

"Sami swoi, polska szopa", czyli pierwowzory bohaterów
Jadwiga Mikołajczykówna (Panna Młoda)

- Do końca życia ubierała się w strój krakowski i mówiła przepiękną gwarą - wspomina Maria Rydlowa, żona wnuka Lucjana Rydla (Archiwum PR)

Lucjan Rydel (Pan Młody)

- Jego życie po ślubie to nie tylko lata szczęścia, ale i nieprzerwana ciężka praca - mówi Maria Rydlowa, żona wnuka Lucjana Rydla  (Archiwum PR)

Józefa Singer (Rachela)

- Zapytałam się jej, jak była ubrana na weselu. "W białej bluzce i w granatowej spódnicy", odpowiedziała – wspomina Halina Mrozewska (Archiwum PR)   

Anna Rydlówna (Haneczka)

- Była dyrektorką szkoły pielęgniarskiej w Krakowie, w Armii Krajowej organizowała ekipę sanitariuszek - wspomina Maria Rydlowa, żona wnuka Lucjana Rydla (Archiwum PR)

Kazimierz Przerwa-Tetmajer (Poeta)

- Jego los był tragiczny. Już przed wojną cierpiał na manię prześladowczą… - mówi Maria Rydlowa, żona wnuka Lucjana Rydla (Archiwum PR)

Maryna i Zofia Pareńskie (Maryna i Zosia)

- Zosia wyszła za mąż za Tadeusza Boya, życie miała rozmaite, niewesołe. A los Maryni był tragiczny - mówi Maria Rydlowa, żona wnuka Lucjana Rydla (Archiwum PR)

Rudolf Starzewski (Dziennikarz)

- Był redaktorem krakowskiego "Czasu", pisma na doskonałym, europejskim poziomie. On odczytał "Wesele" bezbłędnie – mówi Maria Rydlowa, żona wnuka Lucjana Rydla (Archiwum PR)

Jadwiga Tetmajer-Naimska (Isia)

- Odziedziczyła zdolności malarskie po ojcu, towarzyszyła mu we wszystkich podróżach za granicę – mówi Krystyna Skąpska (Archiwum PR)

Anna Tetmajerowa (Gospodyni)

- Mama prowadziła całe gospodarstwo, ojciec nie orientował się, był poza obrębem sfer finansowych - opowiada Krystyna Skąpska, najmłodsza córka Włodzimierza Tetmajera (Archiwum PR)

Błażej Czepiec

- Był to wielki chłop, z temperamentem. Pracował jako pisarz - wspomina Maria Rydlowa, żona wnuka Lucjana Rydla (Archiwum PR) 

"Co się w duszy komu gra", czyli idee
Strasznie krwawa, namiętna satyra

data emisji: 31.08.2017

- Zaślubiny Lucjana i Jadwigi były dla Wyspiańskiego pretekstem, by oskarżyć nas wszystkich za głupotę, nikczemność, niemoralność - podkreślał Gustaw Holoubek (PR, 2001)

Uniwersalność chłopskiej biedy

data emisji: 31.08.2017

- Reżyserzy zrobili z "Wesela" cepeliowski folklor, a powinni pokazać prawdziwą biedę chłopów. Wtedy byłyby to postaci na miarę europejską - twierdzi Tadeusz Kantor (PR, 1988)

Zasadnicze pytanie "Wesela"

data emisji: 31.08.2017

- Wyspiański postawił przed całą generacją kwestię, czy jest zdolna do walki o niepodległość - mówi Rafał Węgrzyniak, autor "Encyklopedii Wesela St. Wyspiańskiego" (PR2, 2017)

Ludzie, którzy żyją marzeniami

data emisji: 30.08.2017

- Wyspiański pokazał sytuacje tych, którzy w różnych wymiarach: osobistych, artystycznych, społecznych karmią się mrzonkami – tłumaczy Maria Prussak, historyk literatury (PR, 2001)

Narodziny współczesnego polskiego teatru

data emisji: 30.08.2017

-  "Wesele" w 1901 r. było pierwszym przedstawieniem, w którym autor dramatu wykorzystał na scenie wszystkie jej możliwości – mówi Maria Prussak, historyk literatury (PR, 2001)

Portret pokolenia

data emisji: 30.08.2017

- Niezwykłość tego wesela polegała nie tylko na tym, że słynny krakowski poeta żenił się z chłopką – tłumaczy Maria Prussak, historyk literatury (PR, 2001)

Narodowa psychodrama

data emisji: 30.08.2017

- Za każdym razem, kiedy oglądamy "Wesele", mamy poczucie, jakbyśmy patrzyli w lustro i widzieli tam siebie – mówi Jan Kłosowicz, krytyk teatralny (PR, 2001)

Cytaty i archetypy

data emisji: 29.08.2017

- "Wesele" stało się integralnym składnikiem mentalności narodowej - podkreślali badacze literatury, goście audycji "Wizje Wyspiańskiego" (PR, 1979)

Section019
Książka do słuchania
Section020
Section021
prezydent.pl
Section022
Narodowe Czytanie 2017
Section023
Section024
Section025