Święta Bożego Narodzenia w Polskim Radiu

Adwent, czas oczekiwania

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2019 14:00
- Wzięty od łacińskiego adventus, oznaczającego przyjście, Adwent to czterotygodniowy czas przygotowań do wielkiego święta, Bożego Narodzenia. Sięga aż IV wieku - mówiła w audycji etnograf, dr Barbara Ogrodowska.
Audio
  • Tradycje adwentowe dawniej i dziś (Poranek Dwójki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/sternbea

- O Adwencie wspominają już źródła chrześcijanskie z IV wieku, a to oznacza, że jest on jeszcze starszy niż obchody Bożego Narodzenia. Niegdyś w tym czasie obowiązywały powaga, skupienie. W Polsce Adwent ogłaszanacho na ligawach, długich trąbach - tłumaczyła dr Ogrodowska.

- Wyciszenie i powaga dotyczyły całości życia codziennego, stąd np. istniał obyczaj, że w Adwencie powinny ustac wszelie prace gospodarcze, ponieważ ziemia odpoczywa, śpi. Prace rolne powinny być więc zakończone do dnia św. Marcina. Ten czas skupienia i powagi wiązał się ze szczególnymi zwyczajami towarzyskimi - dotyczyły one głównie kobiet, które spotykały się na różne prace gospodarcze. Stąd wzięły się prządki, łamańczyki, podskubki, a także zwaty, w czasie takich spotkań kojarzono młode pary. Dlatego też w północno-wschodniej Polsce Adwent nosił tez nazwę czasu swadziennego.

Więcej etnograficznych ciekawostek związanych z Adwentem - w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Abecadło etnografa

Przygotowała: Hanna Szczęśniak

Gość: dr Barbara Ogrodowska

Data emisji: 8.12.2018

Godzina emisji: 8.50

at


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak