X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Święta Bożego Narodzenia w Polskim Radiu

Adwent, czas oczekiwania

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2019 14:00
- Wzięty od łacińskiego adventus, oznaczającego przyjście, Adwent to czterotygodniowy czas przygotowań do wielkiego święta, Bożego Narodzenia. Sięga aż IV wieku - mówiła w audycji etnograf, dr Barbara Ogrodowska.
Audio
  • Tradycje adwentowe dawniej i dziś (Poranek Dwójki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/sternbea

- O Adwencie wspominają już źródła chrześcijanskie z IV wieku, a to oznacza, że jest on jeszcze starszy niż obchody Bożego Narodzenia. Niegdyś w tym czasie obowiązywały powaga, skupienie. W Polsce Adwent ogłaszanacho na ligawach, długich trąbach - tłumaczyła dr Ogrodowska.

- Wyciszenie i powaga dotyczyły całości życia codziennego, stąd np. istniał obyczaj, że w Adwencie powinny ustac wszelie prace gospodarcze, ponieważ ziemia odpoczywa, śpi. Prace rolne powinny być więc zakończone do dnia św. Marcina. Ten czas skupienia i powagi wiązał się ze szczególnymi zwyczajami towarzyskimi - dotyczyły one głównie kobiet, które spotykały się na różne prace gospodarcze. Stąd wzięły się prządki, łamańczyki, podskubki, a także zwaty, w czasie takich spotkań kojarzono młode pary. Dlatego też w północno-wschodniej Polsce Adwent nosił tez nazwę czasu swadziennego.

Więcej etnograficznych ciekawostek związanych z Adwentem - w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Abecadło etnografa

Przygotowała: Hanna Szczęśniak

Gość: dr Barbara Ogrodowska

Data emisji: 8.12.2018

Godzina emisji: 8.50

at


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak